انتقاد به ورود مجلس در حوزه فولاد

انتقاد به ورود مجلس در حوزه فولاد
انتقاد به ورود مجلس در حوزه فولاد

آهن پرایس: صنعت فولاد بر پایه بهره گیری از ظرفیت های غنی معدنی و منابع انرژی شکل گرفته است که این صنعت در کشور ما جایگاه و اهمیت ویژه ای را داراست.سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر برنامه افزایش ظرفیت و رشد ...

آهن پرایس: صنعت فولاد بر پایه بهره گیری از ظرفیت های غنی معدنی و منابع انرژی شکل گرفته است که این صنعت در کشور ما جایگاه و اهمیت ویژه ای را داراست.سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر برنامه افزایش ظرفیت و رشد تولید فولاد در امسال، بیان کرد: قطع دخالت دولت در روند قیمت ‌گذاری مهم‌ ترین الزامی است که زمینه رشد تولید در صنعت فولاد را فراهم می‌کند.

سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مبنی بر تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ‌ویژه اعضای کمیسیون صنایع و معادن برای ورود به بحث فولاد و تصویب قانون برای این حوزه، گفت: تولید در صنعت فولاد موضوعی تخصصی است و ابعاد گوناگونی دارد.

وی ادامه داد: زنجیره فولاد بسیار گستره است و پیچیدگی های منحصر به فردی دارد که در همین حال فاکتورها و پارامترهای حاکم بر این صنعت نیز با گذشت زمان و تحت‌ تاثیر جو بین‌المللی تغییر می‌کند که می توان به فاکتورهایی همچون قیمت فروش در سطح جهانی، عرضه، تقاضا و میزان تولید هر حلقه از این زنجیره که بر روند این زنجیره تاثیر می گذارد، اشاره کرد. 

که در این صورت امکان نوشتن نسخه واحدی برای تمامیت این زنجیره وجود ندارد و تنظیم این بازار بهتر است به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شود. شهرستانی با اشاره به توانمندی معاونت جدید معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در چنین شرایطی روند تولید در زنجیره فولاد رو به بهبود می‌رود.

همچنین عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در رابطه با ارزیابی ورود تمامی محصولات زنجیره فولاد برای فروش در بورس کالا، گفت: چنانچه تمامی محصولات این زنجیره به بورس کالا وارد شوند و همه این محصولات از شمول قیمت‌گذاری خارج شوند می‌توان به بهبود شرایط امید داشت اما چنانچه در اجرای این طرح برای حلقه‌های مختلف تولید استثنا قائل شوند نباید به نتیجه‌ بخش بودن ماجرا امید داشت؛ ضمن آنکه انتظار می‌رود با شکست روبه‌ رو شود.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: وضعیت عرضه بورسی فولاد در ۱۴۰۰

وی در پایان ذکر کرد: اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد و فعالان درحوزه فولاد با انتقاد به ورود مجلس شورای اسلامی به قانون ‌گذاری در حوزه فولاد، درخواست کرده ‌اند تا روند تصویب این قانون متوقف شود. که این درخواست توسط معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است که همچنان انتظار می رود شاهد تغییری در روند بررسی این طرح در مجلس و خارج شدن آن از دستور کار باشیم. 

در این بین سید جواد حسینی ‌کیا، نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی درباره درخواست فولادسازان بر خروج مجلس از روند تصویب قانون برای زنجیره فولاد بیان کرد: شاید ایرادهایی به این طرح وارد باشد که امکان بررسی و اصلاح آن وجود دارد، اما همچنان باید اقرار کرد نظام ‌مند کردن زنجیره فولاد بهتر از تداوم شرایط کنونی است.

 وی در ادامه و در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه فعالان زنجیره فولاد معتقدند ورود نمایندان مجلس به تنظیم بازار فولاد غیرکارشناسی است، گفت: بررسی این طرح به کمیسیون تخصصی معادن و صنایع واگذار شده و بر همین اساس نمی ‌توان اصولی بودن و کارشناسی بودن آن را زیر سوال برد. البته این احتمال می ‌رود با تصویب قانون برخی از فعالان زنجیره فولاد متضرر شوند اما در کلان قضیه باید منتظر اتفاقات خوبی باشیم.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.