اثر جهش نرخ دلار در قیمت آهن

اثر جهش نرخ دلار در قیمت آهن

نخستین روز هفته به دنبال نوسانات افزایشی نرخ دلار، بازار آهن و فولاد نیز دچار تحرکات نسبی شد و در برخی مبادی فروش شاهد افزایش قیمت آهن آلات بودیم. بازار ارز نیز در ابتدای هفته جهش چشمگیری داشت.

آهن پرایس: نخستین روز هفته به دنبال نوسانات افزایشی نرخ دلار، بازار آهن و فولاد نیز دچار تحرکات نسبی شد و در برخی مبادی فروش شاهد افزایش قیمت روز آهن آلات بودیم.

بازار ارز نیز در ابتدای هفته جهش چشمگیری داشت به طوری که نرخ دلار در مدت دو روز از کانال 31 هزار تومانی وارد کانال 33 هزار تومانی شد که بالاترین سطح در 3 ماه گذشته بود

پایان روز گذشته هر دلار آمریکا در بازار آزاد حدود 33 هزار و 120 تومان به فروش رسید. به نظر می‌رسد با وجود تورم 50 درصدی کشور، افزایش شارپی قیمت دلار ادامه‌دار باشد.

تحلیل روزانه نرخ آهن

با تحریک نرخ محصولات فولادی در روز گذشته شاهد افزایش قیمت میلگرد آجدار در برخی حوزه‌ها بودیم که حدود 50 الی 250 تومان برآورد شد.

انواع ورق‌ها مانند قیمت روز ورق سیاه، ورق استیل و ... روز گذشته تغییر چندانی تجربه نکرد و تنها برخی ضخامت‌های ورق سیاه فولاد مبارکه 100 الی 200 تومانی کاهش داشت. قیمت ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی نیز تقریبا در همه کارخانه‌ها بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی هم عمدتا ثابت اعلام شد اما افزایش 100 تومانی در کارخانه اشتهارد و جاوید بناب مشاهده شد؛ قیمت قوطی آهن و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... با افزایش 200 الی 500 تومانی اعلام قیمت شدند.

قیمت تیرآهن در بسیاری از شرکت‌ها ثبات داشت اما تیراهن ذوب آهن اصفهان نوسانات متعددی تجربه کرد و برخی سایزها از 10 الی 100 هزار تومان نوسان داشت. گفتنی است بازار تیرآهن غالبا دچار هیجانات غیرواقعی می‌شود و نرخ این محصول به نحوه فروش و همچنین آزادسازی محصولات ذوبی وابسته است، در نتیجه بهتر است برای بررسی روند واقعی بازار قیمت میلگرد اجدار را مدنظر و بررسی قرار بدهیم.

به نظر می‌رسد افزایش قیمت آهن در برخی حوزه‌ها ناشی از رشد مثبت نرخ ارز بود و مسائلی مانند کسری بودجه، به نتیجه نرسیدن مذاکرات برجام، تداوم چاپ پول و افزایش نقدینگی، رشد قیمت دلار در نیمه دوم سال را تقویت خواهد کرد.

حال با توجه به تحرکات نسبی نرخ آهن، شاهد برخی هیجانات ناشی از افزایش قیمت دلار بودیم که ممکن است به تقاضای سرمایه‌ای منجر شود اما این موضوع به میزان هیجانات غالب و تحریک بخش تقاضا بستگی دارد.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که از یک میلیون و 32 هزار و 928 تن محصول فولادی حدود 69/5 درصد از آن به تابلوی معاملات راه یافت. از این میزان حدود 59 هزار و 400 تن به شمش بلوم اختصاص داشت که نرخ پایه آن حدود 14 هزار و 130 تومان تعیین شده بود. از میزان شمش عرضه شده حدود 3 هزار تن معامله شد که رقمی معادل 5/05 درصد برآورد گردید.

امروز نیز 40 هزار تن آهن اسفنجی بریکت در بورس عرضه می‌شود که نرخ پایه آن 8 هزار و 436 تومان تعیین شده است. گفتنی است هفته گذشته آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه نشد.

قیمتگذاری در بورس براساس عرضه و تقاضا

در جریان برخی اعتراضات به نحوه قیمتگذاری در بورس کالا، علی محمد زمانی عضو هیأت مدیره صبا فولاد زاگرس، در این زمینه اظهار کرد: در شرایطی که کمبود شمش در بازار مشاهده شود، خرید آن در نرخ پایه افزایش می‌یابد؛ در شرایطی که شمش تقاضای بالایی داشته باشد، محصولات تولید شده از آن نیز با استقبال خوبی مواجه خواهند شد.

وی درباره اختلاف نرخ میلگرد و شمش بیان کرد: اینکه در یک سال گذشته قیمت میلگرد کمتر از نرخ شمش در بورس قیمتگذاری شده باشد، مشاهده نشده است. همچنین تنها قیمت پایه هر محصول در بورس کالا مشخص می‌شود و نرخ نهایی آن براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: روزهای دشوار بازار آهن

این فعال حوزه اقتصاد افزود: برخی فولادسازان توقع دارند به نسبت سرمایه‌گذاری که در بورس کالا انجام داده‌اند بازدهی بیشتری نصیبشان شود، اما این امر شدنی نیست و سود متناسب با میزان سرمایه‌گذاری منطقی‌تر است.

وی عمکرد دولت فعلی در زمینه صنعت فولاد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: دولت فعلی در صنعت فولاد بهره‌وری مناسب‌تری داشته و گام‌های مثبتی برای بهتر شدن اوضاع این صنعت برداشته است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)