استیضاح رای نیاورد- آخوندی وزیر ماند

استیضاح رای نیاورد/ آخوندی وزیر ماند
استیضاح رای نیاورد- آخوندی وزیر ماند

استیضاح رای نیاورد- آخوندی وزیر ماند

عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی در پی استیضاح بار دیگر از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت.جلسه استیضاح آخوندی صبح امروز در دستور کار مجلس ضورای اسلامی قرار گرفت و طی حدود ۵ ساعت و نیم ، موافقان و مخالفان استیضاح به تشریح دیدگاه های خود نسبت به استیضاح آخوندی پرداختند و وزیر نیز از خود دفاع کرد.در نهایت؛ نمایندگان با ۷۴ رای مثبت، ۱۷۶ رای منفی و ۵ رای ممتنع به 

استیضاح عباس آخوندی رای ندادند.

آنچه در جلسه استیضاح گذشت

جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با حضور ۲۰۶ نماینده آغاز شد.

اولین دستور کار جلسه علنی بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بود. تقاضای استیضاح وزیر راه و شهرسازی سه شنبه گذشته در ۱۲ محور به مجلس اعلام وصول شد.

از ساعت اولیه صبح امروز معاونان پارلمانی وزیر راه و شهرسازی رایزنی های خود را برای شکست این استیضاح آغاز کرده بودند.

فراکسیون امید مجلس پیش از این مخالفت خود با این استیضاح را اعلام کرده بود.

فراکسیون مستقلان ولایی نیز که پیش از این اعلام کرده بود در خصوص استیضاح وزیر موضعی اتخاذ نمی‌کند امروز با انتشار نامه‌ای در صحن علنی مجلس مخالفت خود را با این استیضاح اعلام کرد.

پس از قرائت قران عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در جلسه علنی حاضر شدند.

سپس اسحاق جهانگیری معاون اول و مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور ، سید رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید محمود علوی وزیر اطلاعات در صحن علنی مجلس حضور یافتند.

دقایقی بعد جلسه استیضاح با حضور وزیر مسکن شهرسازی آغاز شد.
براساس آیین نامه داخلی مجلس،  موافقان و مخالفان استیضاح در دو ساعت به تشریح دیدگاه های خود نسبت به استیضاح آخوندی می پردازند.

همچنین طبق آیین نامه داخلی مجلس وزیر راه و شهرسازی و رییس جمهوری حداقل سه ساعت فرصت دارند از عملکرد این وزارتخانه دفاع کنند. مسئولیت رئیس جمهور در جلسه امروز به معاون اول وی واگذار شده است.

متن استیضاح

 متن کامل تقاضای استیضاح وزیر راه و شهرسازی که یک محور جدید به آن اضافه شده به شرح زیر است:

۱- عدم پاسخگویی مناسب به مطالبات اجتماعی درخصوص بحران ها و آسیب های شکل گرفته شده در سال های گذشته ، حال و آینده

۲- سیستم ریلی به عنوان ایمن‌ترین شیوه حمل و نقل در دو سال گذشته در یک محل دارای دو سانحه مرگبار شده است در حالیکه اولا عامل آن مشکل مدیریتی و خطا در برنامه‌ریزی بوده و نه یک اتفاق. ثانیا در استیضاح قبلی ایرادات اساسی ایمنی حمل و نقل ریلی هشدار داده شده بود و ثالثا این سانحه دردناک در محوری اتفاق افتاد که هزینه ابهام‌آمیز تجهیزات سیگنالینگ آن مورد سؤال در استیضاح قبلی بود و بلاک‌بندی این مسیر به عنوان افتخار مدیریتی وزارت قلمداد می‌شد ولی همین بلاک‌بندی به دلیل سوء مدیریت و برنامه‌ریزی موجب سانحه شد.

۳- علت بکارگیری نیروی بازنشسته علیرغم مخالفت وزارت اطلاعات به عنوان مسئول حراست وزارتخانه چیست و چرا علیرغم تذکرات دستگاههای نظارتی ایشان را حفظ کرده‌اید و در قبال دخالتهای گسترده ایشان در تخلفات اقتصادی و سوء استفاده‌های مدیریتی سکوت کرده‌اید.

۴- توسعه فعالیت اقتصادی بنگاههای وابسته به جنابعالی در حوزه وزارت راه و شهرسازی چیست و نقش فرزند شما در قراردادهای وزارتخانه چه توجیهی دارد؟

۵- مسکن مهر را مزخرف اعلام کرده و مسکن اجتماعی که در سال اول وزارتتان جایگزین مسکن مهر اعلام نمودید هیچ‌گاه معرفی نشد. طرح جامع مسکن را هم متوقف و بخش مسکن را بلاتکلیف کردید.

۶- علت اینکه توافقات خرید هواپیما را مخفی انجام داده و متن توافق را حتی در اختیار کمیسیون عمران قرار ندادید چیست؟

۷- علت اینکه در هیات دولت به جای کار وزارتخانه به دنبال طرحهای حزب‌سازی هستید چیست؟

۸- علت عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاههای کشور و عدم نظارت بر فعالیتهای اقتصادی مدیران این شرکت چیست؟

۹- چرا بررسی سانحه آنتونوف ۱۴۹ تهران - طبس را متوقف نمودید؟

۱۰- در خصوص ۴ سانحه مرگبار هوایی و ریلی چه پاسخی دارید؟

۱۱- برای کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس چه پاسخی به جامعه دادید؟

۱۲ - در تمام دنیا با سوانحی چون سقوط آنتونوف و قطار سمنان، مدیر مربوطه استعفا یا برکنار می‌شد اما شما در سانحه آنتونوف که با مجوز غیرقانونی رئیس هواپیمایی وقت فعالیت می‌کرد، رسما از ایشان حمایت کردید و جلوی استعفای ایشان را گرفتید، چه پاسخی به افکار عمومی دارید؟

۱۳- کریدورهای بین‌المللی عبوری از ایران به دلیل عدم اقدام به موقع در کشورهای مجاور جایگزین شده و عملا فرصتهای نسلهای آینده در حال از دست رفتن است چه پاسخی دارید؟

سیستمی که آخوندی خطای آن را صفر می‌دانست، باعث مرگ ۴۸ نفر شد

محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی و در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جان باختن حدود ۵۰ نفر از هموطنان در سانحه قطار تبریز ـ مشهد و عدم شفاف‌سازی این حادثه از سوی مسئولان وزارت راه، اظهار داشت: این سؤال وجود دارد که چرا سیستم ناوبری که میلیاردها تومان برای آن هزینه شده و گزارش آن را به مردم و مقام معظم رهبری نیز ارائه کردید و گفتید خطای انسانی را به صفر می‌رساند، باعث حادثه شد و ۴۸ نفر در آتش سوختند؟

وی افزود: در کمیسیون عمران مجلس از یک‌طرف گفته‌اید خطای سیستمی باعث حادثه شده و از طرف دیگر گفته‌اید سیستم خطا نمی‌کند؛ چرا باید به مردم گزارشی بدهیم که اطمینان‌بخش باشد و بعداً امنیت جانی آنها به خطر بیفتد.

سعیدی در ادامه با طرح سؤالاتی خطاب به نمایندگان گفت: آیا اقدامی برای خروج از رکود سنگین مسکن مهر انجام شده است؟ آیا اقدامی برای ساماندهی مسکن مهر و پاسخ به مطالبات مردم صورت گرفته است؟

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا از بهسازی بافت‌های فرسوده شهری و روستایی که در صورت بروز یک حادثه طبیعی، حوادثی به مراتب بدتر از پلاسکو به وجود می‌آورد، راضی هستید؟

وی خطاب به وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آقای آخوندی بدون ارائه طرح مشخص، مسکن مهر را مزخرف نامید و بعداً طرح مسکن اجتماعی را ارائه کرد که با الگوی زندگی اقشار مستضعف جامعه همخوانی ندارد.

سعیدی با انتقاد از عدم اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: غیر از ایران‌ایر و هما، حدود ۱۳ شرکت هواپیمایی دیگر داریم که وزارت راه هیچ تلاشی برای ساماندهی آنها نکرده است.

این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از آزاد شدن بی‌رویه نرخ بلیت هواپیما گفت: به دلیل نقص ناوگان، این آزاد شدن قیمت همچنان با کاهش کیفیت و بالا رفتن هزینه‌ها همراه بوده است.

این استیضاح موجب قوام بدنه دولت می شود

سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک نیز در موافقت با این استیضاح صحبت کرد.

وی در ابتدای سخنرانی اش گفت: من نمی دانم برای چه کسی باید صحبت کرد، نمایندگان در حال رایزنی با مسئولان هستند، مسئولان نیز در حال پاسخگویی می باشند بنابراین کسی گوش نمی دهد.

مقدسی با تاکید بر اینکه من با افتخار از دولت حمایت می کنم گفت: استیضاح وزیر به معنای نادیده گرفتن خدمات دولت نیست.

وی خطاب به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: نگران جراحی در دولت نباشید این جراحی موجب قوام و ثبات بدنه دولت می شود. این استیضاح را به سود دولت می دانم زیرا موجب افزایش اعتمادم مردم می شود.

نماینده مردم اراک خطاب به آخوندی اظهار داشت: زیبنده این بود که پس از حادثه قطار تبریز- مشهد شما استعفا می دادید نه اینکه مدیرعامل راه آهن را وادار به استعفا کنید. شما از زیر بار مسئولیت شانه خالی کردید.

مقدسی، بیکاری را از مشکلات بزرگ جوانان خواند و گفت: آقای نعمتی در جلسه ای با حضور بنده اعلام کردند اگر واگنی از خارج از کشور وارد شود من خودم را روی خط ریل قرار خواهم داد، اما آقای آخوندی در نامه ای به رئیس جمهور خواستار واردات واگن شد. در حال حاضر شرکت هپکو ۹ ماه است که به کارگران خود حقوق نداده این در حالی است که وزارت راه ۶۰۰ دستگاه واگن از شرکت روسی خریداری کرده که ۱۴۰ دستگاه آن وارد شده است.

وی اظهار داشت: آقای آخوندی در پاسخ به اعتراض بنده به این موضوع گفت در این زمینه مشکل ما این است که بهره برداران جدای از دولت هستند.

نماینده مردم اراک با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم استفاده از کالای تولید داخل گفت: وزارت راه ۱۰ فروند کشتی وارد کرده که بر اساس اطلاعات بنده ۸ فروند از این کشتی ها قابل ساخت در داخل کشور بوده است.

مقدسی تصریح کرد: مطالبات اجتماعی فقط مربوط به حادثه قطار نیست اما وزیر راه و شهرسازی باید موضع‌گیری های درست داشته باشد. باید با مردم درست صحبت کنند نه اینکه آنها را به بیمه احاله بدهند.

مسئولان ارشد قوه مجریه باید به خاطر حادثه قطار استعفا می‌دادند

محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: استیضاح من عمدتاً مربوط به حادثه قطار تبریز ـ مشهد است که یکی از ضعف‌های بزرگ مدیریتی در کشور ما محسوب می‌شود.

وی افزود: این ضعف از این قرار است که مسئولان ارشد عمدتاً از پاسخگویی مصون هستند و افراد رده پایین مجازات می‌شوند، در حالی که در دنیا برعکس این روال برقرار است؛ به همین دلیل است که بهترین سیستم نظارت را اعمال می‌کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: تا این مسائل را در کشورمان حل نکنیم، هر روز مشکلات جدیدی ایجاد می‌شود.

صباغیان ادامه داد: اگر مسئولین ارشد قوه مجریه می‌دانستند که در برابر مشکلات باید استعفا دهند، امروز وضعیت کشور ما طور دیگری بود.

وی در پایان تأکید کرد: نمایندگان با در نظر گرفتن همه شرایط و بدون توجه به مسائل جناحی، نسبت به استیضاح امروز تصمیم بگیرند.

انصراف از استیضاح آخوندی بعد از چاپ امضاها قابل قبول نیست

 اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس در جلسه بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به تعداد امضاهای استیضاح وی اظهار داشت: امضاهای چاپی که امروز تکثیر و توزیع شده، ملاک است که بر این اساس ۳۱ نفر، استیضاح را امضا کردند.

وی افزود: کسانی که بعد از این مرحله انصراف کرده‌اند، انصراف آنها از استیضاح قابل قبول نیست.

عضو هیأت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: یک امضای ناخوانا هم در بین امضاهای استیضاح وجود داشته که خانم سعیدی نماینده مبارکه یادداشت داده و اعلام کرده است که این امضا مربوط به وی است و ایشان از استیضاح منصرف نشده است.

فرزند آخوندی شرکت بیمه ای در مجموعه وزارت راه دارد

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس، در جلسه علنی امروز و در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این استیضاح نه سیاسی است و نه منطقه ای، اظهار داشت: مجلس قانون تصویب کرد و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرد که از بازنشستگان استفاده نشود، اما چند صد بازنشسته در حیطه مسئولیت آقای آخوندی در وزارت راه و شهرسازی مسئولیت های سنگین دارند.

وی خطاب به وزیر راه افزود: شما قبل از مسئولیت وزارت چندین شرکت داشته اید که با آنها تولید ثروت می کردید و این اشکالی ندارد، اما آیا وقتی وزیر شدید لیست اموال خود را به قوه قضاییه ارائه دادید یا خیر.

قاضی پور تصریح کرد: شرکت هایی که بعد از  وزارت به ظاهر از آنها بیرون آمده اید توسط اعضای خانواده، بستگان و شرکای تجاری شما اداره می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خطاب به آخوندی ادامه داد: آیا از زمانی که وزیر شدید این شرکت ها توسط آقایان انصاری ها، محمد هادی آخوندی، خانم ها نفیسه و ریحانه رسولی و آقایان سیدمحمد صدر هاشمی نژاد و اصغر کاشانی اداره می شود؟

قاضی پور گفت: افراد درجه یک وابسته به وزیر هر کدام در ده ها شرکت وابسته به وزارتخانه عضو هیات مدیره هستند و سهم دارند.

وی با بیان اینکه فرزند وزیر شرکت بیمه ای در مجموعه وزارت راه دارد، خطاب به وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اگر امروز رای نیاوردید حتما یک کارخانه خوب احداث کنید که حداقل این یادگاری خوب از شما برای مردم بماند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با اشاره به نابسامانی های موجود در دیگر بخش های وزارت راه و شهرسازی گفت: سهل انگاری سازمان هواشناسی (وابسته به وزارت راه) باعث وارد شدن میلیاردها تومان خسارت به کشاورزان و از بین رفتن محصولات آنها شده است.

قاضی پور از صدور ۲۵۰۰ میلیارد تومان حکم علیه وزارت راه از سوی دادگاه خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ میلیارد تومان بدهی مسکن مهر در حال حاضر است برنامه شما برای حل مشکل این حوزه چیست؟

قاضی پور در میانه و انتهای نطق خود اسناد تخلفات مربوط به وزارت راه و بستگان و خانواده وزیر را به رئیس مجلس تقدیم کرد.

یک کیلومتر آزاد راه هم در استان سیستان و بلوچستان وجود ندارد

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حسینعلی شهریاری در موافقت با این استیضاح گفت: تعداد زیادی از تخت‌های ICU در بیمارستان‌ها مربوط به افرادی است که به علت تصادفات بستری می‌شوند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ناامنی جاده‌ها گفت: اگر قرار است در بندر چابهار حداقل سالی ۶ میلیون تن کالا تخلیه شود، باید ۲۰۰۰ کامیون در رفت و آمد باشند، اما راه‌های ترانزیتی مناسب به این بندر وجود ندارد.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به وعده دولت مبنی بر ایجاد کریدور جنوب ـ شمال، اظهار داشت: در جاده‌های سیستان مرگ و میر زیادی وجود دارد، فقیرترین مردم کشور، مردم سیستان و بلوچستان هستند؛ اگر زیرساخت‌ها آماده نشود، فقر ادامه می‌یابد.

شهریاری اظهار داشت: با کریدور جنوب به شمال، ما به آسیای میانه و افغانستان راه پیدا می‌کنیم؛ قرار بود از طریق زابل به افغانستان صادرات صورت گیرد، اما زیرساخت‌ها آماده نیست.

وی بررسی استیضاح را تکلیف نمایندگان دانست و گفت: نتیجه برای ما مهم نیست.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حتی یک کیلومتر آزادراه در استان سیستان و بلوچستان وجود ندارد.

تخلفات گسترده درسازمان هواپیمایی

در ادامه جلسه بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی، احمد علیرضا بیگی نماینده تبریزی در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی سخنرانی کرد.

عضو کمیسیون شوراها گفت: چه تفاوتی بین شهدای حادثه منا و عزیزانی که در هفت‌خوان سمنان کشته شدند وجود دارد؟ چه تفاوتی بین جانباختگان حادثه پلاسکو و جانباختگان حادثه قطار تبریز- مشهد وجود دارد؟ چرا مجلس در حادثه پلاسکو، وزیر راه و شهرسازی و شهردار تهران را فراخواند اما در حادثه مشهد سکوت کرد؟

وی با انتفاد از تخلفات مالی در وزارت راه و شهرسازی گفت: پورآقایی خود سهامدار راه‌آهن است که این امر نشان‌دهنده بی کفایتی آخوندی در انتصابات مدیریتی است.

نماینده تبریز با بیان اینکه نوسازی ناوگان هوایی امری ضروری است گفت:  در خصوص خرید ۱۱۱ فروند هواپیمای ایرباس و ۲۰ فروند ATR توسط شرکت هواپیمایی هما، از طریق تسهیلات خارجی فاینانس که برای هواپیمای ایرباس به ارزش ۱۵میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو شامل هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون اصل تسهیلات و ۲.۷میلیارد دلار سود آن، هواپیماهای ATR به ارزش ۵۵۴ میلیون یورو شامل ۳۲۰ میلیون یورو اصل تسهیلات و ۲۳۴ میلیون یورو سود آن، و شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران مسئول بازپرداخت اقساط از محل عواید حاصل از بهره برداری هواپیما شده است و هما را موظف کرده‌اند که به گونه‌ای عمل کند که هیچ گونه بار مالی بر دولت تحمیل نشود.

وی با اشاره به تناقضات اقدامات دولت با اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: درخصوص افزایش سرمایه هما، عدم حمایت از بخش خصوصی، عدم امکان تأدیه تعهدات ایجاد شده، تاخیر در واگذاری هما کاملاً روشن است، آقای وزیر چه پاسخی در این خصوص به نمایندگان ملت دارد؟ آیا بدنه فربه و ساختار قدیمی هما می‌تواند چنین وظایف سنگینی را عهده دار شود؟

نماینده مردم تبریز اظهار داشت: از تعداد ۵۳ هواپیمای ایران ایر، فقط ۱۳ فروند آن عملیاتی است و بقیه خوابیده است. آیا می‌دانید ماهیانه مبلغ ۲۳ میلیارد تومان هزینه صندوق بازنشستگی بر دوش هما سنگینی می‌کند؟ ضمناً رفتار غیرعقلایی سردمداران آمریکایی در ایفای تعهدات بین‌المللی را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ چه کسی به شما تضمین داده است؟ محدودیت‌هایی از قبیل نحوه به کارگیری قطعات هواپیما، تضمین تأمین قطعات هواپیماهای خریداری شده، اگر اتفاق نیفتد چه خواهد شد؟ چه کسی مسئولیت‌های ناشی از این تصمیم را می‌پذیرد؟

بیگی با انتقاد از عدم توجه وزارت راه به گوشزدهای مقام معظم رهبری گفت: در ۱۲ تیرماه ۹۵، ایشان فرمودند به جای اینکه جاده احداث کنند می‌روند سراغ هواپیما.

عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس گفت: آقای وزیر سالانه تصادفات جاده‌ای، جان بسیاری از هموطنان را می گیرد. آقای وزیر آیا حادثه قطار سمنان محصول غفلت‌ها نبوده است؟ آقای وزیر سند مربوط به کشته‌های رها شده در آزادراه تبریز – زنجان را مشاهده کرده‌اید؟ ما هر روز یک بار به اندازه سقوط یک هواپیما، در حوادث جاده‌ای کشته می‌دهیم. روزانه ۴۵ نفر در حوادث جاده ای کشته می شوند. آقای وزیر، نوسازی جاده‌ها و راه آهن تا چه مقدار جدی است و در برنامه های شما وجود دارد؟

بیگی در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از انتخابات در وزارت راه و شهرسازی گفت: آقای وزیر جنابعالی کسانی را به کار می‌گیرید که فاقد تخصص کاربردی لازم هستند و یا لااقل علامت سوالهای جدی در مورد صلاحیت آنها مطرح است. در حوزه صنعت هواپیمایی، شما آقای جهانگیریان را به عنوان استاد دانشگاه امیرکبیر به ریاست سازمان هواپیمایی برگزیدید، ایشان هیچ تعلقی به سازمان هواپیمایی نداشت، در طول مدیریت ایشان، دو سانحه رخ داد و چهار نفر از بهترین مدیران هواپیمایی کشور کشته شدند و هم اکنون هم نتوانستند هواپیمایی را جایگزین کنید و ناچار شدید از پاکستان و قزاقستان اجاره کنید و بعد هم متوجه شدید که همه گروه پرواز، آمریکایی هستند و شورای عالی امنیت ملی جلوی آن را گرفت. این فرد هم اکنون قائم مقام سازمان هواپیمایی کشوری است.

وی با اشاره به حادثه هواپیمای آنتونوف در سال ۹۳ گفت: در این حادثه، ۳۹ نفر جان باختند، کارشناسان امر اشکالات این هواپیما را گفته بودند اما پرواز با اصرار آقای جهانگیریان انجام شد، وی برکنار شد اما نتیجه رسیدگی به پرونده ایشان چه شد؟ پرونده قضایی همچنان مفتوح است.

وی در بخش‌های دیگری از اظهارات خود گفت: آقای مومن‌زاده، رئیس فعلی سازمان هواپیمایی کشوری، او که محکوم پرونده سقوط هواپیمایی در ۲۰ مهر ۷۳ است را برگزیده‌اید. او به همراه چند نفر از مدیران به پرداخت دیه ۶۰ نفر از جانباختگان و یکسال حبس محکوم شده است. در مورد ایشان علامت سوال‌های متعددی وجود دارد.

بیگی اظهار داشت: لازم است کمی درمورد شرکت کاموتک به همکاران بگویم. همکاران من این شرکت یک شرکت سایه برای سازمان هواپیمایی کشوری است که بخشهای کیفی و محتوایی تاریخ سازمان هواپیمایی کشوری به این شرکت سپرده شده است. بدین صورت که ایرلاین‌های جدید وادار می‌شوند با این شرکت قرارداد ببندند و تا پرداخت پول قرارداد صورت نگیرد امکانی برای صدور مجوز پرواز صورت نمی‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: با این قانون، ایرلاین‌های زیادی مجبور شدند هواپیماهایشان را حرکت ندهند و ۲۳ ماه هواپیماهای آنها روی زمین مانده است، کلی هزینه پارکینگ و استهلاک سرمایه پرداخت کرده‌اند، اما چون مبالغ مورد درخواست این شرکت پرداخت نشده است نتوانسته اند مجوز پرواز بگیرند.

بیگی تصریح کرد: تمام مدیران قبلی را از شرکت کاموتک به شرکت‌های هواپیمایی منتقل کردند.

وی ادامه داد: سازمان بازرسی هم بخواهد ورود پیدا کند، اعلام می‌کنند که این شرکت خصوصی است در حالی که سهامداران این شرکت، تماماً مدیران دولتی هستند. تیم موجود در سازمان هواپیمایی کشوری می‌دانند دیر یا زود باید بروند. لذا بنا دارد سازمان را تضعیف و ویرانه‌ای از خود بجا بگذارد.

نماینده مردم تبریز در مجلس اظهار داشت: آنها مجوزهای استخدام را تعطیل کردند تا با بازنشستگی نیروهای موجود، نیروی جدیدی برای جایگزینی وجود نداشته باشد تا سازمان همواره دچار بحران باشد. برای ۵۰ نفر آزمون استخدام برگزار شده است، با وجود پرداخت هزینه‌های آزمون و انجام آن توسط سازمان سنجش، نامبردگان را در مراحل نخست متوقف می‌کنند تا شرکتشان تقویت شود.

وی درمورد فردی به نام محمدجواد تقوایی صحبت کرد و گفت: او اکنون معاون استاندارد سازمان است، بدون هیچ سابقه رسمی و استخدامی دولت، او سابقاً مدیرعامل کاموتک بوده است. وی پس از ورود به سازمان مدیرعاملی کاموتک را به فردی به نام علی بیرانوند می‌سپارد. ایشان امتحان ورودی را در سازمان می‌دهد و قبول نمی‌شود. سوالات مشخصی را به وی می دهند تا قبول شود. حراست دخالت می‌کند که مانع از صدور گواهینامه شود، موضوع به دادسرا ارجاع داده می شود، عابدزاده می پذیرد که تخلف صورت گرفته، تقوایی را ۳۶ ساعت بازداشت میکنند و اکنون به قرار وثیقه پنج میلیارد ریال آزاد است. پرونده به تاریخ مهر ۹۵ مفتوح است.  لازم به ذکر است سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اجرای اصل ۴۴، تصریح دارد که سازمان هواپیمایی کشوری قابل واگذاری نیست.

نماینده مردم تبریز در بخش دیگری از اظهارات خود گفت:  مستندات عدیده‌ای در مورد شرکت آسمان پرواز پارسینه وجود دارد که این شرکت با روابط بسیار نزدیک با معاون استاندارد پرواز، توانسته است رشد قابل ملاحظه‌ای را در صنعت هواپیمایی داشته باشد. این شرکت براساس ارتباطات در دولت و همچنین محمدجواد تقوایی توانسته است قسمتی از فرودگاه پیام را به مدت ده سال در  اجاره خود قرار دهد. تقوایی در سال ۹۴ با عنوان معاون استاندارد منصوب شده است، پس از حضور وی در این پست، نقش آن شرکت پررنگ شده است و توانسته است نقش ویژه‌ای برای این شرکت ایجاد کند.

عضو کمیسیون شوراها در ادامه با بیان اینکه علی عابدزاده در زمان مسئولیت خود در سازمان هواپیمایی از طریق واسطه‌های خود توانسته ۲۰ فروند هواپیما را وارد کشور کند گفت: وی نقش کلیدی در خرید هواپیمایی با دو برابر قیمت داشت که هم اکنون پرونده وی در دستگاه قضایی باز است.

وی ادامه داد: عابدزاده و تقوایی پیش از این در شرکت آسمان فعالیت داشتند، پس از خروج عابدزاده از شرکت آسمان و تاسیس شرکت هواپیمایی معراج توسط امیرتورج دهقانی زنگنه، رئیس آشیانه‌های ارتش، وی نیز به شرکت معراج منتقل می‌شود. نامبرده در سال ۸۴ اقدام به تاسیس شرکت جدیدی می‌کند و بعد از آن هم به همراه تورج زنگنه اقدام به تاسیس شرکت کاموتک می‌کند.

بیگی در بخش دیگری از اظهارات خوداز تخلفات این افراد در خرید هواپیماهایی با دو برابر قیمت و انعقاد قراردادها خبر داد و اعلام کرد: پرونده این تخلفات در دادسرا مطرح می‌باشد.

عضو کمیسیون شوراها  در پایان تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در برابر آزمونی خطیر قرار گرفته است.


آخوندی: دوباره بابت سوانح عذرخواهی می کنم

عباس آخوندی در جلسه استیضاح خود در مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکرات این جلسه سخت و تاریخی، به همین جا ختم نمی شود و در آینده مورد قضاوت ملت ایران و نکته بینان تیزبین قرار خواهد گرفت و این می طلبد که من دقت در مطالب را چند چندان کنم.

وی افزود: در سه ماه گذشته چند حادثه غمبار کام ملت ایران را تلخ کرد که از جمله آن، حادثه تصادف دو قطار بود که جان عزیز ۴۹ تن از هموطنان گرامی را به دام مرگ کشاند، همچنین حادثه تاسف بار آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در تهران که افزون بر جان باختن ۴ تن از شهروندان، ۱۶ تن از آتش نشانان را به قربانی گرفت و آنها به عنوان شهید خدمت شناخته شدند نیز بر این تلخی افزود؛ آخرین حادثه هم، مرگ راهدار فداکار بود که به هنگام خدمت در شرایط سخت و بوران، به افتخار شهادت در راه خدمت به ملت ایران نائل آمد.

آخوندی گفت: ضمن آرزوی غفران و عرض تسلیت به خانواده جان باختگان گرامی و همه ملت ایران و نزدیکان آنها و نمایندگان محترم آذربایجان، یک بار دیگر از بابت هر گونه قصور و کوتاهی از سوی دستگاه خودم و شخص خودم پوزش می طلبم. نکته مهم این است که درباره ایمنی و تاب آوری سکونتگاههای ایران اعم از شهر و روستا، در مورد سوانح طبیعی بازاندیشی کرده و تدابیر اتخاد کرد؛ چراکه احتمال وقوع سوانح در زندگی همه هست و مهم رفتار سازمانی و شخصی ما است.

وی اظهار داشت: از نمایندگان محترمی که رنج استیضاح را متحمل شده، وزارتخانه را رصد کرده و مشکلات آن را بیان کردند، تشکر می کنم. همچنین از تمامی نمایندگان عزیزی که پس از بررسی و تحقیق و تفحص در این مدت که استیضاح تقدیم مجلس شد، از پیگیری منصرف شدند هم، سپاسگزارم. از تمامی نمایندگانی که ارزیابی مثبت از عملکرد وزارتخانه داشتند و به ویژگی چند وجهی وزارتخانه توجه کردند، تقدیر دارم.

آخوندی گفت: استیضاح، حق نمایندگان است، از اینکه در این جایگاه هستم خوشنودم و گلایه ای هم ندارم و با کمال افتخار در خدمت شما هستم و آمادگی دارم هر ابهامی را تبیین کنم. استیضاح در ایران یک نمونه تمرین مردم سالاری دینی است و از اینکه مردم سالاری را در ایران و در این منطقه پرآشوب جهان به رخ جهانیان می کشیم، خوشنودم.

بعد از سانحه قطار سمنان استعفا دادم

آخوندی گفت: شنبه بعد از حادثه هفتخوان متن استعفا نامه ام را به جهانگیری دادم و گفتم که من مسئولیت اجتماعی حادثه را می پذیرم. در همان زمان اقای پورسیداقایی مدیرعامل راه اهن هم استعفای خود را به جهانگیری داد. قرار شد هر دو استعفا نامه به رئیس جمهور ارجاع و وی در این مورد تصمیم بگیرد که رئیس جمهور از طریق جهانگیری اعلام کرد همین که مدیرعامل راه اهن استعفا کند، کفایت می‌کند.

بدون کارت زرد، استیضاح شدم 

آخوندی در دفاع از عملکرد خود طی سه سال گذشته، گفت: استیضاح وزرای دولت یکی از نشانه های دموکراسی دینی در کشور است اما باید این موضوع را هم در نظر داشت که نباید از جاده حق و انصاف جدا شویم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در دوره سه ساله وزارت من ۵ بار به انحای مختلف از سوی نمایندگان مجلس تاییدیه گرفتم. یک بار مربوط به جلسه رای اعتماد من می‌شود. سه بار در صحن علنی مجلس از سوی نمایندگان تاییدیه گرفتم و یک بار هم در جلسه استیضاح که در دوره قبلی مجلس برگزار شد از سوی نمایندگان مجلس موفق به دریافت تاییدیه برای ادامه فعالیتم شدم.

آخوندی این موفقیت در دریافت تاییدیه برای ادامه فعالیت از سوی نمایندگان مجلس را نشانه سیاستگذاری درست، پرکاری و درستکاری کارمندان وزارت راه و شهرسازی و خودش دانست و تصریح کرد: امیدوارم برای ششمین بار هم که برای دفاع از اقدامات انجام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی در صحن مجلس حاضر شده ام این تاییدیه را دریافت کنم.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی بزرگترین و پیچیده ترین وزارتخانه دولت است و امیدوارم اظهارات من در دفاع از اقدامات انجام شده طی سه سال گذشته در این وزارتخانه قانع کننده باشد.

آخوندی افزود: معمولا استیضاح زمانی به جریان می افتد که جواب به سئوالات نمایندگان قانع کننده نباشد و من چه در دوره قبلی و چه در دوره جدید مجلس شورای اسلامی بدون گرفتن کارت زرد مستقیما مورد استیضاح قرار گرفتم.

برخی نمایندگان از استیضاح منصرف شدند

وی ادامه داد: وقتی استیضاح برای هر وزیری انجام می‌شود توجه کارمندان در این وزارتخانه به این موضوع جلب می‌شود و در وزارت راه و شرکت های تابعه حدود ۶۷ هزار کارمند مشغول فعالیت هستند، ضمن اینکه ۱۰ هزار پیمانکار و مشاور هم برای پروژه های این وزارتخانه فعالیت می کنند و زمانی که حرف از استیضاح پیش آمد ممکن بود بخشی از فعالیت های این وزارتخانه و سازمان های تابعه تحت تاثیر قرار گیرند اما من تلاش کردم که این استیضاح بر فعالیت وزارتخانه تاثیری نداشته باشد.  

آخوندی اظهار داشت: در این دوران که صحبت از استیضاح مطرح شد بحث بررسی برنامه ششم و برنامه بودجه سال آینده مطرح بود و طی روزهای اخیر هم وضعیت جوی فوق العاده ای بر کشور حاکم بود اما کارمندان این وزارتخانه از هدف اصلی خود دور نشدند.

به گفته وی در مدتی که بحث استیضاح مطرح بود ۳۰۰ میلیون دلار برای توسعه فرودگاه مشهد در نظر گرفته شد، تکمیل راه آهن تبریز – مرند به طرف مشارکت واگذار شد. مصوبه دولت در زمینه اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی تصویب شد و اقداماتی در زمینه بازآفرینی شهری زنجان به کرمان انجام شد.

آخوندی در ادامه این جلسه بیان کرد: عملیات ریل گذاری در خط آهن غربی کشور آغاز شده و به مرز خسروی رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: طی چند روز گذشته تعدادی از نمایندگان موافق استیضاح من از انجام استیضاح منصرف شدند  و از آنها کمال تشکر را دارم ضمن اینکه روز چهارشنبه هم فراکسیون امید و امروز هم فراکسیون مستقلین ولایت حمایت خود را از من اعلام کردند.

آخوندی ادامه داد: امیدوارم آنچه مورد رضایت خداوند و مطابق با منافع ملت ایران است در این جلسه انجام شود و تصمیمات درستی از سوی نمایندگان اجرایی شود.  

وی اظهار داشت: من تلاش می کنم در چند رویکرد متفاوت به سئوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ دهم که این رویکردها عبارتند از: نگاه جدید وزارتخانه به توسعه حمل و نقل، مبارزه با فساد و ایمنی حمل و نقل ضمن اینکه در خلال صحبت هایم به عملکرد دولت هم توجه می کنم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اولین اقدام در زمینه توسعه حمل و نقل تغییر انگاره های گذشته بود و برای اینکه نمایندگان مجلس تصمیم درستی از توسعه زیربناهای حمل و نقل داشته باشند توجه آنها را به چند رقم  جلب می کنم.

انگاره‌های اقتصادی باید تغییر کند

وی گفت: ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های در دست اقدام وزارت راه و شهرسازی مورد نیاز است و مبلغ پیش بینی شده برای توسعه حمل و نقل در برنامه ششم ۱۹۰ هزار میلیارد تومان است که بر همین اساس رقم تخصیص یافته در هر سال ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که تخصیص این مبلغ تقریبا غیرممکن است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در بودجه سال ۹۶ برای طرح های عمرانی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و این در حالی است که بودجه کل کشور ۳۶۰ میلیارد تومان است یعنی سهم بودجه عمرانی کمتر از ۱۰درصد از بودجه کل کشور است.

آخوندی گفت: با توجه به بودجه تخصیص یافته در حوزه عمرانی باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که با این مبلغ چگونه می توان زیربناهای کشور را توسعه داد و آیا درآمدهای نفتی در سال ۹۶ به چه میزان نسبت به سال ۹۵ افزایش می یابد؟ و آیا این درآمدها برای پاسخگویی به پروژه های عمرانی کافی است.

وی در ادامه به روند  سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل، ریل، حوزه هوایی و ... اشاره کرد و افزود: هم اکنون امکان سرمایه گذاری دولتی در حوزه های مختلف حمل و نقل وجود ندارد مگر اینکه گفتمان جدید اقتصادی وارد پروژه ها و طرح های عمرانی شود.

آخوندی در جلسه استیضاح خود به ارقامی از سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه های مختلف عمرانی تاکید کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی می تواند به تمام اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ برسد به شرط اینکه انگاره های اقتصادی تغییر کند.

وی ادامه داد: در این زمینه می توان به ۱۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری غیردولتی انجام شده در ۳ سال گذشته اشاره کرد که مربوط به توسعه زیرساخت ها بوده است.

 ۲۵هزارمیلیاردتومان سرمایه گذاری برای تکمیل زیرساختها

وی ادامه داد: علیرغم تنگناها و خشکسالی مالی در چند سال گذشته ۲۵ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه و سرمایه گذاری غیردولتی برای تکمیل زیرساخت ها اختصاص یافته است که توصیه می‌شود این رقم را با ارقام دولت های پیشین در این زمینه مقایسه کنیم زیرا تخصیص این ارقام اتفاقی نیست.

آخوندی به مقایسه اقدامات وزارت راه و شهرسازی در ۳ سال گذشته با ۳ سال پیش از آن پرداخت و گفت: در این مدت ۵ هزار و۳۵۰ کیلومتر جاده به راههای کشور اضافه شده است این در حالی است که در ۳ سال مشابه آن که در دولت گذشته بوده است ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه به راههای کشور افزوده شده است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: روکش ۷ هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه در ۳ سال گذشته نوسازی شد در حالی که تنها ۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر از بزرگراهها و آزادراههای کشور در ۳ سال پیش از آن نوسازی شده بود.

وی افزود: ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از آزادراههای اصلی کشور در ۳ سال گذشته روکش شده اند که این رقم در ۳ سال پیش از آن ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر بوده است و این ارقام نشان از انجام اقدامات بزرگی در وزارتخانه راه و شهرسازی است.

آخوندی ادامه داد: ۷ راه برای تامین منابع مالی پروژه ها غیر از منابع دولتی در ۳ سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت که این روش ها قطعا در هیچ وزارتخانه ای اجرایی نشده است.  

به گفته وی در ۳ سال گذشته برای ۳۱۸ میلیارد تومان طرح مذاکره شده است و ۱۶۳ هزار میلیارد تومان هم قرارداد قطعی امضا شده است که این قراردادها از منابع غیردولتی و بدون تضمین دولت و بانک مرکزی امضا شده است که این موضوع در ۳۸ سال گذشته اقدام بی نظیری محسوب می‌شود.

برای هواپیما و کشتی دست دوم مذاکره نکردم 

وزیر راه و شهرسازی افزود: من به عظمت ایران و اعتبار جمهوری اسلامی ایران در منطقه و بین الملل اعتقاد داشته ام بر همین اساس برای خرید ۴ لنج کوچک، ۴ هواپیمای دست دوم با کشورهای خارجی مذاکره نکردم و تلاش کردم در حد و اندازه ملت ایران مذاکراتی را با برخی کشورها انجام دهم تا ملت ایران مفتخر باشند.

وی ادامه داد: من به امکان بازپس گیری سهم ایران در تمام زمینه های اقتصادی معتقدم و می دانم که صحنه سازندگی صحنه هوی سیاسی نیست بلکه صحنه تلاش، مذاکره دقیق و دفاع از حقوق ملت ایران است که برای رسیدن به این هدف نیاز به اجتماع بین مردم، مجلس، دولت و قوه قضائیه است.  

به گفته آخوندی تغییر انگاره در حوزه های مختلف اقتصادی و حذف اقداماتی از جمله  دست کردن در جیب دولت و برداشت منابع دولتی و بهره گیری از منابع بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت های عمرانی کار سختی بوده و آسان نیست.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ما عادت کرده ایم که فقط از بودجه و اعتبارات دولتی استفاده کنیم و تغییر این انگاره با مقاومت های زیادی مواجه می‌شود.

تلاش می کنم تعهدات مسکن مهر انجام شود

وی ادامه داد: تجربه نشان داده هر هزینه ای که در کشور انجام می‌شود بازگشت آن به سختی صورت می گیرد، در این زمینه می توان به داستان یارانه که به دولت تحمیل شد اشاره کرد که اگر چه در ۳ سال گذشته بسیار تلاش شده است که بخشی از این هزینه بازگردد اما این اتفاق رخ نداده است.

آخوندی اضافه کرد: همچنین در مسکن مهر هم تامین چندین هزار میلیارد تومان به دولت تحمیل شد که این موضوع طی سالهای گذشته فشار بسیاری را به دولت وارد کرده است اما بنده تلاش می کنم تمام تعهدات دولت به متقاضیان این طرح انجام شود و این بار را از روی دوش دولت بردارم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مسائل مربوط به حوزه ریلی و حمل و نقل اشاره کرد و گفت: در همین چند روز گذشته تمام انجمن های حمل و نقل ریلی، جاده ای و ... از اقدامات وزارتخانه طی ۳ سال گذشته دفاع کردند که این موضوع نشان از عملکرد درست وزارتخانه دارد.

وی اظهار داشت: اولین اقدام وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل اتصال ریلی ایران به تمام مرزهای کشور بود و در این زمینه به مرز اینچه برون متصل شدیم. از شهر آستارا به آستارای آذربایجان متصل می شویم.

سهم ریل از جابجایی کالای بنادر به ۱۵ درصد افزایش یافت

آخوندی ادامه داد: مقام معظم رهبری در بازدیدی که از شرکت مپنا داشتند به آقای پورسیدآقایی اعلام کردند که به آخوندی بگویید که جابجایی بار را از کامیون به ریل منتقل کند. بر همین اساس طی ۳ سال گذشته تلاش شد حجم جابجایی بار از بنادر به ریل از ۵ به ۱۵ درصد افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با توجه به اینکه خطوط ریلی ایران قدیمی بوده و اغلب آنها تک خطه هستند وزارت راه و شهرسازی دو خطه کردن ۲ هزار کیلومتر از این خطوط ریلی را در دستور کار قرار داد که هم اکنون ۸۰۰ کیلومتر از این خطوط در حال اتمام بوده و برخی از این خطوط هم افتتاح شدند.

وی اظهار داشت: بین دو شهر یزد و اصفهان ایجاد ۵۰۰ کیلومتر خط دوم راه آهن در دستور کار قرار گرفت که در سال آینده به بهره برداری می رسد و دو خطه کردن خط ریلی اهواز به بندر امام به بهره برداری رسیده و خط ریلی اندیمشک به اهواز هم به زودی افتتاح می‌شود.

آخوندی گفت: دوخطه کردن خط ریلی قزوین به زنجان در ۴ قطعه در حال انجام است و بهره برداری آن در سال آینده انجام می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: ۲۰۰ کیلومتر از طرح دو خطه کردن راه آهن در ایران در منطقه کوهستانی زاگرس انجام می‌شود که اجرای این موضوع بسیار سخت است.

وی تصریح کرد: علاوه بر دو خطه کردن برخی از خطوط ریلی بحث ساخت ۷۰۰ کیلومتر خطوط ریلی حومه ای هم در دستور کار داریم  ضمن اینکه موفق شدیم در برنامه ششم هم مصوبه ای درباره شکل گیری قطارهای حومه ای داشته باشیم که این موضوع اقدام بزرگی از سوی دولت تدبیر و امید برای ساماندهی کلان شهرهای کشور است.

آخوندی به مشکلات کلانشهرهای کشور اشاره کرد و گفت: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو هم اکنون از حومه وارد کلانشهرها وارد شهرها می شوند که این موضوع در افزایش آلودگی، ناامنی و ترافیک بسیار موثر است و با احداث خطوط ریلی حومه ای علاوه بر کاهش بار جاده ها در زمینه مصرف سوخت و آلودگی هم اتفاقات مثبتی رخ می دهد.  

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۵ برنامه بزرگ حمل و نقلی در شهرهای کرمانشاه، همدان، ارومیه و ... در حال انجام است و پیشرفت های خوبی هم در این زمینه انجام شده است. ضمن اینکه راه آهن تبریز- میانه هم با سرعت خوبی در حال احداث است و راه آهن میانه – بستان آباد هم در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مجری ATC تهران-مشهد یکی از ۸ شرکت بزرگ و دقیق دنیاست

وی اظهار داشت: علاوه بر اجرای خطوط ریلی، تلاش شده است که پیشرفته ترین سیستم های الکترونیکی هم در راه آهن مورد استفاده قرار گیرد و در این زمینه از همکاری یک شرکت ایرانی که در بین ۸ شرکت بزرگ دنیا دقیق ترین و بالاترین استانداردها را در حوزه کنترل ترافیک ریلی دارد، بهره گیری شده است.

آخوندی ادامه داد: مشارکت با این شرکت موفق در حوزه ساخت سیستم های الکترونیکی تحت شعاع حادثه تلخ برخورد دو قطار در سمنان قرار گرفته است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی با اقدامات انجام شده در توسعه حوزه ریلی در مسیر تهران – مشهد اتفاقات خوبی رخ داده و اعزام ۵۵ قطار به ۲۰۰ قطار افزایش یافته است که این موضوع یکی از بزرگترین نمونه های افزایش بهره وری در کشور است.

وی ادامه داد: به غیر از بحث مرمت ایستگاهها، تلاش وزارت راه و شهرسازی بر این است که ایستگاههای راه آهن تبدیل به مراکز توسعه شوند و بر همین اساس ۲۷ نمازخانه طی سه سال اخیر در ایستگاه های راه آهن احداث شده است.

آخوندی در ادامه جلسه استیضاح خود افزود: در سه سال گذشته ۷۰۰ واگن باری و ۲۰۰ واگن مسافرتی توسعه شرکت های ایرانی ساخته و وارد ناوگان ریلی کشور شده است و در زمینه بهره گیری از لکوموتیو هم شاهد رشد ۳۰ درصدی بوده ایم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: هم اکنون در هماهنگی کامل با آقای نعمت زاده در زمینه ساخت واگن ها هستیم و بر اساس تفاهم نامه ای که هفته گذشته بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید تولید ۴ هزار و ۹۰۰ واگن با ۱۰۰ درصد تامین مالی خارجی به شرکت های سازنده واگن در ایران واگذار شد.

تامین مالی ۲میلیارد دلاری برقی کردن قطار تهران- مشهد 

وی اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت انجام شده است، وزیر نفت ۷.۵ میلیارد دلار بابت صرفه جویی انرژی برای نوسازی ناوگان ریلی پرداخت می کند ضمن اینکه ۲.۵ میلیارد دلار هم برای نوسازی ناوگان جاده ای از سوی وزارت نفت تامین می‌شود.

به گفته آخوندی برای نوسازی ۱۶ هزار و ۷۴۰ کامیون با ۵ شرکت داخلی مذاکراتی انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی اولویت اصلی این وزارتخانه را حوزه ریلی دانست و گفت: احداث خط ریلی تهران – قم – اصفهان که در زمره قطارهای سریع السیر قرار می گیرد در حال انجام است و تمام کارگاههای مربوط به احداث این خط ریلی فعال هستند.

وی اضافه کرد: تامین مالی برقی کردن قطار تهران- مشهد (۲ میلیارد دلار) در حال انجام است و ال سی مربوط به کشور چین هم به زودی گشایش می یابد.

ورود بخش خصوصی به حوزه ریلی

وزیر راه و شهرسازی افزود: برای اولین بار بحث سرمایه گذاری بخش خصوصی را وارد حوزه ریلی کردیم و سرمایه گذاری احداث خط ریلی کرمان – سیرجان توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وی اظهار داشت: سرمایه گذاری های انجام شده توسط بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل اساسا قابل مقایسه با سرمایه گذاری های انجام شده در سالهای گذشته در این حوزه نیست.

آخوندی درباره اقدامات انجام شده در حوزه راههای کشور طی سه سال گذشته گفت: ایران را به ۱۰ کریدور تقسیم کردیم و تلاش شد که هیچ نقطه ای خالی از توسعه نماند و در همین راستا طرح هایی را به کمیسیون عمران مجلس ارائه دادیم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: اقدامات انجام شده در حوزه راهها اساسا به شکل جهشی انجام شده است. به عنوان نمونه تکمیل آزادراه تهران – شمال که به افسانه ای تبدیل شده بود و برخی زمان افتتاح آن را به ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) موکول می کردند دوباره در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این آزادراه طی ۱۷ سال گذشته تنها ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت یعنی سالانه یک درصد پیشرفت می کرد اما هم اکنون قطعه یک این آزادراه ۱۱۰ پایگاه فعال دارد و در هر ۱۰۰ متر آن یک کارگاه احداث شده است.

ساخت همزمان ۱۶ آزادراه 

به گفته آخوندی قطعه یک آزادراه تهران – شمال هم اکنون ۸۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این موضوع اتفاقی نیست و نتیجه برنامه ریزی درست وزارت راه  و شهرسازی در حوزه راه است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آزادراه اصفهان – شیراز که سالهای سال متوقف بود هم اکنون در حال ساخت است ضمن اینکه ساخت آزادراه اراک – خرم آباد هم در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۱۶ آزادراه  هم زمان در حال ساخت هستند این در حالی است که هیچگاه دو آزادراه با هم ساخته نمی شد.

آخوندی گفت: بیش از ۱۵ هزار نفر در آزادراههای کشور مشغول فعالیت هستند که این رقم، رقم قابل توجهی است و تمام این اقدامات در شرایطی انجام می‌شود که دولت در خشکسالی مالی به سر می برد اما وزارت راه و شهرسازی توانسته اقدامات مناسبی را در حوزه های مختلف حمل و نقل انجام دهد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در سه سال گذشته ۸ هزار کیلومتر راه روستایی ساخته شد و بیش از ۱۰ هزار کیلومتر راه فرعی هم آسفالت شد.

وی در ادامه جلسه استیضاح به اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه هوایی اشاره کرد و گفت: بیش از ۶۰ فرودگاه در کشور وجود دارد که ۹ فرودگاه آن فعال است و سایر فرودگاهها با ظرفیت پائین تر از پتانسیل خود فعالیت می کنند.

سرمایه گذاری ۳میلیاردی بخش خصوصی در فرودگاهها

آخوندی افزود در ۹ فرودگاه سرمایه گذاری صورت گرفته اما با این وجود نیاز به نوسازی ناوگان احساس می‌شود تا از تمامی ظرفتیت ها به خوبی استفاده شود. در این زمینه می توان به ساخت ترمینال سلام فرودگاه امام(ره) اشاره کرد که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال ساخت است و همچنین برای ۴ فرودگاه کشور ۳ میلیارد دلار منابع مالی از سوی بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی جذب سرمایه شده و این موضوع به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: مدتها است که در زیرساخت های حمل و نقل کشور سرمایه گذاری نشده است و ۱۶ ایستگاه راداری در صنعت هوایی وجود دارد که عمر مفید ۱۴ رادار این ایستگاهها به اتمام رسیده است.

وی گفت: سرمایه گذاری در حوزه تامین رادارها بسیار سخت انجام می‌شود و پرهزینه است اما وزارت راه و شهرسازی توانسته یک رادار برای بهبود سیستم های الکترونیکی صنعت هوایی خریداری کرده و وارد کشور کند.

آخوندی اظهار داشت: در بحث آتش نشانی فرودگاهها هم ۱۲ دستگاه بزرگ و مدرن را سفارش داده ایم و در انتظار دریافت این دستگاهها هستیم.

به گفته وزیر راه و شهرسازی مرمت باند فرودگاه مهرآباد که سالانه ۱۳ میلیون مسافر را پذیرش می کند مربوط به۴۰ سال پیش است و این موضوع نشانگر آن است که صنعت هوایی نیازمند تامین مالی بیشتری است.

وی به انجام طرح توسعه فرودگاه زاهدان اشاره کرد و گفت: علاوه بر توسعه در این فرودگاه اقدامات خوبی هم در زمینه توسعه نیز در بندر چابهار انجام شده است ضمن اینکه احداث خط ریلی چابهار به زاهدان هم در حال انجام است و ۵۰ درصد زیرساخت های خط ریلی چابهار به ایرانشهر که در این مسیر قرار دارد انجام شده است.

آخوندی ادامه داد: در حوزه هوایی شاهد بزرگترین اقدام در تاریخ صنعت هوانوردی ایران بودیم که این موضوع مربوط به نوسازی ناوگان بوده است.

درصد ناوگان هوایی زمینگیر و فرسوده است

به گفته وزیر راه و شهرسازی ۲۴۵ فروند هواپیما در ناوگان صنعت هوایی کشور وجود دارد که ۱۰۰ هواپیمای آن زمینگیر و فرسوده است و تنها ۱۴۵ فروند آن فعال هستند.

وی از نمایندگان مجلس درخواست کرد که بازدیدی از آشیانه های فرودگاهها داشته باشند و تبدیل این آشیانه ها به گورستان هواپیماها را از نزدیک مشاهده کنند.

آخوندی اظهار داشت: ۱۴۵ هواپیما با عمر بیش از ۲۵ سال در ناوگان حمل و نقل هوایی کشور وجود دارند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شما که به بحث تاخیرهای زیاد هواپیماها اشاره می کنید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که بدون نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی امکان خدمات رسانی مناسب به مسافران هوایی وجود ندارد.

وی افزود: هم اکنون نوسازی ناوگان صنعت هوایی بدون اتکا به منابع و بودجه دولتی در حال انجام است و یک ریال از هزینه خرید هواپیماها توسط دولت پرداخت نمی شود اما با این وجود و بر اساس توافقات انجام شده قرار است ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ فروند بوئینگ و ۲۰ فروند ای تی آر وارد کشور شود.

آخوندی ادامه داد: برای خرید این ۲۰۰ فروند هواپیمای نو نیاز به بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع مالی بود که تامین یک درصد از این بودجه هم توسط دولت وجود ندارد. بر همین اساس وزارت راه و شهرسازی با روشی جدید خرید این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک و با بهره گیری از سرمایه گذار خارجی را اجرایی کرد.

قرارداد خرید هواپیما بدون تضمین انجام شد

وزیر راه و شهرسازی گفت: خرید این تعداد هواپیما با این روش از سوی دولتی ها هم باورکردنی نبود زیرا در کشور بیش از ۳۰ سال قرارداد مستقیمی برای خرید هواپیما امضا نشده بود.

آخوندی بیان کرد: قرارداد خرید هواپیماها به اتکای اعتبار شرکت ایران ایر و بدون تضمین دولت انجام شد و در این قراردادها واسطه ای برای انجام مذاکره وجود نداشت و نمایندگان ایرباس، بوئینگ و ای تی آر تحت کنترل دستگاههای نظارتی مذاکراتشان را با ایران ایر انجام دادند.

وزیر راه و شهرسازی به بحث رقابت شرکت های هواپیمایی ایران با شرکت های ترکیه ای، اماراتی و ... اشاره کرد و گفت: برای رقابت با شرکت های هواپیمایی منطقه باید برنامه ای در حد و اندازه این شرکت ها داشته باشیم و به ظرفیت های صنعت هوانوردی خود اضافه کنیم پس در همین راستا قرارداد با شرکت های سازنده هواپیما به امضا رسید و یک فروند هواپیمای ایرباس در دی ماه وارد ایران شد و هواپیمای بعدی آن در هفته آینده و دیگری در دو هفته آینده وارد ایران می‌شود ضمن اینکه  ورود هواپیمای ای تی آر هم به زودی انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی امضای قرارداد خرید هواپیمای نو را بزرگترین اقدام هوایی کشور طی ۳۸ سال گذشته دانست و گفت: اگر نگاهی منصفانه به این قراردادها داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که امضای این قراردادها گامی بزرگ در جهت پیشرفت صنعت هوایی کشور است و حتی پیش از انقلاب هم امکان امضای چنین قراردادی وجود نداشت که به صورت مستقیم و با حذف تمام واسطه ها این حجم از هواپیما خریداری شود.

وی ادامه داد: در مذاکره ای که با مدیران عامل بوئینگ و ایرباس داشتم به این موضوع اشاره کردم که اگر قصد امضای این قرارداد را دارید باید سوگندنامه ای را امضا کنید که بر اساس آن نباید از هیچ واسطه ای  برای به نتیجه رسیدن قراردادها استفاده شود و در صورت عدم رعایت این شرط، دولت ایران می تواند شکایت نامه ای را علیه این شرکت ها به محاکم بین المللی تسلیم کند.

آخوندی تصریح کرد: چرا باید به مدیران شرافتمندی که برای سربلندی ایران تلاش می کنند اتهامی را بدون مدرک وارد کنیم و باید به این موضوع توجه شود که در تمامی قراردادهای امضا شده برای خرید هواپیماها تامین مالی به صورت مستقیم و توسط مجاری رسمی و دولتی انجام شده است.

به گفته این مقام مسئول دلیل حمایت انجمن های صنعت هوایی از قرارداد امضا شده با شرکت های بوئینگ و ایرباس نشان دهنده آن است که این قراردادها گام بزرگی در صنعت هوایی است و می توان آن را بزرگترین دستاورد برجام تلقی کرد زیرا تمام هزینه ها از طریق مجاری رسمی منتقل شد و ال سی ها نیز به صورت رسمی گشایش یافت.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امضای قرارداد خرید هواپیما باعث شکست اسرائیل شد و با این قراردادها موفق شدیم ارائه ملت ایران را به رخ جهانیان بکشیم ضمن اینکه ملت ایران به توانایی دولت در بهبود شرایط هم امیدوار شد.

کل سرمایه گذاری بندر چابهار خصوصی است

وزیر راه و شهرسازی در ادامه جلسه استیضاح اقدامات انجام شده در حوزه راه برشمرد و گفت: در حوزه دریایی بیش از ۵۰۰ میلیون دلا در بندر چابهار هزینه شده است این در حالی است که یک ریال اعتبار دولتی به این بندر اختصاص نیافته است و سرمایه گذاری ها از طریق بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی انجام شده است.

وی افزود: در ساخت راه آهن چابهار- زاهدان هم تنها ۲۸ میلیارد تومان منابع مالی از سوی دولت اختصاص یافت که با این رقم تنها می توان ۳ کیلومتر راه آهن ساخت اما شاهد هستیم که هم اکنون ۵۰ درصد از زیرسازی خط ریلی چابهار – ایرانشهر(بخشی از مسیر چابهار - زاهدان) انجام شده است.

آخوندی اظهار داشت: در پس کرانه های کشور هم ۹ هزار میلیارد تومان طی ۳ سال گذشته سرمایه گذاری انجام شده است و نوسازی تمام فازهای بندر عباس هم در حال اجرایی شدن است.

وزیر راه و شهرسازی به نوسازی بندر خرمشهر هم اشاره کرد و ادامه داد: ۲۷ سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد و هنوز کشتی های بسیاری در این بندر مغروقه هستند و نجات این مغروقه ها از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است.

وی بیان کرد: تمام تجهیزات بندر چابهار از بهترین برندهای آلمانی خریداری شده در حالی که قیمت تمام شده خرید این تجهیزات کمتر از تجهیزات چینی بوده است.
این عضو کابینه دولت یازدهم اضافه کرد: هزینه مربوط به تجهیز بنادر از اوایل انقلاب تا دولت یازدهم ۹۶۰ میلیون دلار بوده اما طی سه سال گذشته ۸۰۰ میلیون دلار برای تجهیز بنادر در نظر گرفته شده است که این اقدامات تصادفی نیست و با برنامه انجام شده است.

سخنانم درباره سانحه قطار سمنان باعث سوءتعبیر شد

وزیر راه و شهرسازی به سانحه برخورد دو قطار در سمنان اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنم اطلاعات دقیق مربوط به این حادثه را از آقای حسن بیگی نماینده دامغان کسب کنید اما با این وجود چند جمله ای را برای رفع سوءتعبیرها بیان می کنم.

وی در پایان جلسه استیضاحش ادامه داد: پس از حادثه سمنان، شورای مدیریت بحران تشکیل شد و گزارش مدیریت بحران هم دریافت شد و پس از آن در مصاحبه ای که با خبرنگاران داشتم اعلام کردم که تمام تلاشم را برای کمک به مجروحان و همدردی با خانوادگان جان باختگان انجام می دهم و اعلام کردم که تمامی مجروحان و جان باختگان بیمه بوده و شرکت های بیمه پول آنها  را پرداخت می کند که این موضوع باعث ایجاد سوءتعبیرهایی از سوی برخی افراد شد.

عذرخواهی از مردم باعث افتخار من است/استعفا دادم رئیس جمهور رد کرد 

آخوندی ادامه داد: اگر اظهارات من موجب ایجاد سوءتفاهم برای ملت ایران شده است از آنها عذرخواهی می کنم  اگرچه عذرخواهی کتبی و بیانیه ای هم پس از پخش اظهاراتم درباره حادثه سمنان منتشر شد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: عذرخواهی از ملت ایران بابت تمام کمبودها و نارسایی ها مایه افتخار بنده است.

وی درباره بحث تسلیم استعفا به رئیس جمهور بابت حادثه برخورد دو قطار گفت: من روز پس از حادثه استعفای خود را به دکتر جهانگیری ارائه دادم در حالی که آقای پورسیدآقایی مدیرعامل شرکت راه آهن هم در همان روز استعفای خود را تقدیم کرد.

به گفته آخوندی، پورسیدآقایی دلیل استعفای خود را این موضوع می دانست که وی مسئول مستقیم حوزه ریلی کشور است و باید استعفا دهد بر همین اساس موضوع  این دو استیضاح در جلسه مشترک جهانگیری با دکتر روحانی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفته شد که پورسیدآقایی استعفا داده و من با تمام توان به حل مشکلات این حادثه و سایر حوزه ها بپردازم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: کمیسیون عمران گزارشی را از این حادثه منتشر کرد که بر اساس آن هیچ مسئولیتی متوجه وزیر نیست ضمن اینکه در کمیسیون بررسی سانحه هم گزارشی منتشر شد که بر این موضوع صحه گذاشته شد.

باید عذرخواهی مدیرعامل راه آهن را به فال نیک گرفت

غلامرضا تاج‌گردون، نماینده مردم گچساران در جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس و در مخالفت با استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه استعفا و عذرخواهی مدیرعامل راه آهن در حادثه قطار سمنان را باید به فال نیک بگیریم، اظهار داشت: اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم نمی‌توان به عملکرد وزارت راه در مجموع نمره منفی داد.

وی افزود: برای سال ۹۶ و در بودجه نتوان یک میلیارد دلار اعتبار برای پروژه‌های ریلی وزارت راه اختصاص دهیم؛ پس خودمان را هم باید مقصر بدانیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مطرح شدن شبهاتی درباره مداخلات فرزند وزیر راه در برخی قراردادها و معاملات این وزارتخانه گفت: من این موضوع را از آقای آخوندی پرسیدم و ایشان هم  همه اسناد را به من داد که بررسی کردم، اگر به این نتیجه می‌رسیدم که چنین مسائلی صحت دارد به خاطر امثال آقای آخوندی، آخرت خود را نمی‌فروختم.

تاج گردون همچنین با رد انتصاب‌های سیاسی در وزارت راه گفت: اکثر معاونان وزیر در دولتهای مختلف حضور داشته‌اند و خدمت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: سالانه ۲۰ الی ۲۵ هزار نفر در جاده‌ها کشته‌ می‌شوند. آیا تنها مقصر این حوادث، وزیر راه است؟ باید سهم راننده، جاده و وسیله‌نقلیه را هم در نظر گرفت و هر کدام را متناسب با سهمشان مجازات کرد.

خطای انسانی باعث حادثه قطار سمنان شد

ابوالفضل حسن بیگی نماینده مردم دامغان در مجلس، درجلسه علنی صبح امروز مجلس و در مخالفت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بررسی اطلاعات اولیه پس از حادثه برخورد دو قطار در استان سمنان در آذرماه سال جاری اظهار داشت: در لحظات اولیه وقوع حادثه، هر کسی دیگری را مقصر معرفی می‌کرد و اطلاعات مختلفی درباره علت وقوع حادثه اعلام می‌شد، اما پس از مراجعه به مانیتورها، مشخص شد که برخی از اظهارات و گفته‌ها با اطلعاعات مانیتورها تناقض دارد.

وی تصریح کرد: بررسی ها نشان داد که کل سیستم فنی دقیق عمل کرده، اما خطای انسانی یک نفر که اجازه حرکت قطار سمنان- مشهدرا داشته است، باعث بروز حادثه شده است.

حسن بیگی با اشاره به وجود لابی‌ها و مافیای قدرتمند برای انجام پروژه‌های عمرانی گفت: پس از این حادثه گروهی به من گفتند که ما می توانیم با هفت میلیارد دلار، دستگاه‌ها و تجهیزات خاص راه آهن را از آمریکا وارد کنیم و خودمان اعتبارش را تامین می‌کنیم؛ بعد از آن من به رئیس جمهور نامه نوشتم و هشدار دادم که گروهی به دنبال کارهای مافیایی برای واردات هستند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطر نشان کرد: رئیس جمهور پس از دریافت این نامه، دستور پیگیری داد و رونوشت به دفتر مقام معظم رهبری ارسال گردید.

حسن بیگی اظهار داشت: در پی این حادثه با بسیاری از کارشناسان و متخصاصان، فرآیند وقوع حادثه را بازنگری کرده و همه به این نتیجه رسیدند که این حادثه، حادثه‌ای نبوده که به خاطر آن مدیرعامل راه آهن مسئول شناخته شده و استعفا دهد.

وی با انتقاد از کاستی‌های موجود در دیگر بخشها از جمله در مجلس و در موضوع تخصیص اعتبار به پروژه‌های ریلی و حمل و نقل خاطر نشان کرد: در مجلس سوم، ۹۶ نفر از نمایندگان به رئیس جمهور نامه نوشتند و خواستار این شدند که راه آهن تهران – مشهد دو خطه شود؛ آن زمان اعلام شد که جنگ تازه تمام شده و پول کافی نداریم. امروز هم زیرساخت‌های این خط نیاز به تعویض و ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار دارد.

نماینده مردم دامغان تاکید کرد: اگر این اعتبارات را به موقع تامین نکنیم ما نیز در مجلس مقصریم و باید پاسخگو باشیم.

جلسه نوبت صبح بررسی استیضاح پایان یافت

پس از آن عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به دفاع از خود پرداخت و حسن بیگی نماینده دامغان و تاج گردون نماینده گچساران به دفاع از وی پرداختند.

همزمان با اذان ظهر جلسه نوبت صبح بررسی استیضاح پایان یافت.

در جلسه نوبت عصر مجلس برای رای گیری در خصوص استیضاح ساعت ۱۴ آغاز می شود.

حاشیه های جلسه صبح مجلس

نمایندگان تبریز لیدرِ استیضاح‌کنندگان در جلسه علنی امروز بودند.

محمداسماعیل سعیدی، احمد علیرضابیگی و محمدحسین فرهنگی نمایندگان تبریز و سید مهدی مقدسی نماینده اراک، محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و میبد، اکبر تُرکی نماینده فریدون‌شهر، حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان و نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی صحبت کردند.

در میانه صحبت، قاضی‌پور نسبت به تخلفات مالی در وزارت راه انتقاد داشت و گفت: این پول بی‌پدر و مادر چه می‌کند؟

لاریجانی خطاب به وی گفت: شما عصبانی هستید، چرا به پول فحش می‌دهید؟ چرا می‌گویید پولِ بی‌پدر و مادر؟

در میانه جلسه بررسی استیضاح بود که بهروز نعمتی عضو فراکسیون مستقلان مجلس بیانیه‌ای را در مجلس پخش کرد که بر اساس آن فراکسیون مستقلان، مخالفت خود را با وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد.

پیش از این، فراکسیون مستقلان اعلام کرده بود که در این خصوص موضع‌گیری نخواهد کرد، اما مثل همیشه مواضعش با فراکسیون امید مشترک بود؛ البته فراکسیون امید پس از اعلام مخالفتش با استیضاح آخوندی اعلام کرده بود که با فراکسیون مستقلان نیز در این خصوص رایزنی خواهد کرد.

غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت که پیش از این موافقت خود را با استیضاح وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه علنی اعلام کرده بود، با وساطت کاظم جلالی رئیس فراکسیون مستقلان با محسن نریمان مسئول مسکن مهر گفتگو کرد.

در جلسه امروز علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، سید حسن قاضی‌زاده وزیر بهداشت، مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، سید محمود علوی وزیر اطلاعات و سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به کاروان دولت اضافه شدند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور نیز برای دفاع از آخوندی در صحن علنی مجلس حضور یافت.

جلسه امروز رنگ و بویی از استیضاح نداشت، نمایندگان با نامه‌هایشان مقابل وزرا صف می‌کشیدند و امضای وزرا را برای حل مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود می‌گرفتند.

بازار خوش و بش‌های نمایندگان و وزرا هم گرم بود؛ این امر موجب اعتراض استیضاح‌کنندگان شد و از نمایندگان درخواست می‌کردند تا برای حفظ آرامش جلسه، سر جاهای خود بنشینند تا وزیر نیز نکات استیضاح‌کنندگان را بشنود.

لاریجانی امروز کمتر به نمایندگان تذکر داد که سر جاهایشان بنشینند و به نوعی اجازه داد تا بتوانند حالا که وزرا در مجلس حضور دارند، مشکلات خود را با وزرا رتق و فتق کنند!

امروز هیچ‌کس درگیر استیضاح نبود، نمایندگان از فرصت حضور وزرا در مجلس برای رتق و فتق مشکلات حوزه‌های انتخابیه‌شان استفاده کردند، نه کسی حرف‌های استیضاح‌کنندگان را گوش می‌داد و نه دفاعیات وزیر را؛ مشخص بود اراده قوی در مجلس برای استیضاح وجود ندارد.

مهدی مقدسی نماینده اراک که در موافقت با استیضاح صحبت می‌کرد، گفت: در جلسه‌ای که با آقای آخوندی داشتم، فشارم بالا رفت و سر از سی‌سی‌یو درآوردم. امروز دوستان به من می‌گفتند مواظب خودت باش تا اتفاقی برایت نیفتد و به بندهای استیضاح آقای آخوندی اضافه نشوی.

انتقادات مقدسی در خصوص واردات واگن و کشتی از سوی وزارت راه بود.

وی معتقد بود: صنایع اراک توانایی ساخت واگن‌های ایرانی را دارد و واردات واگن‌ها به قیمت بیکاری جوانان منطقه‌اش تمام شده است.

امروز زنگ تفریح مجلس قبل از آغاز بررسی بودجه سال ۹۶ بود و صحن علنی بیشتر به «محله برو بیا» شبیه بود تا جلسه جدی استیضاح وزیر راه و شهرسازی.

جلسه عصر آغاز شد

جلسه نوبت عصر بررسی استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به ریاست علی لاریجانی و با حضور ۲۰۱ نماینده آغاز شد.

قرار است در جلسه نوبت عصر محمدحسین فرهنگی و محمد دهقان از سوی استیضاح‌کنندگان، انتقادات خود را بیان کنند.

۳ علت وقوع حادثه قطار تبریز

در ابتدای جلسه علنی نوبت عصر روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی، محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در موافقت با استیضاح آخوندی سخنرانی کرد.

وی تأکید کرد: بنده، وزیر را قاصر و مقصر می‌دانم، از نظر اینجانب، ایشان متهم هستند. آقای وزیر، هیأت‌ مدیره‌ای را در شرکت راه‌آهن منصوب کرده است که اکثریت آنها به دلیل غیر راه‌آهنی بودن، فاقد صلاحیت هستند. همچنین برخلاف قانون، مسئول کمیسیون سوانح از هیأت مدیره موظف تعیین شده که علاوه بر غیرقانونی بودن، بر پیشگیری در سال‌های گذشته امتناع نموده است.

فرهنگی اظهار داشت: ضعف نظارت کمی و کیفی بر قطارهای مسافری، آماده نبودن آنها برای حمل و نقل ریلی، استمرار خرابی‌های همیشگی، به روز نبودن تعمیر و نگهداری که یکی از علل اصلی حادثه بوده و ضعفی مستمر است، به حوزه مدیریت وزیر متوجه است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: ضد حریق نبودن واگن‌ها، مجهز نبودن قطار به امکانات ایمنی، امکان اطفای حریق و آموزش نداشتن پرسنل قطار در این زمینه کاملاً به ضعف مدیریت برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مدیریت ایشان، سیستم نامناسبی برای ایمنی حمل و نقل ریلی با قیمت بالا و کیفیت پایین تهیه شده که اتفاقاً در این مورد درست عمل کرده، اما به دلیل تکرار عدیده خطاها، نادیده گرفته شده و مورد توجه نبوده است. ایشان قبلاً گزارش کارآیی آن را داده و مسئولیت کارکرد بدون خطای آن را پذیرفته است.

فرهنگی گفت: ترتیبات اجرایی درستی برای دادن مجوز خاموش کردن ATC قطارها، طراحی و پیش‌بینی نشده است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس در خصوص قاصر و مقصر بودن وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق ماده ۱۴ قانون اساسنامه شرکت راه‌آهن، حداقل سه نفر از اعضای هیأت مدیره باید از کادر رسمی و باسابقه راه‌آهن باشد که وزیر رعایت نکرده است. اسامی پنج نفر را که بنده ذکر نمی‌کنم ولی مناصب آنها را می‌گویم؛ یکی از آنها عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت، راه‌آهنی نبوده و به سازمان خود برگشته است، دوم؛ بازخریدی سال ۸۷ و بازخریدی شرکت پیمانکاری هستند که کادر رسمی محسوب نمی‌شوند، نفر بعدی، شغل آزاد و سرپرستی کارگاه داشته است، کار بازرگانی انجام می‌دادند و نفر دیگر، پرسنل بیمه و نفر پنجم نیز شغل آزاد داشتند. یکی از آنها که راه‌آهنی بوده است هم در کمیسیون عالی سوانح مسئولیت داشته که آن هم غیرقانونی است.

وی اظهار داشت: طبق قانون، افرادی که مسئولیت در کمیسیون عالی سوانح بر عهده دارند، از زمان عضویت در این کمیسیون نباید مسئولیتی در راه‌آهن داشته باشند.

فرهنگی در ادامه به شرح علل لزوم نداشتن مسئولیت اعضای کمیسیون سوانح در راه‌آهن پرداخت و گفت: در طول سه سال اخیر بازدیدی از لوکومتیوها و راه‌آهن صورت نگرفته و آقایان مشغله‌های بیشتری داشته‌اند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: مواد ۵۳۳ و ۵۲۶ قانون مجازات اسلامی بر تقسیمِ «تقصیر» استوار است. بر اساس این قانون، تقصیرکاران به صورت خطی مجازات می‌شوند. علاوه بر این، طبق قانون عدم رعایت مقررات قانونی شامل انتصاب غیرقانونی، بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی، تحت عنوان «تقصیر» قرار می‌گیرد؛ نه تحت عنوان «قصور و کوتاهی»؛ بنابراین طبق این مواد، کسی که در انتصاب افرادی که در حوزه آنها اتفاقی رخ می‌دهد، اهمال کند، مستقیماً تقصیر دارد.

عضو فراکسیون ولایت مجلس ادامه داد: مسامحه، غفلت و عدم رعایت نظامات دولتی از مصادیق بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی محسوب می‌شود و باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: طبق قانون اگر فردی موجب تصادم یا حادثه دیگری در خطوط ریلی شود، به حبس محکوم می‌شود و اگر در نتیجه حادثه، یک یا چند نفر کشته شوند، مرتکب، محکوم به اعدام خواهد شد.

فرهنگی در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: در مورد سیستم CTC باید گفت آقای آخوندی در محضر مقام معظم رهبری توضیحاتی در مورد امنیت سیستم ارائه دادند. ایشان فرمودند سیستمی را تهیه کردیم که طبق اطلاعات ما ۱۲۰۰ میلیارد خرج آن شده است؛ این سیستم دخالت اشخاص، حتی راننده را صفر نموده است. سؤال اینجاست که چرا آن ۴۸ نفر به آن شکل نگران‌کننده کشته شدند؟

عضو کمیسیون صنایع مجلس در بررسی علل حادثه گفت: قطار شماره ۴۸۰، لوکومتیو زیمنس آلمانی است و ساخت سال ۱۳۹۴ است، واگن مسافری ساخت ۱۳۵۸ آلمان شرقی، رستوران ساخت ۱۳۵۹ فرانسه، یک مولد بخار ساخت ۱۳۳۷ آمریکا، جمعاً با ۱۳ واگن به دلیل اشکال ترمز متوقف می‌شود. اول، رسماً در اطلاعیه کمیسیون سوانح آمد که علت سانحه، یخ‌زدگی است. پشت همین تریبون آمدیم و اعلام کردیم که چرا در سیبری، شوروی و روسیه از این اتفاق‌ها نمی‌افتد؟ در پاسخ به ما اعلام شد که برای هر کشوری متناسب با دمای آن کشور، ترمز تهیه می‌شود. سؤال اینجاست که اگر این‌گونه است، چرا متناسب با دمای کشور ما، سیستم ترمز تهیه نمی‌شود؟ در ادامه اعلام شد که اصلاً مشکل به خاطر ترمز نبوده، بلکه به خاطر نشت هوا بوده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این در حالی است که با همان اشکال ترمز، پس از سانحه، سه واگنی که دچار آتش‌سوزی شده بودند، جدا شده و قطار با همان ایراد، تا ایستگاه بعدی می‌رود.

وی در بیان علت دقیق حادثه گفت: علت اصلی این بود که آن‌ ترمز و آن سیستم، تحمل فشار ۱۳ واگن را در سراشیبی و دمای پایین نداشته است، بنابراین با جدا شدن سه واگن دچار حادثه شده، می‌تواند با سرعت به ایستگاه بعدی برود؛ این مشکل ناشی از ضعف نظارت است.

فرسودگی واگن‌ها، سنگینی بار و تک دیزله بودن قطار، عامل این حادثه بوده است

فرهنگی اظهار داشت: فرسودگی واگن‌ها، سنگینی بار و تک دیزله بودن قطار، عامل این حادثه بوده است که بعد از این حادثه، بخشنامه کردند که همه قطارها باید دو دیزله باشد.

عضو فراکسیون ولایت مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: در ماجرای قطار تبریز، یک فردی که هیچ مسئولیتی در امر کنترل و CTC نداشته، کدهای مجوز حرکت را در جیبش گذاشته، مسئول CTC از او می‌خواهد که یک کُد بده تا من بتوانم مجوز حرکت بگیرم؛ این فرد کد را از جیبش درمی‌آورد، به مسئول CTC می‌گوید و بعد معلوم می‌شود اشتباه است. معلوم است که چند کد در اختیار این فرد غیرمسئول است که نگهبان آنجاست و مسئولیتی در این زمینه ندارد. اشتباه شده و کدها به قطار دیگری داده شده است.

فرهنگی در پایان گفت: از این فرد که چنین مجوزی را داده، در بازجویی سؤال کردند که تو چرا با توجه به خطراتی که وجود داشت، اعتراض نکرده و به کار خود ادامه‌ای داده‌ای؟ وی اعلام کرده است؛ تمامی این موارد، بارها و بارها برای اینجانب و کلیه اپراتورها پیش آمده و مرتباً به مسئولان یادآوری و تکرار کرده‌ایم.

فهرست ۲۴ نفره مدیران دوشغله راه‌آهن و قرارداد ۵ میلیاردی فرزند وزیر

محمد دهقان در جلسه علنی امروز عصر مجلس شورای اسلامی و در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما به دلیل احساسات جریحه دار شده مردم تصمیم به استیضاح وزیر راه به عنوان یک کار نظارتی گرفتیم، اظهار داشت: مشتی از اسناد بر سر ما ریخته شد تا به عنوان یک نماینده از منظر ملی به این مساله بپردازیم.

وی با اشاره به برگزاری ۱۳.۵ ساعت جلسه کارشناسی برای بررسی مسائل وزارت راه از جمله سوانح رخ داده در حوزه این وزارتخانه گفت: در پی این جلسات به این نتیجه رسیدیم که در جلسه استیضاح برای اصلاح امور یک سری مسائل گفته شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با ارائه سندی درباره قرارداد همکاری میان محمدهادی احمد آخوندی فرزند وزیر راه با شرکت راه آهن اظهار داشت: فرزند وزیر راه در این قرارداد ۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی مسئولیت تامین پزشک برای قطارها را بر عهده گرفته است.

دهقان ادامه داد: پس از این ماجرا جمعی از پزشکان یک نامه اعتراضی می نویسند که این کار بدون تشریفات مناقصه به کسی سپرده شده است که سابقه ای در این زمینه ندارد و بیش از ۲۰۰ مسیر ریلی در سه ماه حضور وی بدون پزشک بوده که باعث فوت یک بیمار در قطار اهواز می شود.

وی در ادامه از فعالیت مدیران دو شغله در وزارت راه خبر داد و گفت: یک فهرست ۲۴ نفره از مدیران دو شغله راه آهن داریم و اینها کسانی هستند که یک پایشان در دولت و یک پایشان در شرکت خصوصی است و کارهایشان نیز به هم مرتبط است؛ شرکت مهم دیگری از مجموعه وزارت راه نیز ۱۴ مدیر دو شغله دارد که پرونده شان در دادگاه است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: دیشب فهرست شرکت هایی را که بستگان و اطرافیان وزیر در آنها عضو هیات مدیره هستند جستجو می کردم که به ۳۶ مورد رسید و دیگر خسته شدم و ادامه ندادم؛ از جمله فرزند وزیر ۶ فقره شرکت در سال های ۹۴ و ۹۵ تاسیس کرده است.

دهقان تصریح کرد: رئیس حراست وزارتخانه که باید مو را از ماست بکشد بازنشسته نیروی انتظامی است و همزمان عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران هم هست که اسناد کارهای او به دست ما رسیده است.

وی در پایان خطاب به وزیر گفت: قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی برای سال ۱۳۳۶ است؛ حالا چقدر قرارداد در وزارت راه و شهرسازی با همین عنوان در جریان است و پرونده آنها باز است.

راه‌آهن، متخصص‌ترین و با تجربه‌ترین هیات مدیره تاریخ را دارد

عباس آخوندی در جلسه عصر نیز از باقی فرصت ۳ ساعته برای دفاع از خود و پاسخ به موافقان استیضاح استفاده کرد و ضمن دفاع از تجربه و تخصص اعضای هیات مدیره شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: راه آهن در تاریخ فعالیت خود، هیات مدیره ای با این تخصص و تجربه نداشته است.

وی ادامه داد: اگر اتهامی وارد می کنید، فرصت دفاع هم بدهید، ضمن اینکه اگر اتهامی وجود دارد، محل رسیدگی به آن، دادگاه است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هیئت مدیره شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم تخصصی ترین هیئت مدیره است و بهتر است نمایندگان پیش از ابلاغ سئوالات خود درباره تخصص اعضای این هیئت مدیره از من اطلاعات می گرفتند.

وی افزود: برخی بحث غیر قانونی بودن کمیسیون بررسی سوانح را مطرح می کنند و می گویند چرا معاون راه آهن باید رئیس کمیسیون سوانح باشد در حالی که بر اساس آئین نامه اجرایی ابلاغ شده در ۳۱ مردادماه سال ۱۳۸۶ رئیس کمیسیون سوانح از اعضای هیئت مدیره شرکت راه آهن است.

به گفته آخوندی بر اساس اصلاحیه ای که من در تاریخ ۳۱ مرداد سال جاری به هیئت وزیران ارائه دادم رئیس کمیسیون سوانح نباید معاون اجرایی شرکت راه آهن باشد و پس از تصویب این اصلاحیه، رئیس کمیسیون سوانح تغییر کرد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: تا ۵ ماه پیش معاون سیر و حرکت راه آهن به عنوان رئیس کمیسیون بررسی سوانح حادثه های مربوط به حوزه ریلی را بررسی می کرد که با اجرای آئین نامه جدید شاهد تغییراتی در این زمینه بودیم.

وی اظهار داشت: کمیسیون سوانح هر ماه بازدیدی از خطوط ریلی دارد و این موضوع برخلاف گفته برخی نمایندگان هر ۳ سال یک بار انجام نمی شود و به صورت ماهانه و مرتب صورت می پذیرد.

آخوندی به انتقاد برخی از نمایندگان درباره یخ زدن ترمز قطار سمنان – مشهد اشاره کرد و گفت: روزانه ۵۵ قطار در مسیر ریلی مشهد – تهران حرکت می کنند و این موضوع کاملا طبیعی است که یکی از این قطارها دچار نقص فنی شود.

وی ادامه داد: در آلمان شرقی هم حادثه ای شبیه حادثه برخورد دو قطار در سمنان رخ داد که در این حادثه هم ترمز یکی از قطارها یخ زد. پس این موضوع نشان می دهد که نقص فنی قطار در سایر کشورها هم وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام قطارهای موجود در خطوط ریلی ایران استاندارد بوده و بر همین اساس تا حدی در برابر حریق مقاوم هستند.

آخوندی بیان کرد: کمیسیون عمران حادثه ریلی سمنان را مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد که هیچ اشتباهی متوجه وزیر راه و شهرسازی نیست ضمن اینکه گزارش کمیسیون بررسی سوانح کمیسیون تشکیل شده از سوی رئیس جمهور و همچنین بررسی های سازمان بازرسی کل کشور هم بر این موضوع صحه گذاشتند.

وی در ادامه پاسخگویی به سوالات نمایندگان اظهار داشت: حتی یک نفر از نزدیکانم در قراردادهای امضا شده وزارت راه و شهرسازی حضور ندارند و بحث حضور محمدمهدی آخوندی در یکی از قراردادها بی انصافی است.

محمد مهدی آخوندی جنین‌شناس است

وزیر راه و شهرسازی گفت: محمد مهدی آخوندی یکی از دانشمندان حوزه جنین شناسی محسوب می‌شود که در دولت گذشته برای حفاظت از وی محافظ در نظر گرفته شده بود اما بحث حضور وی در یکی از قراردادهای وزارت راه و شهرسازی مربوط به امضای قراردادی مابین شرکت رجاء با جهاد دانشگاهی شهید بهشتی می‌شود.

آخوندی افزود: این قرارداد بین یک شرکت واگذار شده ریلی (رجاء) با جهاد دانشگاهی یکی از دانشگاههاست و بحث حضور فرد در قرارداد منصفانه نیست.

به گفته وی تا زمانی که گزارشی به صورت کامل از سوی سازمان بازرسی کل کشور بررسی نشده است سندیت ندارد و باید این سئوال از رئیس سازمان بازرسی پرسیده شود که چرا کارشناسان این سازمان اطلاعات خامی را بدون هیچ سندیتی در اختیار نمایندگان مجلس قرار داده اند.

این مقام مسئول بیان کرد: یکی از انتقادات نمایندگان به وزارت راه و شهرسازی حضور ۲۴ نفر دوشغله در بالاترین مسئولیت های این وزارتخانه است که از این نمایندگان درخواست می‌شود نام یکی از ۲۴ نفر را اعلام کنند ضمن اینکه پیشنهاد می‌شود نمایندگان بدون هیچ گونه مدرکی اتهامی را علیه مسئولان علنی نکنند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در جلسه استیضاح قبلی که در مهرماه برگزار شد بحث دو شغله بودن برخی مسئولان مطرح شد که باید این سئوال از نمایندگان پرسیده شود که چرا طی ۱۵ ماه گذشته این موضوع را از هیچ مجرای قانونی پیگیری نکرده اند.

بدون مدرک اتهام نزنید

آخوندی با اشاره به اینکه با شنیده ها نمی توان کسی را متهم کرد، افزود: نمایندگان اگر یک صفحه مدرک واقعی علیه بنده در زمینه های مطرح شده دارد به رئیس مجلس، کمیسیون اصل نود و بازرسی کل کشور ارائه دهند تا این موضوع از سوی مجاری قانونی پیگیری شود.

وی ادامه داد: قرارداد لایروبی بنادر مربوط به دولت گذشته است که در این دولت اجرایی می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی  بیان کرد: بر اساس نامه من به تمام شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی در قراردادهای امضا شده با شرکت های خصوصی نباید هیچ یک از مسئولان این وزارتخانه حتی سهم یک درصدی در آن شرکت خصوصی داشته باشند در حالی که براساس قانون این سهم ۵ درصد است.

آخوندی تصریح کرد: اگر مدرکی مبنی بر دخالت فرزندم در هر کدام از قراردادهای امضا شده داریم در اختیار مراجع قضایی قرار دهید و من هم از پیگیری این موضوع حمایت می کنم.

وی تمام اتهام های وارده به خود را کذب محض دانست و افزود: من در بحث مبارزه با فساد مدعی بوده و در این زمینه حاضر به پاسخگویی به سئوالات نمایندگان هستم.

آخوندی تصریح کرد: بر اساس گفته های آقای حسن بیگی وزارت راه و شهرسازی پاک ترین وزارتخانه دولت یازدهم است و این وزارتخانه در هیچ یکی از پرونده های فساد از جمله املاک نجومی، حقوق های نجومی و ... نقشی نداشته است.

وی ادامه داد: با توجه به بخشنامه اجرایی در وزارت راه و شهرسازی طی ۳ سال گذشته باید همه مشاوران و پیمانکاران اظهارنامه ای را ارائه دهند و اعلام کنند که برای هیچ کدام از قراردادهای داخلی حتی یک ریال هم رشوه نداده اند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برای اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات سامانه «شهرراه» راه اندازی شد تا بر اساس آن تمام مدیران و کارمندان موظف به ارائه اطلاعات به مردم باشند.

  آخوندی جلسه استیضاح اعلام کرد: من معتقدم رای نهایی نمایندگان به ماندن یا نماندن من مطابق با منافع ملی بوده و بر اساس میل شخصی نیست.

وی در پایان افزود: صحبت های بسیاری درباره طرح مسکن مهر وجود دارد زیرا سفره این طرح در حال جمع شدن است اما در حال حاضر با توجه به نبود وقت،  ارائه عملکرد وزارت راه و شهرسازی در زمینه مسکن مهر به زمان دیگری موکول می‌شود.

تجمع متقاضیان مسکن مهر مقابل مجلس همزمان با استیضاح آخوندی

همزمان با برگزاری جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس، تعداد زیادی از متقاضیان مسکن مهر مقابل مجلس تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی حاوی کاریکاتور عباس آخوندی و محمدباقر نوبخت در محل تجمع نصب کرده و نسبت به «مزخرف خواندن» طرح مسکن مهر از سوی آخوندی اعتراض کرده بودند.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: