اختصاص هزارمیلیارد تومان به«مسکن مهر»

اختصاص هزارمیلیارد تومان به«مسکن مهر»
اختصاص هزارمیلیارد تومان به«مسکن مهر»

اختصاص هزارمیلیارد تومان به«مسکن مهر»

اخبار بازار مسکن حاکی از آن است که اخیرا دولت برای تکمیل واحد های مسکن یک گام بزرگ برداشت. در راستای این اقدام هزار میلیارد تومان از اسناد خزانه اسلامی به منظور تکمیل زیرساخت‌های آب و برق تحویل داده شده است. در روز گذشته نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در مسکن مهر محمدرضا امیرکمالی خبر خوشی را اعلام کرد و گفت: بودجه ای که درنظر گرفته شده از این اسناد خزانه اسلامی ، 200 میلیارد تومان برای وزارت راه و شهر سازی پرداخت میشود و 800 میلیارد تومان دیگر نیر به وزارت نیرو تعلق میگیرد. برای آن که سریعا واحد های تکمیلی را به متقاضیان مسکن مهر تحویل داده شود ، این هدف تکمیل کردن زیرساخت‌های آب، فاضلاب و برق مسکن مهر پایه گذاری شده است .

طبق مصوبه‌ای که در سال جاری دولت تصویب کرده بود ، برنامه ریزی ها به گونه ای بود تا برای تأمین زیرساخت‌های آبی و برقی مسکن مهر ، هزار و 450 میلیارد تومان در نظر گرفته شود ولی به دلیل محدودیت های مالی این منابع بخوبی اختصاص دادن این بودجه امکان پذیر نبود. در حال حاضر دولت اعلام کرده که وجهی برای پرداخت این امر ندارد، اما قصد آن را دارد که تا هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر کند تا توانایی لازم را برای تحویل دادن واحد تکمیلی پیدا کند. امیرکمالی در ادامه ی این اطلاعیه دولت گفت: درست است که این اعتبار قابل پرداخت بصورت نقدی نمی باشد ، امامیشود توسط آن کار را تسریع کرد و این اسناد خزانه در آبان ماه 1396 زمان سررسیدش خواهد بود.

برای ورود به کانال ما در تلگرام کلیک کنید ! 

وی با اشاره به اینکه تأمین فوری و اضطراری آب و برق مسکن مهر اکنون از اولویت‌های دولت به شمار می‌رود، گفت: برای تأمین پایدار آب و برق و ایجاد تصفیه خانه به 5 هزار میلیارد تومان دیگر نیاز داریم که امیدواریم در دو سال آینده محقق شود.

 

این مقام مسئول تصریح کرد:این حجم از تأمین مالی برای ایجاد زیرساخت‌های مسکن مهر بی‌سابقه است و به همه شرکت‌های مربوطه در شهرهای مختلف کشور اعلام کرده‌ایم که هرچه زودتر کار را شروع کنند.

به گفته امیرکمالی یک هزار و 200 میلیارد تومان بدهی‌های سابق و حدود 600 میلیارد تومان بدهی نقد اخیراً ایجاد شده که بخشی از اسناد را به پرداخت این بدهی نیز اختصاص خواهیم داد.وی با بیان اینکه هر تعداد واحدی که وزارت راه و شهرسازی به ما اعلام کند، برای تکمیل زیرساخت‌های آب، فاضلاب و برق آنها دست به کار خواهیم شد، اظهار کرد: احتمال می‌دهیم که با این اعتبار زیر ساخت‌های اضطراری 150 هزار واحد مسکن مهر را بتوانیم تکمیل کنیم.

 

120 هزار واحد آب و برق دار می‌شوند

 

احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح‌های مسکن مهر نیز در خصوص اینکه چه تعداد واحد مسکن مهر تکمیل شده و در انتظار آب و برق است، به «ایران» گفت: بدون در نظر گرفتن تأسیسات تصفیه فاضلاب حدود 120 هزار واحد مسکن مهر اکنون از نظر ساخت تکمیل شده و در انتظار آب و برق است. با تخصیص این یک هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی تمام این واحدها آب و برق دار می‌شوند و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد. البته به گفته اصغری مهرآبادی با احتساب تأسیسات جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه آن مجموع واحدهای تکمیل شده و نیازمند زیرساخت‌های آب، فاضلاب و برق به 200 هزار واحد می‌رسد و تأمین زیرساخت‌های اغلب این واحدها تا مردادماه 1396 عملی خواهد شد.
علاوه بر آنچه گفته شد 270 هزار واحد نیمه کاره نیز در پرونده مسکن مهر وجود دارد. در این خصوص قائم مقام وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: بیش از 65 درصد این واحدها مشکل دار هستند.

برخی بدون متقاضی، برخی در دادگاه پرونده دارند و در مورد تعدادی دیگر پرداخت متقاضی بسیار کند انجام می‌شود. لذا تکمیل و تحویل آنها در شرایط فعلی اقتصادی نیست. وی ادامه داد: تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر از این پس سخت و دشوار‌تر خواهد شد. چراکه واحدهای بلامعارض بزودی با استفاده از این یک هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی تحویل داده می‌شود و به پوسته سخت طرح خواهیم رسید.
به گفته مهرآبادی 200 میلیارد تومان اسنادی که به وزارت راه و شهرسازی تحویل داده می‌شود برای تکمیل مسکن مهر در شهرهای جدید از جمله مسکن مهر پردیس است.

برای ورود به کانال ما در تلگرام کلیک کنید ! 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: