رونق بازار آهن با ساخت مسکن

رونق بازار آهن با ساخت مسکن
رونق بازار آهن با ساخت مسکن

آهن پرایس: براساس آمار از بازار آهن در نخستین روز هفته شاهد استمرار ثبات حاکم بر قیمت روز آهن آلات بودیم به طوری که کلیه مقاطع فولادی در عمده شرکت‌ها تغییر قیمت نداشت و تنها برخی اصلاحات جزئی صورت گرفت.گزارش‌ها از بازار ارز نیز بیانگر ثبات تقریبی نرخ دلار بود و در مقایسه...

آهن پرایس: براساس آمار از بازار آهن در نخستین روز هفته شاهد استمرار ثبات حاکم بر قیمت روز آهن آلات بودیم به طوری که کلیه مقاطع فولادی در عمده شرکت‌ها تغییر قیمت نداشت و تنها برخی اصلاحات جزئی صورت گرفت.

گزارش‌ها از بازار ارز نیز بیانگر ثبات تقریبی نرخ دلار بود و در مقایسه با هفته گذشته نوسان چندانی را تجربه نکرد و در کانال 30 هزار تومانی متوقف شد به طوری که روز شنبه هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت 30 هزار و 60 تومان مبادله شد.

تحلیل روزانه بازار آهن

همانطور که اشاره شد در نخستین روز از هفته بازار آهن در آرامش نسبی بود و فروشندگان تمایلی به تغییر قیمت روز اهن نداشتند که البته نبود تقاضا نیز خود مزیت بر این علت شده است.

به گزارش آهن پرایس از روند بازار آهن روز گذشته حاکی از تدام ثبات قیمت‌ها در عمده شرکت‌ها بود به طوری که قیمت میلگرد به طور کلی ثابت بود  و تنها افزایش و کاهش جزئی در برخی مبادی مشاهده شد. به طوری که چند شرکت به طور میانگین حدود 70 تا 500 تومان کاهش قیمت داشتند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ثبات بازار آهن در سایه مذاکرات

قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی هم در عمده شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما کاهش 200 تومانی در برخی مبادی نیز مشاهده ‌می‌شد. قیمت تیرآهن نیز مانند سایر محصولات فولادی تقریبا ثبات داشت به طوری که در بخش کیلوفروشی تقریبا تغییر قیمتی مشاهده نشد اما در بخش شاخه‌فروشی حدود 20 الی 30 هزار تومان کاهش قیمت تیرآهن اعلام شد.

قیمت روز پروفیل و قیمت انواع لوله نیز اگرچه میل به ثبات داشتند اما در برخی مبادی کاهش 50 الی 200 تومانی نیز مشاهده شد. قیمت روز ورق سیاه کاهش 50 الی 100 تومانی داشت اما قیمت ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی تقریبا ثابت اعلام شد.

درحال حاضر اوضاع بازارهای داخلی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و با توجه به پیچیدگی این بازار نمی‌توان تحلیل دقیقی از ارائه داد، اما تغییراتی که در وزارت صمت در حال ایجاد است و همچنین اوضاع بورس کالا در این هفته تا حدودی جهت‌گیری دولت را مشخص خواهد کرد.

در بررسی علل میل به ثبات قیمت اهن در مبادی فروش در نخستین روز هفته می‌توان به ثبات قیمت‌ها در بازارهای جهانی اشاره کرد که تأثیر قابل توجهی در بازارهای ایران دارد. اگرچه در تحلیل‌های پیشین به کرات بررسی شده است اما آغاز برودت هوا و بارندگی‌ها یکی دیگر از مهمترین علل این رکود و سکون است.

زیرا عموما در ایام سرد سال ساخت‌وسازها متوقف می‌شوند و مقاطع فولادی بازار متحرکی ندارد و به عبارتی با کمبود تقاضا مواجه می‌شود از همین رو دلیل رکود بازار فولاد را می‌توان در رکود بازار مسکن جست‌وجو کرد.

در پی انتشار اخباری مبنی بر اینکه طرف‌های مذاکره کننده از به تأخیر انداختن مذاکرات انتقاد کرده و ایران را مقصر این امر‌دانستند و این امر را وقتکشی از جانب ایران تلقی کردند. از همین رو میخائیل اولیانوف در این باره گفت تأخیر در مذاکرت دلیل موجهی ندارد و بهتر است ادامه نشست‌ها از 23 دسامبر از سر گرفته شود.

اما خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در این زمینه ابراز کرد که طرف‌ها مذاکره کننده با توجه به نزدیک بودن ایام سال نو میلادی خواهان به تأخیر انداختن برگزاری نشست‌ها بوده‌اند و به عبارتی طی توافقی با سایر اعضا این تصمیم گرفته شده و بهتر است به‌جای مقصر دانستن ایران روند مذاکرات را با جدیت پیگیری و دنبال کنند.

تداوم تولیدات صنایع فولادی

مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه این وزارت در صدد جلوگیری از قطعی گاز صنایع فولادی است، اظهار کرد: گفت‌وگویی با وزارت نفت صورت گرفت که هدف از آن جلوگیری از قطع انرژی صنایع تولیدکننده بود.

وی با شاره به اهمیت رونق تولید، بیان کرد: درتلاش هستیم که با صرفه‌جویی و مدیریت میزان مصرف، تولیدات صنایع ادامه یافته و متوقف نشود. اما قطعی گاز برخی صنایع در ایام سرد سال با توجه به کمبود انرژی گریزناپذیر است که گاهی هزینه‌های جبران‌ناپذیری را به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: