بررسی بازار آهن در دی ماه

بررسی بازار آهن در دی ماه
بررسی بازار آهن در دی ماه

آهن پرایس: پنجشنبه هفته گذشته قیمت روز آهن آلات در کلیه مبادی فروش ثابت بود به طوری که گویا هیچ تغییری در قیمت اهن صورت نگرفته و به همان قیمت روز پیشین عرضه شد. قیمت دلار نیز همچنان با حفظ کانال قیمتی...

آهن پرایس: پنجشنبه هفته گذشته قیمت روز آهن آلات در کلیه مبادی فروش ثابت بود به طوری که گویا هیچ تغییری در قیمت اهن صورت نگرفته و به همان قیمت روز پیشین عرضه شد.

قیمت دلار نیز همچنان با حفظ کانال قیمتی 27 هزار تومانی مبادله شد به طوری که در بازار آزاد به قیمت 27 هزار و 950 تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه قیمت آهن

با توجه به آنچه بیان شد پایان هفته گذشته با ثبات قیمت اهن الات به پایان رسید و با بازاری کم‌رمق مواجه بودیم. به عنوان مثال قیمت روز میلگرد تقریبا در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد اما کماکان تقاضای چندانی برای خرید میلگرد مشاهده نشد.

 براساس یک برآیند کلی از میانگین نوسانات محصولات در دی ماه می‌توان گفت که قیمت میلگرد در این مدت حدود 700 تومان کاهش داشته است که این میزان حدود 4/3 محاسبه شده است.

همچنین قیمت روز لوله مانیسمان، داربستی، صنعتی و ... و قیمت پروفیل نیز در ثباتی یکدست و گسترده سپری شد. براساس آمار در ماه گذشته قیمت روز پروفیل نیز به طور میانگین با کاهشی حدود 458 تومان مواجه بوده که این میزان حدود 5/8 درصد است.

 قیمت نبشی و ناودانی ایرانی نیز به تبعیت از جو غالب بدون تغییر اعلام قیمت شد اما به طور کلی می‌توان گفت در یک ماه گذشته قیمت ناودانی کاهش 1/3 درصدی معادل 221 تومان را تجربه کرد همچنین قیمت نبشی نیز حدود 432 تومان کاهش داشت که این میزان حدود 2/6 درصد بود.

قیمت روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی نیز ثابت اعلام شد اما در بخش شاخه‌فروشی علاوه بر ثبات قیمت در بخش عمده‌ای از مبادی فروش، افزایش 10 الی 20 هزار تومانی شاخه‌های پرفروش مشاهده شد، همچنین قیمت این محصول نیز در یک ماه گذشته 2/2 درصد یعنی چیزی حدود 366 تومان کاهش داشته است. قیمت روز ورق سیاه، گالوانیزه و روغنی و رنگی نیز به طور کلی بدون تغییر قیمت عرضه شد. 

بر اساس گزارش‌های موجود از بازار آهن در یک ماه گذشته قیمت آهن آلات در کلیه شرکت‌ها ثابت و بدون تغییر بود و نوسانات جزئی که دو الی سه بار در ماه اتفاق افتاد بسیار ناچیز و متأثر از عواملی همچون بورس کالا بود اما به طور کلی برآیندها از آمار موجود بیانگر رکودی کلی در بازار آهن است که ظاهرا همچنان تداوم دارد.

با توجه به ثبات قیمت در چندین هفته اخیر و حتی کاهشی که کف قیمتی میلگرد را به پایین‌ترین حد خود رساند توانایی تحریک بازار را نداشت و کماکان مشکل اصلی آن که کمبود متقاضی مصرف بود پابرجا ماند و خرید آهن آلات همچنان راکد و بی‌رونق بود.

از جمله عواملی که موجب سکون قیمت آهن الات شده و به شدت بازار را تحت تأثیر خود قرار داده است می‌توان به چندین عامل مانند مسائل سیاسی جاری از جمله مذاکرات وین، ثبات قیمت‌ها در بازارهای جهانی، بورس کالا، میزان تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای، ساخت و سازها و ... اشاره کرد.

اما در حال حاضر عوامل متعددی دست به دست هم داده‌اند تا هم در بازارهای داخلی و هم در بازارهای جهانی به ثبات قیمت مقاطع فولادی منجر شود. کاهش ساخت و سازها به دلیل سردی هوا، کمبود نقدینگی خریداران، شیوع سویه جدید کرونا، نبود متقاضی مصرف از جمله این عوامل است. اما با پایان فصل زمستان، کنترل ویروس کرونا با واکسیناسیون همگانی و دستیابی به توافقات هسته‌ای و احتمال ایجاد رونق اقتصادی، امید می‌رود کمی اوضاع بازار اهن و فولاد بهبود بیابد.

رونق اقتصادی با دستیابی به توافقات

به گزاش آهن پرایس، با این اوصاف در حال حاضر اثرگذارترین فاکتور در کلیه بازارها مسائل سیاسی است که تا حدودی گشایش‌های اقتصادی را بدان وابسته کرده است زیرا به اعتقاد برخی مسئولان دستیابی به توافق در مذاکرات برجام در قیمت کالاها نیز تأثیر مستقیمی خواهد داشت.

محمدرضا هوشمند فعال صنعت فولاد از گشایش اقتصادی در کشور به دنبال دستیابی به توافقات برجام، خبر داد و گفت: با دستیابی به توافقات و لغو تحریم‌ها احتمالا قیمت دلار نیز کاهش می‌یابد و در نتیجه کلیه محصولات از جمله محصولات فولادی نیز کاهشی می‌شوند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: اوضاع نامشخص بازار آهن

وی معتقد است دستیابی به توافقات سرمایه‌گذاران را به سوی سرمایه‌گذاری در بخش‌های متعدد از جمله صنایع معدنی و مسکن و... روانه خواهد کرد که افزایش تولید فولاد و تنظیم قیمت‌ها را در پی خواهد داشت.

هوشمند در ادامه ابراز امیدواری کرد که با تسریع آغاز ساخت مسکن ملی میزان تولید محصولات فولادی نیاز افزایش یافته و گشایشی در این بخش و در نهایت در اقتصاد کشور ایجاد شود.

همچنین با دیدار رئیس جمهوری کشورمان با وزاری نفت و اقتصاد روسیه، احتمال می‌رود گره‌های اقتصادی کشور نیز تا حدودی گشوده شده و رونقی حاصل شود.

با این اوصاف اگرچه نمی‌توان چشم‌انداز روشنی از بازار آهن در ماه‌های آتی ارائه داد اما به نظر نمی‌رسد که نوسانات چشمگیری در قیمت‌ها رخ دهد مگر اینگه در عوامل تأثیرگذار در بازار اهن رویداد خاصی رخ داده و چندین عامل با یکدیگر همسو شوند. در نتیجه ادامه ثبات قیمت‌ها درماه بهمن نیز درحال حاضر محتمل‌ترین گزینه پیش رو است.

با روندی که مذاکرات طی می‌کند هر روز گزارش‌های مثبتی مخابره می‌شود اما به نظر می‌رسد همچنان دستیابی به توافقات ادامه داشته باشد و این ماه نیز نتیجه مشخصی حاصل نشود. اگر چه براساس آمار بخش زیادی از مسیر طی شده و اکثر پرانتزها از میان برداشته‌اند اما مسائل مهمی مانده که نیازمند تصمیم‌گیری مسئولان سیاسی رده بالا است.

ناگفته نماند با توجه به افزایش احتمال درگیری و جنگ بین روسیه و اوکراین و پیش‌بینی حمایت عملی آمریکا از اوکراین، ممکن است اوضاع کمی پیچیده شود و اگر پای چین هم وسط بیاید ایران نیز از این اتفاق آسیب خواهد دید که مهمترین تأثیر آن سقوط بازارهای مالی جهانی است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.