جهان ارزان می شود؛ ایران گران!

جهان ارزان می شود؛ ایران گران!

 با نزدیک شدن به پایان سال، تقاضا ضعیف است و قیمت‌ها به دلیل افزایش نرخ ارز، روندی صعودی دارند این در حالی است که تقاضای جهانی فولاد در حال کاهش است در واقع بازار داخلی ایران به دلیل رشد نرخ ارز، شاهد افزایش قیمت‌ها است…

آهن پرایس: گزارش‌ها از اوضاع بازار اهن و فولاد در هفته گذشته حاکی است با نزدیک شدن به پایان سال، شاهد تقاضای ضعیفی در بازار فولاد هستیم و تقاضای محدودی هم که مشاهده شد عمدتاً از نوع سرمایه‌ای یا پیش‌خرید برای مصرف سال آینده است.

گویا ترس از افزایش قیمت در سال آینده، برخی از مصرف کنندگان را به خرید زودهنگام اهن الات ترغیب کرده است.

پایان هفته گذشته و ابتدای هفته جاری در برخی از مبادی فروش، شاهد افزایش جسته و گریخته قیمت آهن آلات بودیم به عبارتی با وجود اینکه روز شنبه بازار به صورت نیمه تعطیل بود در برخی مبادی فروش شاهد افزایش قیمت روز آهن آلات بودیم، برخی مبادی فروش خود را بستند و برخی هم چندبار اعلام قیمت کردند اما تعدادی از مبادی فروش هم قیمت‌ها را ثابت نگه داشتند.

با این اوصاف گزارش‌ها از بازار آهن داخلی حاکی است که قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی از بنگاه‌های تهران با افزایش 50 تا 100 هزار تومانی به فروش رسید.

قیمت روز میلگرد نیز در برخی مبادی فروش 100 تا 200 تومان افزایش یافت، قیمت میلگرد آجدار در محدود 24.300 تا 24.500 تومان گزارش شد. مشکل اصلی بازار میلگرد که همچنان در برخی کارخانه‌ها مشاهده می‌شود تاخیر در تحویل کالای فروخته شده در برخی از مبادی فروش است.

بازار قوطی و پروفیل نیز چندان شفاف نیست و مانند قیمت ورق گرم روند آشفته‌ای دارد، به این صورت که قیمت قوطی پروفیل، قیمت قوطی مبلی، قیمت پروفیل صنعتی و انواع پروفیل‌ها با افزایش قابل توجهی همراه بود و در هر کیلو حدود 40.500 تا 41.000 تومان گزارش شد. 

همانطور که اشاره شد با وجود موج‌های افزایشی متعدد در دو ماه گذشته، تقاضای مصرفی بالقوه در بازار مقاطع طویل فولادی چندان قوی نیست در واقع می‌توان گفت رکود در بازار مسکن، تقاضا برای فولاد را تحت تاثیر قرار داده است علاوه‌بر این هرگونه افزایش نرخ دلار، به بازار فولاد شوک وارد کرده و فعالیت در این بازار را دشوارتر می‌کند.

گفتنی است روز شنبه قیمت دلار در کانال 57 هزار تومان نوسانات محدودی داشت و در پایان روز هم با کمی افزایش حدود 57 هزار و 550 تومان به فروش رسید. به عقیده برخی کارشناسان احتمالا در ماه اسفند با افزایش تقاضا برای ارز شاهد افزایش قیمت دلار باشیم.

تقاضا برای ارز در اسفند به دلیل سفرهای خارجی، سفارش مواد اولیه و ... حدود دو و نیم برابر ماه‌های عادی است که این امر به طور موقتی قیمت دلار را افزایش می‌دهد.

افزایش قیمت آهن اسفنجی

گزارش‌ها از معاملات بورس کالا در روز شنبه حاکی از کاهش التهاب در بازار آهن اسفنجی است به عبارتی معاملات آهن اسفنجی در دو هفته گذشته با آرامش نسبی همراه بود؛ سقف رقابت‌ها در این بازار به طور قابل توجهی کاهش یافته و معاملات تحویل‌های موکول شده به سال جدید، بدون رقابت انجام شد.

گفتنی است آهن اسفنجی روز شنبه با 1.7 درصد افزایش نسبت به 28 بهمن ماه به 13 هزار و 499 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید. این افزایش قیمت در حالی رخ داده است که تقاضا برای سایر محصولات زنجیره فولاد، به ویژه شمش و میلگرد در حال کاهش است.

پیش بینی بازار داخلی در سال آینده

در حال حاضر، بازار فولاد ایران با تناقض و نوسانات زیادی روبه‌رو است، به این صورت که پیش بینی می‌شود با رفع محدودیت‌های انرژی و افزایش تولید و عرضه، تقاضای ضعیف در بازار جهانی و تعطیلات پیش رو، روند قیمت آهن آلات در بازار داخلی تحت تاثیر قرار بگیرد. علاوه‌بر این با باز شدن بازارها بعد از تعطیلات سال نو چینی، تقاضا برای محصولات فولادی در بازار جهانی افزایش نیافت و همچنان شاهد کاهش تقاضا در این بازار هستیم که به نظر می‌رسد در هفته‌های پایانی سال این روند تشدید شود.

در واقع با توجه به روند فعلی بازارهای داخلی و خارجی، انتظار می‌رود که بازار فولاد در بهار 1403 با آرامش نسبی همراه باشد البته باید به عواملی مانند افزایش یک درصدی مالیات ارزش افزوده و افزایش احتمالی کرایه حمل‌ها نیز توجه کرد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.