عدم شفافیت در بازار فولاد

عدم شفافیت در بازار فولاد
عدم شفافیت در بازار فولاد

عدم شفافیت در بازار فولاد

آهن پرایس: عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس بیان کرد: وزارت صمت، وزارت اقتصاد و مجلس به ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا تاکید دارند تا شاهد اوج گیری و درخشش بورس کالا بر معاملات که در نتیجه آن شفافیت و کشف قیمت رقابتی است، باشیم. به گزارش خبرنگاران، علیزاده در گفت و گویی اظهار داشت: عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا موجب می شود تا بستری برای کشف قیمت رقابتی برای این محصولات فراهم شود وهمچنین موجب حذف انحصار از این صنعت می شود.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس افزود: به موجب ورود کل زنجیره تولید فولاد در بورس کالا به مرور زمان می توان شاهد بود که محصولات فولادی با قیمت پایین تری تولید شوند اما از سوی دیگر اینکه بخواهیم با دخالت دستوری قیمت را کاهش دهیم، این مسئله امکان پذیر نخواهد بود. درهربخشی که قیمت گذاری به صورت دستوری صورت گرفته است، به واسطه آن مشکلات زیادی ایجاد شده است که صنایع فولادی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. وی ادامه داد: هممانگونه که مجلس شورای اسلامی موافق عرضه کل زنجیره تولیددر بورس کالا است، شیوه نامه فولاد ووزارت صمت و اقتصاد نیز بر این مسئله تاکید دارند.

علیزاده اظهار کرد: برای بازگرداندن آرامش به بازار فولاد، تنها راهی که وجود دارد به ایجاد شفافیت در این بازار مرتبط است آن هم به این شکل که صفر تا صد زنجیره تولید محصولات فولادی یعنی از تهیه خوراک تا صادرات محصولات از مسیر، در بورس کالا باشد تا به واسطه آن قوانین مرتبط به عرضه و تقاضا قیمت ها را مشخص کنند.

در ادامه میتوانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ذره بین مجلس بر قیمت فولاد

بر اساس گفته های این نماینده مجلس، برای عبور از این موارد در بازار داخلی و برای اینکه از این به بعد با التهابات مواجه نشویم، می بایست با اراده و عزم قوی همه محصولات زنجیره فولاد را به بورس کالا وارد کنیم. به این صورت که تولیدکنندگان شمش فولاد جهت تامین مواد اولیه خود به بورس کالا مراجعه کنند و از این طریق به تامین نیاز خود بپردازند. و یا اگر صنایع نوردی خواستار تولید هستند، شمش خود را از بورس کالا خریداری کنند و تمامی بخش های صنعت تولیدات خود را به بورس آورده و از همین مسیر فروش محصولات نهایی را انجام دهند. به همین جهت می توان امیدوار بود تا با اوج گیری و درخشش بازار بورس شاهد متعادل سازی نیز بازار محصولات فولادی باشیم.


اشتراک گذاری:
امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: