آینده مبهم بازار مسکن

آینده مبهم بازار مسکن
آینده مبهم بازار مسکن

آینده مبهم بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، ترکیب بازار مسکن شهر تهران از عرضه به تقاضا تغییر کرد، به اظهارات واسطه‌ های ملکی، حجم فایل ‌های ورودی برای فروش در بازار مسکن کاهش و میزان مراجعه برای خرید افزایش یافته است اما رشد قیمت ها محسوس نیست.

فعالان بازار مسکن از تردید طرف عرضه برای عقد قرار داد خبر می دهند، طی روزهای اخیر حجم ورودی فایل ‌ها به دفاتر املاک به حدود یک سوم کاهش یافته و این در حالی است که به دلیل قرار گرفتن در بازه زمانی شب عید، فشار تقاضا مقداری افزایش پیدا کرده است.
 خروجی این فرآیند به رشد کاذب قیمت‌ های پیشنهادی منجر شده اما کماکان عمده خرید و فروش‌ ها از نوع تبدیل به احسن و سفته‌ بازی است و با توجه به افت توان متقاضیان واقعی ظرفیت پرش قیمتی وجود ندارد.

برخی متقاضیان هم که به دنبال فایل‌ های مرغوب می‌گردند از خرید خانه در شرایط فعلی منصرف شده‌ اند اما معدود خریداران آماتور با این پیش‌ فرض که ممکن است با رشد نرخ در ماه‌ های آینده مواجه شوند از ایده‌ آل‌ های خود درخصوص خانه‌ ی مورد نظر کوتاه می‌آیند.
اسیب دیگر این روزه از طرف واسطه های غیر حرفه ای به بازار مسکن وارد می‌شود. بدین صورت که مالک، واحد خود را با نرخ نامتعارف به یک مشاور نابلد می ‌سپارد و پذیرش نرخ از سوی مشاور به توهم قیمتی دامن می‌ زند.

به اظهارات کارشناسان بازار مسکن، این وضعیت معمولا با مقداری شدت و ضعف هموار می باشد که طی دهه‌ های اخیر در بازار حاکم بوده اما تفاوت این دوره با سایر دوره‌ ها در این است که ظرفیت جهش قیمتی وجود ندارد.خرید و فروش افزایش یافته اما اغلب متقاضیان برای حفظ ارزش پول اقدام به خرید می‌کنند. ممکن است قیمت‌ های اسمی در این شرایط بالا برود اما اگر خواب سرمایه در دوره رکود را در نظر بگیریم سود دهی مناسبی برای آن دیده نمی‌شود.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: