تقاضا، مشکل بازار مسکن

تقاضا، مشکل بازار مسکن
تقاضا، مشکل بازار مسکن

تقاضا، مشکل بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، نوسانات قیمت مسکن در برخی از شهر ها، از جمله تهران، طی دو دهه اخیر یکی از چالش‌ های اساسی بازار مسکن و اقتصاد کشور بوده است، به‌ طوری که در یک دوره افزایش شدید و در دوره دیگر کاهش یا ثبات نسبتاً فراگیر بر قیمت مسکن حاکم بوده است کـه به‌ تبع تحولات ایجادشده در بخش مسکن، کل اقتصاد را متاثر می ‌کند.

از این رو عوامل تاثیر گذار بـر قیمت مسکن به دو دسته عوامل سمت عرضه و عوامل سمت تقاضا قابل تقسـیم اسـت. افزایش قیمت مسکن، قیمت زمین و مصالح ساختمانی و… ازجمله عوامل موثر بر عرضه مسکن است.

از سوی دیگر در سمت تقاضا عوامل به دو دسته تقسیم می ‌شوند، تقاضای واقعی مسکن تقاضای ناشی از نیاز خانوار و تقاضای سرمایه ‌ای تقاضای مسکن برای حفظ ارزش دارایی آنچه تحولات بازار مسکن را از تحولات سایر بخش ‌های اقتصادی متفاوت می ‌کند و موجب شکل گرفتن الگوی متفاوت تغییر قیمت می‌ شود، تقاضای سرمایه‌ ای مسکن است.

از این رو به نظر می ‌رسد تحولات بازار در ماه‌ های اخیر باعث شده که از سطح تقاضای واقعی کاسته شود. گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن طی تیر ماه امسال نشان می ‌دهد تعداد معاملات آپارتمان‌ های مسکونی شهر تهران به ۸ /۴ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰ و ۶ /۶۴ درصد کاهش داشته است.

در این ماه، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله‌ شده از طریق بنگاه‌ های معاملات ملکی شهر تهران ۴ /۱۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴ /۰ و ۱۵ /۹ درصد افزایش نشان می‌ دهد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: