افزایش بی قاعده بازار مسکن

افزایش بی قاعده بازار مسکن
افزایش بی قاعده بازار مسکن

قیمت‌ های عجیب در بازار مسکن و افزایش روز به روز قیمت‌ ها، این روزها بسیاری از خریداران واقعی مسکن را دچار سردرگمی کرده است.  به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، در طول سه ماه گذشته، آن هم در شرایطی که اقتصاد کشور تقریبا در فروردین ‌ماه تعطیل بوده، اما قیمت مسکن بین ۳ تا ۵ میلیون تومان در مناطق...

قیمت‌ های عجیب در بازار مسکن و افزایش روز به روز قیمت‌ ها، این روزها بسیاری از خریداران واقعی مسکن را دچار سردرگمی کرده است.  به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، در طول سه ماه گذشته، آن هم در شرایطی که اقتصاد کشور تقریبا در فروردین ‌ماه تعطیل بوده، اما قیمت مسکن بین ۳ تا ۵ میلیون تومان در مناطق مختلف تهران گران شده است و این یعنی برهم خوردن تمام معادلات یک خریدار مسکن!

دلایل افزایش قیمت مسکن، به تورم عمومی، کاهش قدرت خرید مردم، افت عرضه و بی ‌اثر بودن تسهیلات بانکی اشاره می‌کند. در حال حاضر شاهد اتفاقات قابل تاملی در بازار مسکن هستیم. اوایل زمستان که در بازار مسکن ورود پیدا کردیم، نشانه آن‌ چنانی از افزایش قیمت در ماه‌ های آتی دیده نمی‌ شد و حتی با شیوع ویروس کرونا، افت معاملات بسیار شدید بود و به نظر نمی ‌رسید افزایش قیمت مسکن بالا باشد. مشاوران املاک در اسفند ماه سال گذشته معتقد بودند که اتفاق خاصی در خصوص قیمت ‌ها در سال ۹۹ رخ نخواهد داد اما از پایان فروردین ماه سال جاری همه معادلات برگشت و قیمت ‌ها به شدت بالا رفت و ما در برخی مناطق شاهد افزایش ۳ تا ۵ میلیون تومانی قیمت مسکن بودیم.

از این رو بخش عمده‌ای از خریدارانی که تصمیم داشتند در سال ۹۸ خرید مسکن داشته باشند و خریدشان به سال ۹۹ نرسد، از اوایل بهمن وارد بازار مسکن شدند. ورود این گروه به بازار مسکن و در حوزه خرید و فروش، دوباره رکود تورمی را به بازار برگرداند. یعنی افزایش حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت در بهمن ۹۸ در حوزه مسکن داشتیم. ابتدای اردیبهشت ‌ماه هنوز بازار شکل نگرفته بود، چون بازار مسکن با بازار ارز و طلا بسیار متفاوت است. در بازار ارز و طلا ظرف مدت چند ساعت خرید را انجام می‌دهیم ولی در بازار مسکن حتی اگر نقدینگی کامل هم داشته باشید و تصمیم به خرید یک واحد مسکونی داشته باشید، تا فایل مورد نظر را پیدا کنید و قرارداد آن را بنویسید و زمان محضر بگذارید و خانه را تحویل بگیرید و در نهایت آمار به عنوان خرید تلقی شود، حداقل بین ۴۵ روز تا ۲ ماه زمان می‌برد. حالا بماند که گروهی نسبت به پیش‌ خرید واحد مسکونی اقدام می‌کنند. پس عملا کسانی که در اردیبهشت‌ماه وارد بازار مسکن شدند، مراجعات آنها را می‌توانیم ثبت کنیم، ولی خرید آنها را برای این‌که معامله‌ای انجام شده تلقی شود، باید خرداد ماه و یا تیرماه رصد کنیم. آن هم در شرایط نبود فایل و عدم تثبیت قیمت‌ها و احتیاطی که فروشنده‌ها در رابطه با آینده بازار مسکن داشتند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.