افزایش قیمت آهن با شیب ملایم

فزایش قیمت آهن با شیب ملایم
افزایش قیمت آهن با شیب ملایم

آهن پرایس: خبرها حاکی از این است که روز گذشته قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی بوده است. نرخ دلار 130 تومان افت قیمت داشته و وارد کانال 28 هزار و 290 تومانی شد. اما قیمت محصولات فولادی در بازار آهن افزایشی بود، برخی فروشندگان نیز هیچ قیمتی...

آهن پرایس: خبرها حاکی از این است که روز گذشته قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی بوده است. نرخ دلار 130 تومان افت قیمت داشته و وارد کانال 28 هزار و 290 تومانی شد. اما قیمت محصولات فولادی در بازار آهن افزایشی بود، برخی فروشندگان نیز هیچ قیمتی اعلام نکردند.

طبق قیمت روز آهن، قیمت میلگرد با 130 تا 350 تومان افزایش اعلام شد. به طور نمونه قیمت میلگرد آجدار کارخانه نیشابور 200 تومان افزایش داشت. قیمت نبشی و ناودانی نیز چندان متغیر نبود و فقط در یک شرکت 100 تومان افزایش قیمت داشت. قیمت تیرآهن نیز در بخش کیلوفروشی با 100 تومان افزایش قیمت اعلام شد و در قسمت شاخه‌ای نیز بین 10 تا 20 هزار تومان افزایش داشت، اما در برخی شرکت‌ها نیز قیمت‌ها بدون تغییر بود. همچنین قیمت پروفیل نیز با 500 الی 800 تومان افزایش قیمت، اعلام شد. برای مثال قیمت پروفیل با ضخامت 3 نیز در کارخانه شرق تهران با 500 تومان افزایش اعلام قیمت کرد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: اثرات کسری بودجه بر بازار آهن

با توجه به قیمت‌های اعلام شده در نخستین روز هفته، اگرچه قیمت دلار اندکی کاهش داشت اما آمار موجود از بازار آهن گویای رشد نسبی قیمت‌ محصولات فولادی بود. همانطور که در اخبار روزهای گذشته هم اشاره شد مذاکرات وین هنوز به سرانجامی نرسیده است، مسائل سیاسی داخلی از قبیل اتفاقات نظامی شمال غرب کشور نیز گویا تأثیر چندانی بر بازار ارز نداشته است و با توجه به کسری بودجه دولت و حجم فروش نفت باید منتظر کاهش ارز ریال باشیم که مسلما این جریان تأثیر گسترده‌ای در بازار خواهد داشت.

همچنین اخبار موجود از بازار جهانی هم گویای ثبات قیمت‌ها بود. هر تن  سنگ آهن سنگاپور با 115 دلار معامله شد و تغییر چندانی نداشت زیرا درحال حاضر تقاضای مصرفی در بازار کاهش یافته و نرخ ارز و تورم تأثیر بیشتری بر روند قیمت‌ها در بازار اعمال می‌کند.

نظرات متفاوتی در زمینه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا بیان شده است و برخی از مسولان ذیربط موافق این تصمیم بودند و برخی دیگر آن را غیرقابل اجرا می‌دانستند. در این میان ابراهیم جمیلی رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران در زمینه عرضه محصولات در بورس کالا اظهار کرد: عرضه همه محصولات در بورس کالا شاید امری دشوار باشد اما قابل اجرا است. قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی دستوری نیست و به نظر می‌رسد برای تقویت بازارهای داخلی نیز بهتر است قیمت دستوری در بازار کشور نیز از میان برداشته شود. زیرا برخی اوقات می‌بینیم که منافع شخصی بر منافع ملی غالب می‌شود که وجود این امر در صنعت فولاد کشور آسیب‌زا است.

وی در ادامه بیان کرد: یک ماه برای ارائه همه محصولات فولادی در بورس کالا زمان کمی است اما آغازگر این تصمیم خواهد بود و می‌تواند سیاست کلی دولت در این زمینه تعریف شود. بحث دیگری که در زمینه ارائه محصولات فولادی در بورس کالا وجود دارد این است که باید فعالان اقتصادی را نیز به خرید از این طریق الزام داشت. زیرا برخی محصولات خود را از بورس می‌خرند و در بنگاه می‌فروشند که این فضای بورس کالا را به واسطه‌گری مبدل می‌کند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)