احتمال کمبود نقدینگی در روزهای آینده

احتمال کمبود نقدینگی در روزهای آینده
احتمال کمبود نقدینگی در روزهای آینده

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، این روزها شاهد عقبگرد نرخ به ویژه در بازار آزاد فولاد هستیم که ترس از ورود صنعت فولاد به مرداب رکود را در ذهن تداعی می‌کند. این تکانه‌ های کاهشی که به دنبال در پیش گرفتن مدار تعادل در بازار فولاد ادامه ‌دار شده است، به یکباره تقاضای پر التهاب و صف ‌های...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، این روزها شاهد عقبگرد نرخ به ویژه در بازار آزاد فولاد هستیم که ترس از ورود صنعت فولاد به مرداب رکود را در ذهن تداعی می‌کند. این تکانه‌ های کاهشی که به دنبال در پیش گرفتن مدار تعادل در بازار فولاد ادامه ‌دار شده است، به یکباره تقاضای پر التهاب و صف ‌های طولانی خرید محصولات میانی و مقاطع طویل فولادی را عقب رانده و حتی در برخی روزهای هفته گذشته میزان تقاضا را به بیش از نصف کاهش داده است اما تداوم روند کاهشی قیمت‌ها در کنار افت جدی تقاضا است که نیازمند بازبینی مجدد از سوی متولیان آن است تا از ورود این بازار به رکودی ناخواسته جلوگیری کند. 

تجربه سال گذشته به خوبی گویای این موضوع است که چنانچه اجازه داده شود جریان معاملات به سمت سرازیری رکود هدایت شود، بازگشت آن به رونق، هزینه و زمان زیادی را می‌طلبد که شاید تا ماه ‌ها به طول انجامد. بنابراین شاید رخدادهای هفته گذشته در بورس کالا و بازار آزاد فولاد همچون تلنگری باشد برای نجات این صنعت تا با اتخاذ ساز و کارهای صحیح و به موقع که از تجارب گذشته در این بازار به‌دست آمده بتوان مسیر معاملات را به سمت و سویی هدایت کرد که از ورود به مرزهای رکودی جلوگیری شود.
 
به دنبال افت تقاضای هیجانی برای مقاطع فولادی، انتظار بر این است که حجم زیادی از نقدینگی از بازار خارج شود. تجربه ورود و خروج شتابان سرمایه به هر بازاری نشان از ایجاد جو متشنج در آن است که ایجاد کننده نرخ‌ های نوسانی خواهد بود؛ همانطور که در فروردین و اردیبهشت‌ سال جاری شاهد این اتفاق در بازار فولاد بودیم. اکنون دغدغه اصلی تولیدکنندگان خروج سرمایه از این صنعت است که روزی سفته‌ بازان به قصد کسب رانت‌ های دانه درشت به سمت این بازار هدایت کرده بودند. 

حال که نرخ‌ ها جریانی منطقی‌تر از گذشته ولی با جهت‌گیری کاهشی را در پیش گرفته‌اند، این رانت حذف و جریان خروج سرمایه این افراد از بازار طبیعی است. بنابراین معضل اصلی که شاید در روزهای آینده بسیاری از تولیدکنندگان به ناچار باید با آن دست و پنجه نرم کنند همین کمبود نقدینگی است که نتایج خوشایندی به همراه نخواهد داشت. از این رو تدابیر پیشگیرانه‌ برای جلوگیری از آن، نیاز فعلی تولیدکنندگان صنعت است..

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (2)

  • محمد
    محمد1399/04/01 - 10:34 پاسخ

    سلام بنده یک نورد کار هستم خطوطم متوقف شده به خاطر این سر در گمی قیمت ها ۲ هفته هست خرید مواد اولیه به تعویق افتاده

  • یونس خاکی
    یونس خاکی 1399/03/20 - 18:37 پاسخ

    باید از قبل فکر این روزها میبودن از اول معلوم بود که با این قیمتهای نجومی بازار اهن راکد میشه چون قدرت خرید مردم پایین میاد در نتیجه خریدار ان کم میشن خداشاهده خود بنده تو کار ساختمان هستم به خاطره همین گرونی میلگرد کارمو متوقف کردم این جوریاست که کشور از رونق میوفته اونم به لطف همین فولادسازان دل رحم که خیلی به فکر مردم هستن

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.