بازار آهن روی موج هیجان

بازار آهن روی موج هیجان

حرکت صعودی قیمت آهن روز گذشته نیز در اغلب زیرمجموعه‌های بازار قابل مشاهده بود اما در بازار پروفیل، ناودانی و نبشی رشد قیمت همچنان با شیب تندتری ادامه داشت. گفتنی است ورود بازار آهن و فولاد به سطوح قیمتی جدید، سمت متقاضی مصرف را با مقاومت جدی روبه‌رو کرده است...

آهن پرایس: روند صعودی قیمت آهن آلات روز گذشته نیز تداوم و استمرار داشت و همچنان افزایش 500 الی 800 تومانی در کلیه زیرمجموعه‌های بازار هم مشهود بود اگرچه در این میان چند کارخانه هم ثبات جزئی داشتند.

بازار ارز روز گذشته نیز بر مدار افزایش قرار داشت و همچنان رو به بالا بود. در ابتدای روز قیمت دلار در کانال 44 هزار تومان گزارش شد اما تا پایان روز وارد کانال قیمتی 45 هزار تومان شد و حتی به نیمه‌های این کانال نیز رسید اما در پایان روز هر دلار در بازار آزاد حدود 45 هزار و 60 تومان مبادله شد.

بررسی نوسانات بازار آهن

بازار میلگرد روز گذشته نیز همچنان در اغلب مبادی روند افزایشی داشت و قیمت هر کیلو میلگرد آجدار بین 100 الی 700 تومان افزایش قیمت داشت. کف قیمت میلگرد آجدار استاندارد حدود 20 هزار تومان گزارش شد و سقف نرخ این محصول هم بیش از 21 هزار تومان برآورد شد.

قیمت روز ناودانی ایرانی، اروپایی و قیمت نبشی نیز حدد 500 الی 700 تومان با افزایش قابل توجهی همراه بود اما چند کارخانه هم بدون تغییر بودند. قیمت ناودانی ناب تبریز کیلویی 23 هزار تومان اعلام شد و نبشی ناب تبریز عمدتا 22 هزار و 100 تومان الی 22 هزار و 800 تومان برآورد شد. همچنین قیمت روز تیرآهن در بخش شاخه‌فروشی به ویژه شاخه‌های پرمصرف با افزیش 50 الی 150 هزار تومان اعلام شد.

قیمت انواع ورق سرد و گرم نیز عمدتا افزایشی بود به این صورت که افزایش قیمت روز ورق سیاه در غالب کارخانه‌ها بین 500 الی 1000 تومان اعلام شد. همچنین قیمت ورق روغنی، رنگی و گالوانیزه هم بین 500 الی 1000 تومان افزایش داشت.

بازار پروفیل همچنان آشفته بود و و افزایش چشمگیری در این بازار مشاهده شد به طوری که قیمت قوطی پروفیل بین 500 الی 1000 تومان رشد داشت، قیمت پروفیل ضخامت 2 میلیمتر فولاد مبارکه حدود 32 هزار تومان اعلام شد؛ همچنین قیمت لوله مبلی، گازی و سایر لوله‌ها نیز در اکثر کارخانه‌ها بین 500 الی 1000 تومان افزایش قیمت داشتند.

برخلاف انتظارها و سیاست‌های رئیس کل بانک مرکزی بازار ارز مجددا روند جهشی یافت و سقف مقاومت را شکست، روز گذشته شنیده شد که برای کنترل نرخ دلار بنا شده سقف خرید 2 هزار یورو برای هر کد ملی به 5 هزار یورو افزایش بیابد تا عطش خرید دلار فروکش کند. امکان فروش آن برای صرافی‌های دارای مجوز معتبر از بانک مرکزی، از محل منابع خریداری شده مجاز است. همچنین طبق اخبار منتشر شده گویا شرایط خرید و فروش ارز صادراتی تغییر کرده و خرید ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها امکان‌پذیر نیست.

ظاهرا این تصمیم در جهت کنترل بازار ارز توسط بانک مرکزی برای کنترل قیمت خریدوفروش دلار اتخاذ شده است. در واقع قرار است ورود ارز به صورت اسکناس به این بازار را که یک سوی آن به بازار آشفته و پرتلاطم آزاد متصل است را محدود کرده و سعی دارد کنترل بازار را مانند بازار حواله در اختیار بگیرد.

با این وجود احتمالا بازار ارز کمی در مسیر اصلاح قرار گیرد و بازار آهن نیز ممکن است در فاز ثبات قرار بگیرد و برای جبران عقب‌ماندگی سمت تقاضا از نوسانات افزایشی، تخفیفات جزئی نیز در برخی مبادی اعمال شود.

اما خبر دیگری که ممکن است باز هم به بروز نوسانات هیجانی در بازارها منجر شود قطعنامه قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی توسط شورای وزرای خارجه اتحادیه و تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران است که امروز درباره هر دو تصمیم‌گیری می‌شود. با این حال باید منتظر نتایج این تصمیمات و بروز اثرات آن در بازار آهن و سایر بازارها باشیم.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: 3 عامل اثرگذار در افزایش قیمت آهن

گزارش‌ها از بورس کالای امروز حاکی است که حدود 123 هزار و 325 تن شمش بلوم و تختال C عرضه می‌شود. نرخ شمش بلوم حدود 15 هزار و 833 تومان در نظر گرفته شده و 93 هزار و 325 تن حجم عرضه این محصول است. همچنین حجم عرضه تختال نیز 30 هزار تن اعلام شده که نرخ پایه آن 16 هزار و 730 تومان برآورد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (1)

  • ناصر
    ناصر 1401/11/09 - 12:40 پاسخ

    با این اوضاع گرونی میلگرد و اهن چجوری میشه خونه ساخت این چ مسخره بازی سر مردم درمیارین چرا اینقده مسئولین بی کفایت و بی تفاوت شدن نسبت ب رفع مشکلات مردم و این همه جوون و فقط ب فکر منافع خودشونن و هیچ ارگان یا نهاد یا دستگاه نظارتی هم کاری انجام نمیده یعنی توی این مملکت کسی نیست پیگیر حل مشکلات باشه؟

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: