استمرار رکود در بازار آهن

استمرار رکود در بازار آهن

بازار آهن و فولاد در ابتدای هفته به  شدت ساکت و آرام گزارش می‌شود نوسانات نرخ محصولات عمدتا ثابت است. اجرای محدودیت مصرف برق که از هفته آینده اجرایی می‌شود و همچنین به دنبال وقوع برخی اخبار سیاسی در هفته جاری، باید دید تبعات و نتایج این عوامل چگونه در بازار آهن نمایان خواهد شد...

آهن پرایس: روز نیمه‌تعطیل پنجشنبه گذشته قیمت آهن آلات در کلیه زیرمجموعه‌های بازار آهن ثابت و بدون تغییر گزارش شد و برخی مبادی فروش نوسان جزئی هم داشتند.

قیمت دلار هم همراه با نوسانات محدود و جزئی همچنان در کانال 51 هزار تومانی کنترل شده بود و هر دلار بازار آزاد در پایان هفته 51 هزار و 700 تومان اعلام شد.

بررسی نوسانات بازار آهن و فولاد

در پی ثبات قیمت روز آهن در پایان هفته قیمت روز میلگرد هم در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد ولی کاهش 100 تومانی هم در قیمت میلگرد ذوب آهن مشهود بود. در یک ماه گذشته قیمت میلگرد 16 ذوبی نوسانات متعددی داشته است به این صورت که در هفته اول اردیبهشت قیمت آن حدود 27 هزار و 400 تومان بود امادر نیمه‌های ماه تا 29 هزار تومان هم رسید و تا پایان ماه هم با کاهش تدریجی تا کانال 26 هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و در پایان هفته گذشته هم 27 هزار و 100 تومن اعلام شد.

قیمت تیرآهن شاخه‌ای نیز تقریبا در کلیه بنگاه‌ها روند ثابتی داشت اما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی سایزها حدود 10 تا 170 هزار تومان کاهش داشت. قیمت آهن 14 ذوبی نیز در یک ماه اخیر مدام بین کانال 4 و 5 میلیون تومان در نوسان بود اما نهایتا با کمی کاهش قیمت نسبت به هفته اول اردیبهشت حدود 4 میلیون و 900 هزار تومان اعلام شد.

قیمت انواع ورق سرد و گرم هم عمدتا ثابت بود، به این صورت که قمیت ورق سیاه و قیمت ورق آجدار تقریبا بدون تغییر قیمت بودند؛ قیمت ورق روغنی، رنگی و گالوانیزه هم تقریبا در کلیه بنگاه‌ها ثابت اعلام شد.

قیمت قوطی آهن، پروفیل زد، صنعتی و انواع پروفیل‌ها نیز در غالب مبادی فروش بدون تغییر قیمت عرضه شد، همچنین قیمت لوله مانیسمان، لوله داربستی، مبلی و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز هم ثبات قیمت داشتند.

قیمت روز نبشی، ناودانی ایرانی و اروپایی و همچنین قیمت روز سپری مانند سایر مقاطع فولادی عمدتا ثابت اعلام شدند اما در نرخ ناودانی و سپری افزایش 100 تا 200 تومانی هم مشاهده شد.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز حدود 110 هزار و 431 تن محصول فولادی عرضه می‌شود که شامل میلگرد ساده صنعتی و کلاف، تیرآهن، ورق گالوانیزه خودرو، ورق سردB، شمش و آهن اسفنجی است.

از این میزان حدود 79 هزار و 140 تن به شمش بلوم اختصاص دارد که در مقایسه با آخرین عرضه حدود 14 درصد افزایش دارد؛ قیمت شمش در عرضه امروز حدود 23 هزار و 369 تومان در نظر گرفته شده است؛ همچنین حدود 159 هزار تن نیز آهن اسفنجی عرضه می‌شود، قیمت آهن اسفنجی 12 هزار و 614 تومان در نظر گرفته شده که حدود 160 تومان نسبت به آخرین عرضه بالاتر است.

هفته جاری با اتفاقات و اخبار سیاسی متعددی مواجه خواهیم بود که احتمالا کلیه بازارها را به صورت روانی و حقیقی تحت تأثیر قرار می‌دهد. از جمله این رویدادها سفر پادشاه عمان به ایران است. خبر دیگر نیز اعلام آمادگی پوتین برای گفت‌وگو با کی‌یف است که احتمالا تبعاتی در پی خواهد داشت.

به طور کلی ابتدای هفته شروع بازار امروز به شدت ساکت و آرام گزارش می‌شود و تقریبا همه چیز ثابت است. اعمال محدودیت مصرف برق هم در هفته آینده اجرایی می‌شود از همین رو باید دید تبعات و نتایج این عوامل چگونه در بازار آهن نمایان خواهد شد.

افزیش قیمت محصولات معدنی

حسن طاهری کارشناس صنعت فولاد درباره اوضاع بازار فولادی داخی اظهار کرد: عواملی مانند افزایش قیمت دلار، افزایش ذخایر انبارهای بورس کالایی و افزایش جهانی قیمت فولاد کمی نگران‌کننده شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در چندین روز گذشته قیمت جهانی محصولات فولادی به کمترین میزان خود رسید، این رکود قیمت‌ها در 5 ماه گذشته کم‌سابقه بوده و این امر ممکن است به سردرگمی بازارهای جهانی منجر شود.

طاهری افزود: از طرفی در بازار آهن داخلی هم دولت به دنبال کنترل قیمت آهن آلات به فشار روی قیمت و حجم عرضه محصولات روی آورده و این در حالی است که قیمت محصولات معدنی عرضه شده در بورس به ویژه گندله در سه هفته گذشته رو به افزایش بوده است.

این کارشناس فولاد تصریح کرد: براساس آمار ارائه شده توسط انجمن فولاد، در سال جاری تولید افزایشی یافته درحالی که مصرف بشدت کاهشی است. با این حال باید با اعمال برخی محدودیت‌ها برای صادرات و قیمتگذاری جدید اوضاع فولاد کشور امسال به چه صورت خواهد بود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • مسعود
    مسعود1402/03/07 - 11:17 پاسخ

    لطفا فضولگی در بازار نکنید بازار خودش قیمت را تنظیم می‌کند اگه شما خرمگسها بزارید