اثرات عوارض صادراتی بر بازار فولاد

اثرات عوارض صادراتی بر بازار فولاد
اثرات عوارض صادراتی بر بازار فولاد

آهن پرایس: گویا به بازار آهن و فولاد آرامش نیامده است از هر سو یک تصمیم ناگهانی این بازار را دستخوش تغییراتی می نمایدیک روز قطعی برق و گاز است روز دیگر داستان تیک صادراتی و این روزها وضع...

آهن پرایس: گویا به بازار آهن و فولاد آرامش نیامده است از هر سو یک تصمیم ناگهانی این بازار را دستخوش تغییراتی می نمایدیک روز قطعی برق و گاز است روز دیگر داستان تیک صادراتی و این روزها وضع عوارض صادراتی است تصمیماتی که یک شبه گرفته می شوند، گویا کسی به فکر چرخه اقتصاد و ارزی آوری نیست بلکه به یک کفه ترازو می پردازیم و هر زمان این کفه سنگینی کرد و ضربه های اقتصادی زد تازه بر بحث و بررسی و گمانه زنی کفه دیگر می نشینیم.

بازار آهن و فولاد در کلام شاید صرفا واژگان آهن و فولاد را شامل شود اما عمق قضیه بخش وسیعی از اقتصاد ماست و این بازار شامل قیمت میلگرد و قیمت تیرآهن و قیمت هر آنچه که مصالح ساختمانی و صنعتی محسوب شودخواهدشد.

در پی مباحث داغ این روزهای عوارض صادراتی فولاد ، نظریه ها و استدلال های فراوانی اعلام می گردد که برخی از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

محمد شفیعی یکی از کارشناسان بازار سرمایه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری شاخص کل بازار بورس یک رشد نسبتا شارپی را تجربه کرده بود و فقط تعداد کمی از سهام شرکت ها اصلاح قیمت داشتند اما در هفته جاری با بحث عوارض صادراتی در روز دو شنبه و سه شنبه شاخص کل بورس منفی شد.

اعمال عوارض صادراتی یکی از بهانه های اصلی اصلاح بازار بورس شمرده شد در حالیکه ما برای پیشگیری از تورم و در عین حال برای دستیابی به پبشرفت های اقتصادی در بخش صنعت از جمله فولاد به حمایتی دوچندان نیازمندیم.

بنابراین می توان اظهار داشت صدور بخشنامه ای مبنی بر وضع عوارض صادراتی صحیح نبود چرا که در شرایط کنونی با جنگ اروپا، اوکراین بازارهای منطقه را از دست داده است و در این شرایط صنعت فولاد ایران باید از فرصت استفاده کند و بازار منطقه را بدست گیرد اما با وضع این عوارض صادراتی ما بازار صادرات را نیز از دست خواهیم داد و با وجود تحریم های کنونی با کمبود ارز روبرو خواهیم شد.

البته از سوی دیگر نیز می توان اظهار داشت که اثرات عوارض می تواند نسبی باشد یعنی ممکن است بر برخی از شرکت ها اثر مثبت و بر برخی دیگر اثر منفی داشته باشد چرا که برخی از شرکت ها ممکن است از صادرات منصرف شوند و سرمایه گذاری خود را در داخل کشور هزینه کنند.

امید ظفر عضو هیات مدیر انجمن نوردکاران نیز در این باره بیان داشت: درجنگ روسیه و اوکراین می توانستیم فرصت را غنیمت شماریم و از صادرات فولاد کشور بهرمند شویم و ارز آوری خوبی را در اقتصاد کشور رقم زنیم الان بهترین زمانی است که باید دولت تصمیماتی در جهت حمایت از تولید و صادرات اتخاذ نماید.

از سوی دیگر جدا از بحث صادرات و عوارض صادراتی با توجه دستورالعمل های قبلی همچنان دامنه نوسانات مثبت 3 درصد و فاصله 8 درصدی قیمت میلگرد و شمش در جریان است و آنچه که پیدا است بازار داخلی فولاد در سال جاری همچنان چشم انتظار کشف قیمتی جدی است.

در حال حاضر با تحریم های اعمالی بر روسیه و از سوی دیگر توقف صادرات در اوکراین منجر به افزایش قیمت ها شده است و کشور ایران در این میان باید با تصمیمات استراتژیک گام های بزرگی به سوی ارزآوری بردارد اگر ریسک محدودیت های انرژی را مرتفع سازند و دولت برای حمایت از تولید و صادرات فولاد تصمیمات قابل اجرا و در زمان مناسب را اتخاذ نماید، آنگاه می توانیم از پتانسیل داخلی در جهت افزایش تولیدات و به دست آوردن سهم عظیمی از بازار صادرات گام برداریم.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو اظهار داشت: سیاست عوارض بر محصولات فولادی در طی دوران خاص اعمال می گردد و بر اساس عوارض تنظیم بازاری است و به صورت موقت اعمال می گردد اما به طور کلی اعمال این عوارض صرفا به صورت پلکانی و تا پایان اردیبهشت ماه خواهد بود و پس از این بازه زمانی دولت و ستاد تنظیم بازار بر اساس شرایط منطقه در بازار داخل و بازار جهانی مجددا تصمیم گیری خواهند کرد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه نمایید: چرخه اقتصادی محصولات فولادی

دولت برای اعمال عوارض صادراتی در مواقعی که لازم باشد با توجه به تغییرات بین المللی و بحران در بازار داخل چنانچه که لازم بدانند عوارض بر محصولات صادراتی را تصویب می نمایند و به طور کلی اولویت تصمیم گیریها نیاز بازار داخل است.

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت،معدن و تجارت بیان داشت:اولویت ما در صادرات این است که بتوانیم به جای صادرات مواد خام یا نیمه خام به سوی صادرات کالاهای دانش بنیان حرکت نماییم.در زمان فعلی شرکت های بزرگ خودروسازی ، معدنی و غذایی نیاز است فرایندشان را بازبینی نمایند و قیمت ها را نه تنها کاهش دهند بلکه کیفیت را نیز بالاتر ببرند و با پیاده سازی فرآیندهای جدید به سوی کارهای دانش بنیان گام بردارند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)