بلاتکلیفی اجرای طرح مسکن اجتماعی

بلاتکلیفی اجرای طرح مسکن اجتماعی
بلاتکلیفی اجرای طرح مسکن اجتماعی

بلاتکلیفی اجرای طرح مسکن اجتماعی

چند سالی است که طرح ساخت مسکن اجتماعی برای قشر کم درآمد جامعه در دستور کار دولت قرار گرفته است، اما با وجود اینکه طرح اجرایی شدن آن در سال گذشته به تصویب هیئت دولت رسیده است اما هنوز عملیاتی نشده.اینگونه که از صحبتهای مسئولین مشخص است این است که این طرح در صف اختصاص منابع مالی و اعلام آن به بانک ها،در حالت سکون قرار گرفته است.این درحالی است که آذر ماه سال گذشته این طرح پس از 2 سال بلاتکلیفی بلاخره به مصوبه دولت درآمد و قرار شد 570 هزار واحد تا سال 1400 ساخته شود.

بر اساس مصوبه دولت قرار بود در فاز اول مسکن اجتماعی حدود 70 هزار واحد در سال 95 ساخته شود و در سال های بعدی نیز تا سال 1400، سالانه 100 هزار واحد دیگر ساخته شود. اما همه این برنامه ریزی ها نیازمند گرفتن تاییدیه نهایی از دولت بود، اکه این امر به قدری به تاخیر افتاد که در جلسه اواخر اسفند، عملا ساخت 70 هزار واحدی که قرار بود در سال 95 ساخته شود از دستور کار حذف شده و ساخت مسکن اجتماعی از 570 هزار واحد، به 500 هزار واحد کاهش یافت.

طبق گزارش همشهری، در خرداد ماه سال جاری، رئیس بنیاد مسکن هزینه مورد نیاز برای ساخت 570 هزار واحد طرح مسکن اجتماعی را 2 هزار و 400 میلیارد تومان اعلام کرد، و همچنان گفتگو بین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تامین این هزینه ادامه دارد. به گفته رئیس بنیاد مسکن۱۶۰ميليارد تومان از اين اعتبارات به ارائه تسهيلات بلاعوض اختصاص دارد.

چنانچه كه در مصوبه هيأت وزيران براي طرح مسكن اجتماعي بطور صریح بیان شده است، منبع های مورد نياز عملیاتی کردن اين مصوبه بايد توسط سازمان برنامه و بودجه كشور از محل منابع هدفمند كردن يارانه‌ها تأمين و در لایحه های بودجه سنواتي پيش‌بيني و منظور شود اما طبق صحبت های محمدجواد حق‌شناس، معاون امور مسكن شهري هنوز اختصاص اعتبار 2هزار و 400ميليارد توماني مسكن اجتماعي منتظر اعلام به بانك‌هاي عامل بوده و آخرين پيگيري‌هاي بنياد مسكن به‌عنوان اجرا کننده طرح مسكن اجتماعي از بانك مركزي نيز حاكي از اين است كه هنوز اين تسهيلات به بانك‌ها اعلام نشده است.
 

از ساخت مسكن اجتماعي تا تأمين مسكن حمايتي
درشرایطی از اوایل مطرح شدن طرح مسكن اجتماعي همواره موضوع «ساخت مسكن» مدنظر قرار مي‌گرفت كه براساس آنچه بصورت نهایی در هیئت دولت تصویب شد، طرح مسکن اجتماعی به دو بخش «مسكن اجتماعي» و «مسكن حمايتي» تبدیل شده و قسمت اعظم تعهدات دولت به یکسری حمایت ها اعم از كمك بلاعوض 7ميليون توماني و همچنین پرداخت اجاره‌ مسکن ماهانه به قشر كم‌درآمد جامعه محدود شد و نه ساخت مسكن.
بر اين اساس دولت موظف شد فقط 10درصد از مجموع تعهدات خود در مصوبه 500هزار واحدي مسكن اجتماعي را انجام دهد و مابقي را به‌صورت ارائه تسهيلات ساخت و خريد مسكن ملكي به قشر كم‌درآمد جامعه، پرداخت تسهيلات به سازندگان مسكن اجتماعي،پرداخت وام قرض‌الحسنه وديعه مسكن، پرداخت كمك اجاره‌بها و همچنين پرداخت كمك بلاعوض 7ميليون توماني به خريداران مسكن مهر فاقد متقاضي اجرايي كند. درحقيقت، در طرحي كه همیشه به‌عنوان طرح جايگزين مسكن مهر معرفي مي‌شد، در طول 5 سال كمتر از معادل يك‌بيستم مسكن مهر، واحد مسكوني ايجاد خواهد شد و كل واحدهايی که شامل حمايت از اين طرح در طول 5سال می شوند نيز به كمتر از يك‌چهارم واحدهاي مشمول طرح مسكن مهر مي‌رسد.

 

 

 

برای تحلیل بازار مسکن، تحلیل بازار آهن و همچنین پیش بینی بازار آهن  اینجا  را کلیک کنید.

پرینت صفحه

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: