ثبات مقطعی قیمت روز آهن

ثبات مقطعی قیمت روز آهن

کاهش تقاضا در چین که از افت ساخت‌وساز در این کشور ناشی می‌شود، کاهش نرخ محصولات فولادی، اصلاح نسبی نرخ دلار و انتشار برخی اخبار مثبت در پایان هفته به کاهش التهابات بازار آهن منجر شد...

آهن پرایس: با نزدیک شدن به پایان هفته شدت التهاباتی که از ابتدای هفته در قیمت آهن آلات مشاهده شد، کاهش یافت و روند ثابتی در کلیه زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی حکمفرما شد حتی در برخی مبادی فروش اصلاح قیمت هم مشهود بود.

بازار ارز که در طول هفته تا مرز 56 هزار تومان افزایش یافته بود روز گذشته تا حدودی اصلاح شد و تا نیمه‌های کانال 53 هزار تومان هم رسید؛ درواقع قیمت دلار بین دو کانال 54 و 53 شناور بود و در پایان روز هم روی 54 هزار و 50 تومان بسته شد.

بررسس نوسانات بازار آهن

روند کلی بازار آهن در روز گذشته کمی آرام بود در همین راستا قیمت میلگرد آجدار در شماری از مبادی فروش بین 100 تا 500 تومان اصلاح خورد و تعدادی نیز ثبات قیمت داشتند، اما در این بین برخی کارخانه‌ها با افزایش 100 تا 300 تومانی همراه بودند.

در یک ماه نخست سال جاری، پس از اصلاح قیمتی که در اواخر اسفند سال گذشته اتفاق افتاد، قیمت میلگرد آجدار با رشد 12 درصدی مواجه بود و قیمت تیرآهن نیز به طور میانگین حدود 15 درصد افزایش قیمت داشت.

قیمت ورق سیاه نیز در تعدادی از بنگاه‌ها بین 200 تا 500 تومان کاهش داشت درحالی که افزایش 100 تومانی هم مشاهده شد، ورق سیاه گیلان و کاویان هم ثبات قیمت داشتند. قیمت ورق رنگی، روغنی و گالوانیزه هم بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

قیمت روز تیرآهن شاخه‌ای در شماری از کارخانه‌ها اصلاح 50 تا 100 هزار تومانی داشت و سایر مبادی فروش نیز تغییر قیمت نداشتند؛ اما در این میان شماری از کارخانه‌ها قیمت قوطی آهن را حدود 200 تا 300 تومان افزایش دادند درحالی که ثبات و کاهش جزئی هم در برخی کارخانه‌ها مشهود بود.

قیمت روز لوله داربستی، مبلی، صنعتی و سایر لوله‌ها در اکثر شرکت‌ها بین 200 تا 300 تومان افزایش قیمت داشتند. قیمت روز نبشی، انواع ناودانی و سپری هم در اکثر کارخانه‌ها بین 300 تا 500 تومان افزایش داشت و سایر شرکت‌ها نیز تغییر قیمتی نداشتند.

همانطور که از آمار بازار آهن برمی‌آید روز گذشته به‌رغم نوسانات افزایشی جسته و گریخته، روند کلی بازار آرام بود که دلایل متعددی می‌توان برای آن برشمرد. یکی از دلایل آن را می‌توان به اصلاح 2 هزار تومانی نرخ دلار نسبت داد.

با افزایش قیمت روز آهن در 3 هفته گذشته آن هم در شرایطی که قیمت محصولات فولادی صادراتی روند کاهشی دارد، نرخ دلار فولاد را تا 44 هزار و 500 تومان رساند که نتیجه این امر افت تقاضای سرمایه‌ای بود.

همچنین انتشار اخباری مبنی بر برگزاری جلساتی بین وزارت صمت و بورس کالا برای کنترل بازار عامل دیگری است که تا حدودی این التهابات را کاهش داد؛ همچنین افزایش حجم محصولات عرضه شده در بورس نیز عاملی برای کاهش التهابات بازار بود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: افت نسبی تقاضا در بازار آهن

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی است که از 193 هزار و 405 تن محصول عرضه شده، حدود 33 درصد معامله شد که رقمی معادل 64 هزار 380 تن گزارش شد. همچنین از 146 هزار و 156 تن میلگرد حدود 41 هزار و 647 تن معامله شد که معادل 28 درصد است. گفتنی است میانگین قیمت میلگرد در عرضه دیروز 24 هزار و 566 تومان براورد شد که نسبت به قیمت پایه 6/0 درصد افزایش داشت.

همانطور که انتظار می‌رفت تقاضای چندانی برای عرضه‌های بورسی شکل نگرفت که علاوه‌بر عوامل ذکر شده، کاهش تقاضای چین و ریزش چشمگیر قیمت سنگ آهن و محصولات فولادی در بازار جهانی را می‌توان به رکود تقاضای بورس دیروز نسبت داد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)