بررسی بازار فولاد در خرداد 1401

سنگ آهن 
بررسی بازار فولاد در خرداد 1401

آهن پرایس: در اولین هفته ی خرداد ماه قیمت سنگ آهن در شانگهای و سنگاپور در عرضه های بورسی 130 دلار اعلام شد و در مدار صعودی قرار گرفت در واقع این مسیر صعودی به دلیل اعلام اخبار تعرفه بر محصولات زنجیره تامین هند رخ داد. 

البته از جهت دیگر موجودی انبارهای چین کاهشی شد و همین کاهش جو روانی را بهم ریخت و موجب افزایش قیمت سنگ آهن شد. اما می توانیم اظهار نماییم که آن صعودی قیمت موقتی بود و هدف اصلیش تغییر روند بازار بود چرا که در حال حاضر روند سنگ آهن نزولی است. 

در دومین هفته ماه جاری سنگ آهن در بورس سنگاپور روی نرخ 134 دلار اعلام شد. از سوی دیگر قیمت سنگ آهن، بیلت، بلوم و مواد اولیه نقش کلیدی مهمی در تعیین قیمت محصولات فولادی دارد. همچنین برزیل که یکی از تامین کنندگان سنگ آهن است در طی هفته دوم خرداد با وقوع سیل مواجه شد و این عامل هم تا حدودی توانست این بازار را از مدار طبیعی خود خارج نماید.در سومین هفته خرداد ماه نرخ سنگ آهن وارداتی چین در حدود 143 دلار بود. در واقع نرخ سنگ آهن از اعلام یکسری بسته های اقتصادی جدید در دولت چین و همچنین اعمال برخی محدودیت ها از سمت کشور برزیل و هند انجام شد. 

قراضه 

بازار شمش و قراضه در بازار جهانی در حال حاضر به شدت تحت تاثیر عملکرد دولت روسیه است و به دلیل عرضه ارزان قیمت روس ها این بازار در هفته دوم خرداد رونق چندانی نداشت. در هفته دوم خرداد ماه بازار قراضه در مدار نزولی قرار گرفت و نرخ قراضه از کشور امریکا به ترکیه معادل 439 دلار سی ار اف و قراضه سرد نیز با قیمت  454 دلار سی ار اف نشان دهنده نرخ نزولی است. 

بورس کالا و نرخ دلار 

قیمت دلار در هفته دوم خرداد ماه در بازار آزاد روی قیمت 30 هزار تومان قرار گرفت و نرخ دلار نیمایی در محدوده ی 24هزارو900 تومان بود که این اختلاف دلار نیمایی و آزاد معاملات بورس کالا را ارزشمند می نمایدو تا حد زیادی در بورس کالا میزان تقاضا را افزایش خواهد داد.در سومین هفته خرداد ماه دلار مسیرصعودی را طی کرد و به مبلغ 32 هزار تومان رسید اما دلار نیمایی در جهت عکس و در حالت نزولی قرار دارد اما تنها راهکار در حال حاضر در جهت کنترل نرخ ارز سیاست های پولی در بانک مرکزی است. 

با توجه به قیمت دلار نیمایی می توانیم پیش بینی نماییم که کاهش در صادرات ایران به دلیل میزان کاهش قیمت cis است و در نهایت امر بر نرخ پایه بورس کالا اثرگذار خواهد بود. از سوی دیگر میزان اختلاف نرخ دلار آزاد و نیمایی منطقی به نظر می رسد و ممکن است میزان رقابت در عرضه محصولات افزایش یابد و نکته نهایی اینکه قطعی برق با شروع فصل گرما منجر به کاهش عرضه و افزایش تقاضا خواهد شد. 

نرخ شمش، اسلب و بیلت 

در دومین هفته خرداد ماه کشور روسیه سیاست زیرفروشی را در پیش گرفت و تخفیفاتی در حدود 20 درصد ارائه کرد و با این شیوه مشتریان را به خرید ترغیب نمود در نهایت مشتریان ایرانی کم شد و بازار سنتی ایران برای شمش از تب و تاب افتاد. اما در همین تغییرات و زیرفروشی های روسیه ارزش روبل روسیه افزایش یافت همزمان هزینه های تولید هم بخشی دیگر از هزینه تمام شده برای تولید محصول است بنابراین تولید کنندگان نیز از حدی بیشتر نمی توانند زیرفروشی نمایند اما متاسفانه در مقابل افزایش ارزش روبل در روسیه ، کاهش ارزش ریال در ایران است که نسبت به دلار فاصله زیادی پیدا کرده است بنابراین ایران برای ارائه تخفیف به مشتریان دستش باز است و می تواند تخفیف خوبی لحاظ نماید. به عبارتی از این بررسی می توان به این نتیجه رسید که رقابت عظیم قیمتی بین روسیه و ایران به چشم میخورد. 

نرخ شمش صادراتی کشور خودمان نیز در هفته دوم خرداد ماه  روی 550 دلار اعلام شد اما متال بولتن که مرجع اصلی قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا است توجهی به این کاهش قیمتی نکرد و قیمت بیلت صادراتی ایران را 570 الی 590 دلار اعلام کرد و نرخ اسلب نیز مابین 580الی 600 دلار بود.
حباب قیمتی که پیش از این در نرخ اسلب و بیلت به چشم میخورد با جنگ روس و اوکراین تا حد زیادی از بین رفت چرا که با بررسی روند قیمت ها از ابتدای 2022 به این نتایج می رسیم اما از دگر سو تحریم شدن روسیه همزمان با از بین رفتن کارخانجات فولادسازی اوکراین و کاهش بیشتر قیمت ها نیز دور از انتظار نیست هر چند که این شیب نزولی خیلی کم خواهد بود. 

البته فراموش نشود که قیمت بیلت روس ارزان است و به خوبی برای تجار ترک در دسترس است و مساله کاهش تقاضا باعث شده است که روند نزولی قیمت قراضه همچنان ادامه دار باشد. در سومین هفته خرداد ماه نرخ شمش صادراتی کمتر از 500 دلار فوب بود. این بدان معنی است که نرخ بیلت 100 دلار کمتر معامله شده است. در معاملات شمشصادراتی ایران دو فقره از معاملات با قیمت 550 و 570 دلار معامله شده اند.
 

بیلت صادراتی ایران را نیز به مقصد اندونزی  با نرخ 540 الی 550 دلار فوب اعلام قیمت کردند.البته این کاهش قیمت معاملات روسیه فقط به شمش و بیلت خلاصه نمی شود. روسیه با کاهش قیمت 120 دلاری، بیلت را به چین فروخت این اتفاق در شرایطی رخ داد که ایران به کشورهای همسایه خلیج فارس قیمتی در رنج 560 الی 570 دلار عرضه کرد. به طور کلی سمت و سوی صادرات در شرایطی است که تمایل به افزایش قیمتی دارد اما عملکرد روس همچون مانعی این ضربه را می گیرد. 

در سومین هفته خردادماه نرخ پایه شمش عرضه شده در بورس کالا با نرخ صادراتی 570 دلاری 139207ریال بود. با کاهش جزئی نرخ ارز نیمایی و کاهش قیمت شمش صادراتی به 550 دلار فوب با وجود رقابت میان عرضه های مختلف نرخ پایه شمش 128371 تعیین گردید. این مبلغ در مقایسه با هفته دوم کاهش 3 درصدی را تجربه کرد. 

خردادماه در بازار داخلی فولاد ایران چه گذشت؟ 

در اردیبهشت ماه سال جاری بازار آهن آلات در داخل ایران در شیب قیمتی نزولی قرار داشت چرا که تاجران و بازرگانان نیز پیش بینی کرده  بودند که قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا کاهشی خواهد شد و همین امر منجربه عدم رفتار شتابزده خریداران شد و در یک ماه اردیبهشت مسیر کاهش قیمتی را طی کرد.قیمت ورق گرم فولاد مبارکه از اردیبهشت ماه تا هفته دوم خردادماه کاهش حدود 2000 تومانی را رقم زد. همچنین قیمت میلگرد نیز کاهش 500 تومانی را لمس کرد. البته از آنجایی که تولیدکنندگان میلگرد تخفیف های زیادی هنگام فروش بار ارائه کردند این مقدار را دقیق نمی شود محاسبه کرد. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه نمایید: اثرات شرایط جهانی برفولاد ایران 

به طور تقریبی می توانیم اظهار نماییم که بازار داخلی ایران در حال حاضر در سردرگمی به سر می برد چرا که برخی از تجار با کاهش قیمت های جهانی دست به عصا می شوند و منتظر می مانند تا قیمت های بورس کالا تعدیل شود و متاسفانه بر خلاف انتظارات بورس کالا همیشه با تاخیر عمل می نماید و تا حد زیادی کاهش قیمت های جهانی نادیده گرفته می شود. در نهایت امر در هفته گذشته بازار آهن آلات شروع طوفانی و پر نوسانی را نشان داد و در روز پایانی هفته ثبات قیمتی و آرامش به بازار آهن بازگشت و فروشندگان  ترمز مدار صعودی را کشیدند.


 

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 4 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • مهندس  غرائن
    مهندس غرائن1401/04/03 - 10:07 پاسخ

    این تحلیل خیلی خوب بود لطفا پایین هر ماه یک تحلیل این چنینی قرار بدید ممنون