بهای جهانی فولاد همچنان در اوج

بهای جهانی فولاد همچنان در اوج
بهای جهانی فولاد همچنان در اوج

بهای جهانی فولاد همچنان در اوج

آهن پرایس: با توجه به مذاکرات وین که تاثیرات آن در بازارهای کشور در این چند روز اخیر قابل شهود بوده است، روند پایدار افزایش نرخ های جهانی فولاد و استقبال متقاضیان خارجی برای خرید مقاطع طویل فولادی ایران، موج های مثبتی در این بازار ایجاد کرد و سبب رشد قیمت ها شد. البته با کاهش تقاضای مصرفی و حتی سرمایه‌ ای در بخش محصولات نهایی و سردرگمی خریداران نسبت به روند نامشخص این بازار در آینده در عین رشد قیمتی، بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در رکودی عمیق فرو رفت که علاوه بر رشد قیمت ها، بازار دچار رکود شدید نیز شد.

شمش فولادی با قیمت پایه 11 هزار و 680 تومان به ازای هر کیلوگرم در آخرین روز از فروردین ماه 1400 به میزان 126 هزار تن عرضه شد که این نرخ پایه نسبت به نرخ پایه معاملات هفته گذشته رشد 600 تومانی یعنی معادل 1/ 5 درصد را داشت. افزایش قیمت پایه عرضه شمش فولاد در معاملات روز گذشته دو علت مشخص داشت که یکی نرخ ارز نیمایی و دیگری نرخ فولاد در بازار جهانی بود.

مبنای تعیین قیمت شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران، بهای بیلت فولاد صادراتی CIS است. که بهای آن در هفته منتهی به 9 آوریل برابر 582 دلار به ازای هر تن بود که با رشدی 4/ 2 درصدی به 598 دلار به ازای هر تن در هفته منتهی به 16 آوریل رسید. به همین صورت برآوردهای جهانی از حفظ نرخ‌ های فعلی برای فولاد در میان‌ مدت حکایت دارد و همین موضوع سبب موج های افزایشی برای بازار داخلی شد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: هشدار کمبود مواد اولیه فولادی

البته با وجود افزایش قیمت های جهانی، نرخ ارز در این میان وارد روند کاهشی شد که نشأت گرفته از مذاکرات وین است که همین موضوع سیگنال هایی را برای احتیاط در خرید داخلی ایجاد کرد. با ذکر این موضوع که بر خلاف روند نزولی نرخ ارز، نرخ بهای ارز نیمایی تغییر آنچنانی در یک هفته  اخیر نداشته است و حتی میانگین نرخ ارز نیمایی در هفته جاری بالاتر از میانگین نرخ آن در هفته قبل بود که این موضوع موجب تقویت بیشتر قیمت‌های پایه کالاها در بورس کالا ظرف هفته جاری بود. 

نکته قابل توجه در این زمینه حضور پررنگ خریداران در رینگ معاملاتی شمش فولاد بورس کالا در روز سه ‌شنبه 31 فروردین ماه بود که با بی توجهی به روند نزولی نرخ ارز آزاد صورت گرفت.به گونه ‌ای که برای حدود 130 هزار تن شمش فولاد عرضه شده در این بازار تقاضایی بالغ بر 227 هزار تن به ثبت رسید که البته در نهایت به معامله حدود 96 هزار تن شمش فولادی از این بازار انجامید. با وجود رشد 1/ 5 درصدی قیمت پایه شمش فولاد در معاملات روز گذشته و به‌ رغم روند کاهشی به وجود آمده در نرخ آزاد ارز، متقاضیان شمش فولاد حاضر به رقابت برای خرید شمش از این بازار نیز شدند و این موضوع باعث شد تا میانگین بهای معامله شمش فولاد در این بازار افزایشی 150 تومانی نسبت به قیمت پایه داشته باشد.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: