عرضه اسلب در بورس

عرضه اسلب در بورس
عرضه اسلب در بورس

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، بنابر اظهارات کارشناسان بازار فولاد از اردیبهشت ماه سال جاری که با ابطال معاملات، التهابات بازار ورق آغاز شد و قیمت ها مسیر صعودی و نجومی در پیش گرفت، علاوه بر آزاد گذاشتن بازار عرضه و تقاضا در تعیین قیمت ‌ها، یکی از اصلی ترین راه حل‌ های...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، بنابر اظهارات کارشناسان بازار فولاد از اردیبهشت ماه سال جاری که با ابطال معاملات، التهابات بازار ورق آغاز شد و قیمت ها مسیر صعودی و نجومی در پیش گرفت، علاوه بر آزاد گذاشتن بازار عرضه و تقاضا در تعیین قیمت ‌ها، یکی از اصلی ترین راه حل‌ های ایجاد آرامش در بازار ورق عرضه اسلب در بورس و ایجاد شفافیت در میان خریداران اسلب که بالطبع تولید کنندگان ورق فولادی بودند، عنوان شده است. از این رو در یک فاصله چهار ماهه از زمانی که دریافت کنندگان ورق و واحد های پایین دستی به قیمت ‌گذاری‌ ها و تعیین سهمیه‌ ها معترض شدند، اسلب پس از یک توقف دو ساله بار دیگر در بورس کالا عرضه شد، اگر چه عرضه اسلب خود اما و اگرهایی به همراه داشت که عدم استقبال مورد تصور را به دنبال داشت. قیمت‌ گذاری ‌های اولیه اسلب در بورس کالا در شرایطی بیش از 8500 تومان بود که هم زمان ورق در همان محدوده قیمتی در بورس عرضه می‌ شد.

از قبل همین قیمت گذاری متقاضیان اسلب بسیار محدود شدند، تنها در نخستین عرضه که نزدیک به 120 هزار تن عرضه از سوی شرکت‌ های مختلف بود کمتر از ده هزار تن تقاضا وجود داشت، فعالان بازار این میزان تقاضا را مرتبط با قیمت ‌گذاری نادرست بورس کالا عنوان کردند به این مفهوم که سطح بالای قیمت پایه، تقاضای اسلب را به میزان قابل توجهی نسبت به تقاضای بازار آزاد کاهش داده است. عده‌ای بر این باورند که چنین روند قیمت گذاری و تقاضای بسیار کم در نهایت منجر به خروج دوباره اسلب از بورس کالا خواهد شد. عرضه اسلب در بورس اما مزایایی هم به همراه داشته است، تلاش برای کنترل بیشتر قیمت‌ ها در بازار ورق و الزام دریافت کنندگان اسلب به عرضه ورق تولید شده در بورس کالا از جمله مزایایی که در صورت حصول موفقیت در عرضه اسلب شاهد آن خواهیم بود.

 

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.