اوضاع بازار آهن تا پایان خرداد

اوضاع بازار آهن تا پایان خرداد

میزان معاملات محصولات فولادی در بورس کالای روز گذشته افزایشی گزارش شد که علت آن رادر ترس از قطعی برق و کمبود شمش در تابستان می‌توان جست‌وجو کرد، اما بنابر مخالف وزات صمت با این محدودیت و یکسری اخبار مثبت سیاسی، احتمال می‌رود روند بازار آهن و سایر بازارهای مالی تا شروع تابستان همچنان آرام و با ثبات باشد...

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد روز گذشته نیز نوسانات چندانی به خود ندید و قیمت آهن آلات در بیشتر شرکت‌ها روند ثابتی داشتند اما در این میان تقریبا نیمی از مبادی فروش قیمت محصولات خود را اصلاح کردند.

بازار ارز هم مانند ارز تغییرات قیمتی چندانی نداشت و قیمت دلار در همان کانال 51 هزار تومانی نوسانات افزایشی جزئی داشت به طوری که هر دلار در بازار آزاد حدود 51 هزار و 750 تومان معامله شد.

تحلیل قیمت روزانه آهن آلات

براساس آمار قیمت روز میلگرد در بخشی از بازار تغییر قیمت نداشت و در شماری از مبادی فروش بین 100 تا 500 تومان کاهش داشت؛ همچنین افزایش قیمت 100 تا 200 تومانی هم در چند کارخانه مشاهده شد اما کماکان کف قیمت میلگرد آجدار در همان کانال 25500 تومان اعلام می‌شد.

قیمت ورق‌های سرد و گرم در عمده شرکت‌ها ثبات داشت اما تعدادی از کارخانه‌ها کاهش قیمت هم داشتند؛ به عنوان مثال قیمت ورق سیاه تقریبا در کلیه شرکت‌ها بین 100 تا 200 تومان کاهش داشت و قیمت ورق شیروانی، ورق روغنی و گالوانیزه تقریبا در کلیه شرکت‌ها ثابت بود.

قیمت روز تیرآهن شاخه‌ای نیز در چند کارخانه ذوب آهن اصفهان، فایکو و فولاد یزد بین 50 تا 100 هزار تومان کاهش داشت اما در سایر مبادی فروش بدون تغییر قیمت عرضه شد.

قیمت پروفیل در و پنجره، پروفیل Z، پروفیل صنعتی و سایر پروفیل‌ها در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شدند اما قیمت پروفیل نیکان حدود 100 تومان در برخی ضخامت‌ها کاهش داشت. قیمت لوله گوشتی، لوله صنعتی، داربستی و سایر لوله‌ها هم در کلیه شرکت‌ها ثابت بود.

همچنین قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی و نرخ سپری تقریبا در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شدند و تنها قیمت نبشی نستا در برخی ضخامت‌ها 500 تومان کاهش داشت.

با توجه به آمار و گزارش‌ها به نظر می‌رسد میزان تقاضا و معاملات آهن روز گذشته در مقایسه با ابتدای هفته بهبود یافته بود و تحرکات بیشتری مشاهده شد؛ اما در نیمه‌های روز شنیده شد که برخی از شرکت‌ها فروش خود را متوقف کردند و تخفیفات را هم کاهش دادند، شماری نیز قیمت محصولات خود را با تأیید اعلام کردند.

طبق آمار از 188 هزار و 780 تن محصول فولادی عرضه شده در بورس کالای دیروز حدود 180 هزار و 880 تن محصول معامله شد. به این صورت که حجم شمش عرضه شده 112 هزار و 430 تن بود که حدود 185 هزار و 870 تن تقاضا برای آن ثبت شد و نرخ میانگین این محصول20 هزار و 492 تومان برآورد شد.

سایر محصولات عرضه شده هم عمدتا تقاضایی بیش از حجم عرضه شده ثبت کردند که به طور کلی رقمی معادل 210 هزار تن برآورد شد.

گفتنی است تقاضای ثبت شده برای محصولات بورسی روز گذشته درحالی افزایش چشمگیر داشت که بازار ساخت و ساز در رکود عمیقی به سر می‌برد و مقاطع طویل و پایین‌دست زنجیره فولاد تقاضای مصرف ضعیفی دارد؛ از همین رو به نظر می‌رسد این حجم از افزایش تقاضا از واهمه و ترس ناشی از قطعی برق در تابستان و کمبود شمش در این ایام است.

همانطور که در تحلیل روز گذشت نیز اشاره شده انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در مکاتبه‌ای از اعضای خود درخواست کرد تا میزان برق مصرفی خود را برمبنای تولیدات سال گذشته اعلام کنند تا سهمیه و برنامه محدودیت مصرف برق این واحدها نهایی شود.

به همین دلیل در شرایطی که سایر بازارهای مالی به تأثیر از اخبار سیاسی مثبت و احتمال آزادسازی 18 میلیارد دلار پول بلوکه شده روند ثابت و نزولی داشتند، قیمت شمش در برخی موارد به کانال 22 هزار تومان هم رسید و روند افزایشی داشت و با احتساب مالیات و کارمزد و ... به 23 هزار و 500 تومان رسید. با این اوصاف نرخ نهایی میلگرد تولید شده از این شمش با احتساب هزینه حمل و سایر موارد به 27 هزار تومان هم می‌رسد.

اما برخی اخبار حاکی است که وزارت صمت در زمینه کاهش مصرف برق فولادسازان در تابستان امسال مخالف است. به عبارتی بنا بر اظهار مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، توانیز بدون توافق با وزارتخانه این نامه را تنظیم و ارسال کرده است و مورد توافق وزارتخانه نیست.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن در آرامش مقطعی

بنابراین با در نظر گرفتن صحت این خبر و احتمال آزادسازی پول‌های بلوکه شده، تبادل زندانیان و نهایتا در صورت خروجی مثبت جلسه آژانس و حکام و موافقت با نصب دوربین در نطنز، احتمال می‌رود تا پایان خرداد ماه بازار ارز و بازار آهن و فولاد نوسانات چشمگیری نداشته باشند و شاهد روند آرامی در بازارهای مالی باشیم، اما با این حال باید گفت بازار ایران غالبا غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان درباره روند نوسانات نظر قطعی داد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی