آهن در مسیر اصلاح قیمت!

آهن در مسیر اصلاح قیمت!

بازار آهن آلات روز یکشنبه روندی نوسانی را تجربه کرد که در آن شاهد افزایش قیمت در برخی مقاطع و ثبات در اکثر بخش‌ها بودیم. این نوسانات عمدتاً تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله قیمت دلار، فضای روانی حاکم بر بازار و تحولات اخیر در منطقه شکل گرفته است...

آهن پرایس: بازار آهن آلات روز گذشته با نوسانات جزئی همراه بود، تا نیمه‌های روز بسیاری از مبادی فروش اعلام قیمت نکردند، در برخی مبادی فروش نیز قیمت‌ها افزایش یافت.

به این صورت که ثبات قیمت در اکثر کارخانه‌ها به چشم می‌خورد، اما برخی تولیدکنندگان در قیمت میلگرد افزایش 100 تا 500 تومانی را اعمال کردند به طوری که قیمت پایه میلگرد آجدار در بازار داخلی بین ۲۶۶۰۰ تا ۲۷۲۰۰ تومان به همراه مالیات بر ارزش افزوده برآورد شد.

ثبات قیمت تیرآهن در اکثر کارخانه‌ها مشهود بود به جز تیرآهن فایکو که 70 هزار تومان افزایش داشت. قیمت نبشی و قیمت ناودانی در اکثر کارخانه‌ها ثابت اعلام شداما برخی تولیدکنندگان 100 تا 500 تومان به قیمت این محصولات اضافه کردند.

انواع ورق سیاه مانند ورق آجدار، ورق اسیدشویی با افزایش قیمت 200 تا 700 تومانی همراه بودند، همچنین قیمت ورق گالوانیزه، ورق روغنی و ورق رنگی نیز 400 تا 800 تومان گران شد.

قیمت قوطی پروفیل در شماری از کارخانه‌ها ثابت بود اما برخی از فروشندگان قیمت پروفیل را ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان افزایش دادند. قیمت قوطی آهنی ساخته شده از ورق ۲ میلیمتری مبارکه بین ۴۷۵۰۰ تا ۴۸۲۰۰ تومان به همراه مالیات بر ارزش افزوده است. قیمت لوله مبلی، قیمت  خرید لوله داربست و انواع لوله درزدار و بدون درز بدون تغییر باقی ماندند.

بازار ورق، قوطی و پروفیل تحت تاثیر قیمت دلار و بازار سیاه به شدت نوسانی بود. کمبود ورق سیاه نازک در بازار داخلی باعث شده تا تولیدکننده انحصاری این محصول در بورس کالا از طریق رقابت‌های شدید بر سر قیمت پایه، بیشترین سود را ببرد.

قیمت دلار که به دنبال فضای هیجانی ایجاد شده ناشی از حمله تلافی جویانه ایران از مرز 70 هزار تومان نیز عبور کرده بود به تدریج فروکش کرد و تا کانال 66 هزار تومان کاهش یافت و اگر اوضاع به همین منوال باقی بماند احتمالا قیمت دلار بازهم اصلاح خواهد شد.

جمشید حسامی فعال بازار آهن معتقد است افزایش قیمت آهن آلات و قیمت دلار روز گذشته ناشی از وقوع اقدامات نظامی بود و با توجه به اصلاح نسبی دلار انتظار می‌رود قیمت آهن آلات نیز اصلاح شود.

علاوه‌بر این خبر امروز مبنی بر عدم صدور قطعنامه شورای امنیت علیه ایران نیز نوعی سیگنال مثبت تلقی می‌شود که امکان اصلاح بیشتر قیمت‌ها را تشدید کرده و به تخلیه حباب قیمت‌ها منتهی خواهد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن و فولاد در سکوت

به عقیده حسامی افزایش قیمت‌ها بیشتر از این نخواهد شد و به ودی اوضاع به حالت عادی بازمی‌گردد، بر همین اساس می‌توان گفت ممکن است نوسانات نهایتا تا پایان هفته ادامه داشته باشد و از هفته آتی روند ابت در بازار آهن حکمفرما شود.

حسامی بیان کرد: لازمه خروج بازار آهن از رکود چندساله رونق ساخت و ساز است اما با توجه به کاهش بودجه تخصیص یافته به پروژه‌های عمرانی در مقایسه با سال‌ گذشته، نبود نقدینگی در بازار، رونق بازار مسکن و ساخت و ساز کمی بعید به نظر می‌رسد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.