رکود قیمت ها در بازار مسکن

رکود قیمت ها در بازار مسکن
رکود قیمت ها در بازار مسکن

رکود قیمت ها در بازار مسکن

در حالی بازار مسکن در رکورد غیر تورمی به سر می ‌برد و متقاضیان توان مالی ورود به این بخش را ندارند که مدیر عامل بانک مسکن از پیگیری محتاطانه افزایش سقف وام خرید مسکن خبر داد. به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، بازار مسکن چند ماهی است که در رکود غیر تورمی به سر می‌ برد. بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهر سازی در شهریور ماه امسال متوسط نرخ هر متر مربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار تومان اعلام شد.
این نرخ در مقایسه با متوسط نرخ مرداد ماه با ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار تومان حکایت از کاهش ۳.۵ درصدی قیمت‌ ها داشت. به اظهارات سازندگان و دست ‌اندرکاران، بازار مسکن کشور دچار رکودی شده که احتمالا تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت.
افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت‌ ها از اواخر سال ۹۶ تا اوایل امسال شرایطی را به وجود آورده تا کمترین معاملات مسکن طی یک ربع قرن اخیر در سامانه کد رهگیری ثبت شود. بنا بر این در سال جاری شاهد رشد ۱۲۰ درصدی نرخ مسکن بودیم و همین امر موجبات کاهش میزان معاملات مسکن فراهم کرده است.
پیش‌ بینی می شود به دلیل رکود قیمت‌ ها در تابستان کاهش یابد، و احتمال می ‌دادیم واحد های بالای ۱۵۰ متر تا پایان شهریور ۳۰ درصد ارزان‌ شوند که این اتفاق زودتر به وقوع پیوست. به اظهارات کارشناسان بازار مسکن، در واحد های کوچک متراژ نیز نزول قیمتی آغاز شده به طوری که در شهر های اطراف تهران از جمله پرند قیمت‌ های مسکن ۹۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است. از این‌ رو در تیر ماه سال جاری میزان معاملات مسکن ۳۰۰۰ فقره بود، و در مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ هزار فقره قرارداد مسکن در سامانه کد رهگیری ثبت شده بود.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: