قیمت تیرآهن

لیست قیمت روزانه فروش تیرآهن

اولویت نمایش براساس

قیمت های درج شده برای یک ظرفیت و با احتساب %۹ ارزش افزوده می بـاشد.

کارخانه:
تیرآهن ذوب آهن اصفهان
1401/11/16

قیمت های درج شده با احتساب %۹ ارزش افـــزوده مـــی بــاشـــد.

سایز
مشخصات محصول
ابعاد
قیمت و نوسان (تومان)
تاریخ
کارخانه:
تیرآهن فولاد یزد
1401/11/16

قیمت های درج شده با احتساب %۹ ارزش افـــزوده مـــی بــاشـــد.

سایز
مشخصات محصول
ابعاد
قیمت و نوسان (تومان)
تاریخ
کارخانه:
تیرآهن ماهان
1401/11/16

قیمت های درج شده با احتساب %۹ ارزش افـــزوده مـــی بــاشـــد.

سایز
مشخصات محصول
ابعاد
قیمت و نوسان (تومان)
تاریخ
کارخانه:
تیرآهن کرمانشاه
1401/11/16

قیمت های درج شده با احتساب %۹ ارزش افـــزوده مـــی بــاشـــد.

سایز
مشخصات محصول
ابعاد
قیمت و نوسان (تومان)
تاریخ
کارخانه:
تیرآهن کوثر اهواز
1401/11/16

قیمت های درج شده با احتساب %۹ ارزش افـــزوده مـــی بــاشـــد.

سایز
مشخصات محصول
ابعاد
قیمت و نوسان (تومان)
تاریخ
کارخانه:
تیرآهن فایکو
1401/11/16

قیمت های درج شده با احتساب %۹ ارزش افـــزوده مـــی بــاشـــد.

سایز
مشخصات محصول
ابعاد
قیمت و نوسان (تومان)
تاریخ
کارخانه:
تیرآهن ظفر بناب
1401/11/16

قیمت های درج شده با احتساب %۹ ارزش افـــزوده مـــی بــاشـــد.

سایز
مشخصات محصول
ابعاد
قیمت و نوسان (تومان)
تاریخ

تیرآهن چیست؟

یکی از مقاطع فولادی طویل که در امور ساختمان‌سازی بسیار کاربرد دارد، تیرآهن (Beam) است. این محصول فولادی که شکل ظاهری آن شبیه حروف لاتین H و I است، انواع مختلفی دارد و در آلیاژها، استانداردها و کاربردهای متفاوتی تولید می‌شود.

تیرآهن از یک جان و دو بال تشکیل شده که ضخامت آن در انواع تیرآهن متفاوت است، این محصول که بیشترین کاربرد را در امور ساختمانی و صنعتی دارد مهمترین وظیفه آن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی خمشی و برشی است، به این صورت که بال‌ها(Flange) در برابر نیروی خمشی مقاومت می‌کنند و جان(web) نیز وظیفه مقاومت در برابر نیروهای خمشی را دارد.

فرایند تولید تیرآهن

متداول‌ترین فرایند تولید انواع فلزات فولادی روش نورد گرم است، از همین رو تیرآهن نیز با همین روش ساخته می‌شود. فرایند تولید تیراهن به روش نورد گرم به این صورت است که شمش بلوم از سه قفسه ابتدایی، میانی و نهایی عبور کرده و در هر مرحله تغییر شکل می‌دهد.

در ابتدا شمش بلوم با سطح مقطعی که عرض آن بین 15 الی 30 سانتیمتر است، در کوره حرارتی قرار داده می‌شود تا به دمای متناسب و حالت نرمی و شکل‌پذیری برسد. پس از آن شمش در میان غلتک‌های ابتدایی قرار گرفته و با فشار قفسه‌های غلتک‌ها مقطع شمش کاهش و طول آن افزایش می‌یابد.

روند قفسه‌های میانی و پایانی نیز به همین شکل است، با عبور از هر غلتک عرض شمش کاهش یافته و به طول آن اضافه می‌شود. نهایتا با عبور از تمامی این مراحل و شکل‌گیری شمش به صورت تیرآهن، این پروفیل در طول‌های متداول برش خورده و به بازار عرضه می‌شود.

انواع تیرآهن

رایج‌ترین تقسیم‌بندی تیرآهن در بازار، براساس استاندارد بین‌المللی تولید است، این استانداردها شامل تیرآهن IPE، تیرآهن INP، تیرآهن IPB یا تیرآهن هاش، تیرآهن CNP یا تیرآهن لانه زنبوری می‌شود. در ادامه مشخصه‌ هر یک از این استانداردها به اختصار بیان خواهد شد.

تیرآهن IPE

این نوع تیرآهن که بیشترین مصرف را به خود اختصاص داده است در بازار به تیرآهن معمولی نیز شناخته می‌شود، همچنین شکل ظاهری این تیرآهن شبیه حرف لاتین I است و براساس استانداردهای اروپایی تولید می‌شود.

تیرآهن IPE وزن سبکی دارد و معمولا ضخامت آن نیز ثابت است، همچنین در سایزهای 8 الی 60 سانتیمتری نیز تولید می‌شود که عمده‌ترین مصرف آن در ساخت ستون، پوشش سقف، خرپا، نعل درگاه و ... است.

تیرآهن INP

این نوع تیرآهن که براساس استاندارد روسیه و چین تولید می‌شود مانند تیرآهن IPE ظاهری شبیه به حرف لاتین I دارد اما بال تیرآهن INP با فاصله گرفتن از جان، کمتر می‌شود.

این محصول که در سایزهای 8 الی 60 سانتیمتری تولید می‌شود بیشترین مصرف را در سازه‌های مرتفع دارد که از آن جمله می‌توان به ساخت خرپا، پوشش سقف، نعل درگاه و... اشاره کرد.

تیرآهن IPB یا هاش

این نوع تیرآهن که ظاهری شبیه حرف H دارد به تیرآهن هاش و بال پهن نیز معروف است. تیر هاش معمولا دارای دو استاندارد سبک و سنگین و فوق سنگین است که به تیرآهن بال پهن سبک HEA و تیرآهن بال پهن سنگین HEB و تیرآهن فوق سنگین TPB شناخته می‌شود. گفتنی است حرف L درج شده روی تیرآهن به معنی سبک بودن و حرف V به معنی سنگین بودن وزن آن است.

این تیر عریض معمولا در طول 12 متر به بالا و سایز 100 الی 1000 میلیمتر تولید می‌شود و به دلیل قدرت بالایی که دارد در ساخت پل، برج، سد، و سازه‌های صنعتی بیشترین کاربرد را دارد.

تیرآهن CNP یا لانه زنبوری

وجود حفره‌هایی در جان تیرآهن که شبیه لانه زنبور است موجب شده این محصول به تیرآهن لانه‌زنبوری یا تیرآهن شبکه شناخته شود. این نوع تیرآهن نسبت به دیگر انواع آن کاربرد کمتری دارد و حفره‌های آن نیز معمولا پس از تولید به صورت دستی ایجاد می‌شود.

 تیرآهن لانه‌زنبوری معمولا در طول 12 الی 18 متر و ارتفاع 80 الی 300 میلیمتر تولید می‌شود. گفتنی است تولید تیرآهن زنبوری با ایجاد حفره روی هر نوع تیرآهنی مانند معمولی یا هاش ایجاد می‌شود، همچنین این تیرآهن به دلیل وزن کم، قیمت مقرون‌ به‌صرفه‌ای دارد.

ویژگی و کاربرد تیرآهن

تیرآهن یکی از اساسی‌ترین محصولات فولادی در صنعت ساختمان‌سازی شناخته می‌شود و با توجه به استانداردهایی که مطابق با آنها تولید می‌شود دارای ویژگی‌های متنوعی است از همین رو کاربردهای مختلفی نیز برای این پروفیل شمرده می‌شود.

در کنار ویژگی‌هایی که برای انواع مختلف تیرآهن در مطالب بالا شمرده شد نصب آسان، افزایش استحکام سازه، کاهش مصرف مقاطع فولادی، سرعت اجرای بالا، امکان اسکلت‌بندی ساختمان‌های مرتفع و ... از جمله ویژگی‌هایی است که استفاده از تیرآهن را در ساختمان‌سازی متناسب می‌سازد.

اگرچه هر تیرآهن به دلیل تفاوت در ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی، کاربردهای متنوعی نیز دارد، بر همین اساس از کاردبرهای تیرآهن می‌توان به ساخت آسمان خراش، سوله‌‌ها، کشتی‌سازی و ساخت اسکله، استفاده در پالایشگاه، اتصال ستون، ساخت خرپا، تیرک میانی و فرعی، نعل درگاه، پوشش سقف، ساخت پل و ... اشاره کرد.

شایان ذکر است سایز، وزن و استاندارد تیرآهن از عوامل مهمی است که در تعیین کارایی و موارد مصرف تیرآهن نقش مهمی دارد.

عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت روزانه آهن آلات دخیل است که علاوه‌بر تیرآهن سایر مقاطع فولادی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. از مهمترین موارد می‌توان به نرخ مواد اولیه مانند سنگ آهن، کرایه حمل بار، میزان عرضه و تقاضا، قیمت دلار، بورس کالا، قیمت‌های جهانی فولاد، قیمت نفت، صدور برخی شیوه‌نامه‌ها، میزان ساخت و ساز، تغییرات فصلی، تورم داخلی و جهانی، میزان صادرات و ... اشاره کرد.

اما در کنار عواملی که ذکر شد پارامترهایی مانند برند و کارخانه تولیدکننده، وزن و سایز محصول، استاندارد تولید، موجودی بار و ... در قیمتگذاری تیرآهن اثرگذار است.

خدمات آهن پرایس برای تیرآهن

برش‌کاری و زنبوری کردن تیرآهن از جمله خدماتی است که در اختیار خریداران این محصول از مجموعه آهن پرایس قرار می‌گیرد، علاوه‌براین امکان عودت محصول در صورت مغایرت با فاکتور، ارسال سریع بار، ارائه ضمانتنامه کتبی کیفیت و قیمت نیز از جمله خدماتی است که به مشتریان آهن پرایس ارائه می‌شود. شایان ذکر است هزینه خدماتی مانند برش‌کاری و ... به صورت مجزا محاسبه شده و از خریدار دریافت می‌گردد.

حداقل میزان خرید تیرآهن از آهن پرایس

خرید تیرآهن از آهن پرایس محدودیت ندارد، به این صورت که هم به صورت شاخه‌ای و هم به صورت بندیلی این محصوول در اختیار مشتری قرار می‌گیرد، نیاز به یادآوری است که با توجه به بالا بودن هزینه ارسال بار، پیشنهاد می‌شود شاخه‌های محدودتر و تعداد پایین از نزدیک‌ترین بنگاه به محل پروژه خریداری شود تا خریدار متحمل هزینه گزاف نشود.

زمان اعتبار قیمت تیرآهن در سایت آهن پرایس

قیمت روز آهن آلات و قیمت تیرآهن علاوه‎بر کانال‌های تلگرامی به صورت لحظه‌ای بر روی وبسایت آهن پرایس قرار می‌گیرد که مشتریان عزیز می‌توانند با مراجعه به آنها از قیمت کلیه محصولات فولادی مطلع شوند.

 در کنار این نمودار روزانه قیمت کلیه محصولات فولادی به طور هفتگی، ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه بر روی وبسایت قرار می‌گیرد که مطالعه آن به افراد این امکان را می‌دهد تا با بررسی پیشینه نوسانات محصول و رفتار بازار، بهترین زمان لازم برای خرید را انتخاب کند.

همچنین خریداران محترم می‌توانند با شماره‌گیری 02154103 با کارشناسان ما تماس گرفته و علاوه‌بر اطلاع از قیمت‌ها از مشاوره رایگان نیزبهره‌مند شوند.

فرآیند تولید تیرآهن
 

تیرآهن در یک فرآیند نورد گرم تولید میشود و در مرحله ی تولید ابتدا کوره هایی با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد آماده و تنظیم می کنند و سپس شمش ها را توسط جک هیدرولیکی به سمت کوره ها هدایت می کنند و پس از اینکه شمش ها به دمای مطلوب رسیدند و آماده نورد گرم شدند به سمت خط تولید هدایت شده و توسط یکسری رول به سوی مرحله ی رافینگ حرکت می نماید و در نهایت توسط قیچی های برشی که با متراژ 12 متری تنظیم شده برش داده می شوند و پس از این محصولات تولید شده در بندیل با وزن معینی بسته بندی می شوند.
 

روش‌های برش تیرآهن
 

برای برش محصولات تولیدی از قیچی متراژ استفاده می کنند.

انواع برشی:۱ . روش کوپال ۲. روش برنول

 روش اول: کوپال روشی است که محصولات تولیدی را به وسیله دستگاه قطع کن سنگین برش می دهد که مجهز به برش گیوتین است.

روش دوم: توسط لوله ای به نام برنول انجام می شود که شعله ی بنفشی دارد که ا گاز استیلن و اکسیژن است و منجر به برش محصولات تولیدی می شود.

سایزهای مرسوم

تیرآهن در سایزهای ۱۰- ۱۲- ۱۴-۱۶-۱۸-۲۰-۲۲-۲۴-۲۷-۳۰ موجود است و در برندهای ذوب آهن، آرین، فایکو، بناب و ... نیز تولید و عرضه می‌شود.

استاندارد انواع تیرآهن

استاندارد ایران و اروپا: IPE ، که به شکل I نشان داده می شود. ضخامت تیرآهن ثابت است یعنی ضخامت های بال ابتدایی و انتهایی تیرآهن ثابت و یکسان است. در ایران مرسوم تر و به نام تیرآهن معمولی معروف است.
استاندارد چین و روسیه: INP تفاوت این استاندارد با استاندارد IPE در ضخامت بال است به طوری که با فاصله گرفتن از جان ضخامت بال کاهش می یابد.در کارخانه‌های ذوب آهن و ساخت فولاد تولید می‌شود.

تیرآهن نوع اروپایی

این نوع تیرآهن در ایران به نوع معمولی شناخته شده است البته این نوع تیرآهن را به نام تیرآهن نرمال یا پروفیل نرمال نیز می شناسند، نام تیرآهن INP است که در ساخت خرپا و ستون از این محصول استفاده می شود.

تیرآهن نیم پهن

پروفیل نیم پهن یا سبک نیز نام دارد و شباهت بسیار زیادی با INP دارد تنها تفاوت آنها این است که ضخامت جان آن کمتر است و عرض بال این پروفیل بیشتر است. این پروفیل نیم پهن را با IPE نمایش می دهند استاندارد اندازه این محصول ۸ الی ۱۶ متر است، عرض پروفیل معمولی در محدوده ی ۴۶ میلی متر تا ۲۲۰ میلی متر است و ارتفاع آن نیز بین ۸۰،۱۰۰ تا ۶۰۰ میلی متر می باشد.

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
چه عواملی بر قیمت تیرآهن مؤثر است؟

برند کارخانه، سایز تیرآهن، سبک و سنگین بودن تیرآهن و استاندارد تولید از مهمترین عوامل اثرگذار بر قیمت تیرآهن است.

آیا می‌توان کمتر از یک بندیل تیرآهن خرید؟

میزان خرید کلیه آهن آلات در مجموعه آهن پرایس بسیار منعطف و متناسب با نیاز مشتریان است، از این رو مشتریان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما از طریق شماره 54103-021 در ارتباط باشند.

تیرآهن 16 چه کاربردهای دارد؟

تیرآهن سایز 16 به دلیل دوام و استحکام بالا در پوشش سقف، خرپا، ساخت پل‌های لانه زنبوری و نعل و ... بسیار کاربرد دارد.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان چه فرقی با سایر تیرآهن‌ها دارد؟

تیرآهن ذوب آهن اصفهان بالاترین دقت ابعادی و وزنی را دارد، از لحاظ وزنی نسبت به تیرآهن‌های داخلی دیگر سنگین‌تر است و از جدول اشتال تبعیت می‌کند، از این رو کیفیت بالاتری دارد اما سایر تیرآهن‌ها همه این ویژگی‌ها را ندارند.

هر بندیل تیرآهن چند تن است؟

هر بندیل تیرآهن در اکثر کارخانه‌ها بین 2 الی 2/5 تن است اما بندیل تیرآهن کارخانه ذوب آهن 4/5 الی 5 تن است.

از کدام کارخانه‌ تیرآهن بخریم؟

کارخانه‌های متعددی وجود دارد که مهترین آنها کارخانه ذوب آهن اصفهان، آریان فولاد، تیرآهن فایکو، کارخانه ظفر بناب، فولاد یزد و ... است.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان چه ویژگی‌هایی دارد؟

تیرآهن کارخانه ذوب آهن غالبا مطابق با استاندارد جدول اشتال است و نسبت به سایر برندها سنگین‌تر است.

-

قیمت تیرآهن

تماس با آهن پرایس 021-54103 قبل از خرید مشورت کن!