نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نبشی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نبشی پروفیلی می باشد که سطح مقطع آن به شکل دو ضلع عمود بر هم است. نبشی ها جزء یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی بشمار می روند که هم به صورت مرکب و هم به صورت تنها در پروژه های عمرانی، ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در بازار نبشی ها با دو مشخصه اندازه بال ها و ضخامت شناخته می شوند و از لحاظ تولید نیز به دو دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم می گردند.

نبشی پرسی از یک ورق با طول 6 متر تهیه می شود که آن را از وسط خم می کنند و به آن شکل می دهند بنابران ماهیت اولیه این مقطع از ورق فولادی می باشد اما در مقابل نبشی فابریک وجود دارد که از همان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می شود. نبشی ها در بازار به دو صورت بال مساوی و بال نامساوی نیز وجود دارد که در تصویر زیر این دو نوع را مشاهده می نمایید.

کاربرد نبشی در صنایع مختلف

نبشی ها کاربردهای گسترده ای در سازه های فلزی دارند که با توجه به طرح ارائه شده توسط مهندسین، بصورت شاخه و یا خرد شده که به اصطلاح به آن لقمه می گویند، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول از نبشی ها با سایز 50 تا 150 میلیمتر جهت متصل نمودن پل ها به ستون ها، ستون ها به صفحات فوندانسیون و تیرآهن ها به بیم های باربر در ساختمان سازی و صنعت استفاده می گردد که علاوه بر آن در ساخت ستون و خرپاها نیز کاربرد دارد.

اما از نبشی های لقمه و خرد شده در سازه های دیگر مانند سازه های مرتبط با آسانسورها استفاده می گردد. در سقف های کرومیت نیز از نبشی استفاده می گردد بدین معنی که برای بال بالایی تیرچه می توان نبشی، تسمه و یا ناودانی بکار برد. بنابراین برای اتصالات ساده از نبشی استفاده می گردد که انواع آن عبارتند از: اتصال نبشی جان، اتصال با نبشی تقویت شده و تقویت نشده، اتصال نیم گیردار و گیردار و ....

در داخل کشور کارخانه های متعددی برای تولید نبشی وجود دارد از جمله کارخانه ناب تبریز، کارخانه ظهوریان، کارخانه شکفته، کارخانه فولاد تهران و .... که شما می توانید به منظور مشاهده لیست قیمت نبشی ها به صورت روزانه به سایت آهن پرایس مراجعه نمایید. در مجموعه آهن پرایس فروش نبشی با تضمین کیفیت و قیمت صورت گرفته که در تناژ بالا فروش نبشی به قیمت کارخانه انجام می پذیرد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: