آغاز کاهش قیمت ها در بازار مسکن

آغاز کاهش قیمت ها در بازار مسکن
آغاز کاهش قیمت ها در بازار مسکن

آهن پرایس: مقایسه قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن ( به اختصار تسه) نشان می دهد که میزان کاهش قیمت اوراق از ابتدای هفته پیش، روند نزولی در پیش گرفته است. منظور از میزان کاهش قیمت اوراق، اختلاف قیمت اوراق در هر روز با روز گذشته است. با وجود آنکه قیمت اوراق  روز گذشته هم کاهشی بود اما...

آهن پرایس: مقایسه قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن ( به اختصار تسه) نشان می دهد که میزان کاهش قیمت اوراق از ابتدای هفته پیش، روند نزولی در پیش گرفته است. منظور از میزان کاهش قیمت اوراق، اختلاف قیمت اوراق در هر روز با روز گذشته است. با وجود آنکه قیمت اوراق  روز گذشته هم کاهشی بود اما این کاهش در مقایسه با روزهای قبل خیلی کمتر بود. به طوریکه اختلاف قیمت اوراق نوزدهم آبان ماه با روز قبل خود تنها 500  تومان بوده است. این در حالیست که در روز 18 آبان ماه تفاضل قیمتی هر ورق از اوراق تسه 2 هزار تومان ثبت شده بود. این کاهش بر کل هزینه وام نیز تاثیر خود را انتقال می دهد. اکنون چنانچه روند کاهشی شتاب کاهش قیمت در روزهای دیگر نیز ادامه یابد بایستی منتظر توقف کاهش قیمت در حوزه وام مسکن بود. از طرفی اوراق تسه بانک مسکن نیز بسیار قابل توجه است، اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. 

‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام می گیرند. هر ورق از اوراق تسه در روز 19 آبان قیمتی معادل با 74 هزار و 500  تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین 240 میلیون تومان است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. بنابراین در نوزدهم آبان ماه مجردها برای اخذ وام مسکن  باید 20 میلیون و 856 هزار تومان و متاهلین 35 میلیون و 753 هزار تومان اوراق می کردند. نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است؛ در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد. با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها در روز دوشنبه 19 آبان ماه از 17.5 درصد به 21.84 درصد و برای متاهلین به 21.75 درصد کاهش یافت. نرخ سودی که هر روزه از این طریق کشف می شود در اواخر مهر بالاتر از 23 درصد محاسبه شده بود. اکنون کاهش قیمت اوراق با کاهش بیش از یک واحد درصد به سطحی پایین تر از 22 درصد رسیده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی