نوسانات بازار مسکن

نوسانات بازار مسکن
نوسانات بازار مسکن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، یک کارشناس مسکن با بیان اینکه تا سال 1400 اوضاع نابسامان بازار مسکن ادامه خواهد یافت گفت: در دوران کرونا بازار مسکن طبیعتا باید وارد رکود شود اما تحولات این حوزه از نوسانات اقتصاد کلان نشات می گیرد. بیت الله ستاریان اظهار کرد: علت نوسانات بازار مسکن در دوران کرونا را نباید در درون این بخش جست و جو کرد؛ چرا که...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، یک کارشناس مسکن با بیان اینکه تا سال 1400 اوضاع نابسامان بازار مسکن ادامه خواهد یافت گفت: در دوران کرونا بازار مسکن طبیعتا باید وارد رکود شود اما تحولات این حوزه از نوسانات اقتصاد کلان نشات می گیرد. بیت الله ستاریان اظهار کرد: علت نوسانات بازار مسکن در دوران کرونا را نباید در درون این بخش جست و جو کرد؛ چرا که با آغاز شیوع کرونا در ایران طبیعتا باید بخش مسکن وارد رکود می شد اما اینکه شاهد رشد 50 درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بوده ایم از تاثیرات اقتصاد کلان و بازار های موازی بر بخش مسکن نشات می گیرد.

وی افزود: در حال حاضر در دوره ای از اقتصاد هستیم که تجارت بین المللی به حالت تعطیل در آمده است و حتی در مقاطعی از صادرات کامیونی جلوگیری شد. در این شرایط تاجر باید سرمایه خود را به کدام بخش ببرد تا سود کند یا حداقل از تورم مصون بماند؟ زمانی که تولید با مشکل مواجه است، جایی به جز بازارهای ارز، طلا، بورس یا مسکن باقی نمی ماند و همین مسئله باعث افزایش قیمت ها می شود. البته این وضع منحصر به ایران نیست و در همه جای دنیا وجود دارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در اروپای کرونا زده هیچ ساختاری برای سرمایه گذاری وجود ندارد گفت: تعداد زیادی از ایرانیان مقیم خارج از کشور در ماه های اخیر سرمایه های خود را به خرید ملک در ایران اختصاص داده اند. ستاریان با بیان این پیش بینی که اقتصاد اروپا بعد از پایان کرونا هم روبه رو راه نخواهد شد تاکید کرد: در آن مرحله که آغاز آن از سال 1400 خواهد بود، سرمایه های بیشتری از غرب به سمت کشورهای شرقی مانند چین، هند وایران می آید. این مسئله می تواند منجر به رشد بازار مسکن شود والبته همزمان تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد؛ بنابراین رشد قیمت مسکن با افزایش درآمد ها همراه خواهد بود و جای نگرانی نیست.

وی اظهار کرد: معتقدم در نیمه دوم سال جاری رشد حدود 5 درصدی قیمت مسکن که با توجه به اوضاع کنونی نوعی رکود نسبی محسوب می شود ادامه می یابد و تا پایان همه گیری ویروس کرونا همین وضعیت کج دار و مریض وجود خواهد داشت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی