اقتصاد ایران بر مبنای فولاد

اقتصاد ایران بر مبنای فولاد
اقتصاد ایران بر مبنای فولاد

اقتصاد ایران بر مبنای فولاد

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، صنعت فولاد را می ‌توان یکی از بنیان ‌های مهم اقتصاد در هر کشوری برشمرد، به‌ گونه ‌ای که حتی مصرف سرانه فولاد به‌ عنوان شاخصی به‌ منظور ارزیابی صنعتی بودن یک کشور مطرح است. 
امروزه در کشور ما نیز فولاد با حضور در بخش ‌های مهم تولیدی و صنعتی کشور، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، به‌ گونه ‌ای که افزون بر ۶۰۰ صنعت به‌ عنوان صنایع پایین‌ دستی از آن تغذیه می ‌کنند.

از این رو با توجه به‌ وجود منابع سنگ ‌آهن در ایران، به‌ عنوان نخستین حلقه تولید فولاد، این صنعت در سال‌ های اخیر توانسته به جایگاه در خور توجهی دست یابد.بنا بر این یکی از مهم‌ ترین مباحثی که صنعت فولاد را اقتصادی‌ تر می‌ کند، تکمیل زنجیره فولاد در داخل از معدن تا تولید فولاد است، زیرا در زنجیره فولاد است که ارزش‌ افزوده بالا و اشتغال‌ زایی بسیار خلق خواهد شد. ایران با توجه به معادن سنگ‌ آهن و انرژی فراوان این ظرفیت را دارد که به یکی از کانون‌ های اصلی تولید فولاد در جهان تبدیل شود که البته این امر مستلزم برنامه ‌ریزی دقیق و تکمیل زنجیره فولاد است.

تولید فولاد ایران که در ۸ ماه نخست سال های گذشته بالغ بر ۱۶.۱۵۳ میلیون تن گزارش شده در ۸ ماه نخست سال جاری این عدد به ۱۷.۱۸۸ میلیون تن افزایش یافته است. رشد بیش از ۶ درصدی تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۱۹ در حالی است که دولت آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای، تحریم‌ ها بر اقتصاد ایران از جمله تحریم بر صنعت فولاد را بازگردانده است.

امیدواریم با اندیشه صحیح چشم‌ انداز صنعت فولاد، در آینده ‌ای نزدیک کشور عزیزمان نه تنها به یک صادر کننده تکنولوژی تبدیل شود، بلکه با ایجاد محصولات جدید و تکنولوژی‌ های نوین در هر یک از حلقه‌ های زنجیره تولید فولاد به یک کشور صادر کننده تکنولوژی تبدیل شود..اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: