سیر نزولی اوراق مسکن

سیر نزولی اوراق مسکن
سیر نزولی اوراق مسکن

آهن پرایس: حسام عقبایی، نائب‌رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک، گفت: موضوعی مانند انتخابات آمریکا، برای مثال در بازار ارز و طلا تاثیر زیادی داشته و توانسته است، روند قیمت‌ها را کاهشی کند؛ به ویژه اینکه در این بازارها خرید و فروش سریع امکان‌پذیر است و می‌توان در زمانی اندک، مبلغ بالایی را...

آهن پرایس: حسام عقبایی، نائب‌رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک، گفت: موضوعی مانند انتخابات آمریکا، برای مثال در بازار ارز و طلا تاثیر زیادی داشته و توانسته است، روند قیمت‌ها را کاهشی کند؛ به ویژه اینکه در این بازارها خرید و فروش سریع امکان‌پذیر است و می‌توان در زمانی اندک، مبلغ بالایی را معامله کرد اما خرید و فروش ملک، امری زمان ‌بر است. اگر فردی همین امروز تصمیم به خرید یا فروش مسکن بگیرد، مدتی طول می‌کشد و به همان نسبت، تاثیر مقوله‌ای مانند انتخابات آمریکا در این بازار نیز در ماه‌های آینده مشخص می‌شود.

اما از سوی دیگر با توجه به کاهش قیمت شدید دلار در بازار، از نگاه برخی از فعالان بازار مسکن این اثرگذاری ممکن است زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شود به بازار مسکن سرایت کند و در هفته‌های آتی معامله‌گران بازار مسکن شاهد کاهش قیمت در این بازار باشند. رشد هیجانی قیمت مسکن طی چند وقت اخیر، کاهش قیمت اوراق خرید وام مسکن و انتظار فعالان بازار مسکن از تاثیرپذیری این بازار نسبت به اخبار سیاسی سه نشانه ارزانی احتمالی قیمت مسکن در آینده است.

در آخرین گزارش بانک مرکزی سرعت رشد ماهانه مسکن شدیدتر و معادل 10 درصد اعلام شده بود. این رقم از بازدهی دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری طی مهر ماه بیشتر بوده و به همین دلیل از نگاه برخی این افزایش قیمت هیجانی بوده است. اگر این پیش‌فرض پذیرفته شود، در روزهایی که جو کاهش قیمت بر بازارها مسلط شده به نظر می‌رسد بازار مسکن هم واکنش آنی نشان دهد.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: چنانچه در آینده مذاکراتی رخ دهد سقوط قیمت مسکن حتمی است. بنابراین کسانی که در گذشته خانه خریدند به امید آن که روزی گران‌تر بفروشند حالا باید ضرر بدهند. روز شنبه در ادامه سیر نزولی اوراق تسهیلات مسکن بار دیگر کاهش قیمت را تجربه کرد. هر فقره از این اوراق در بازار فرابورس روز گذشته به قیمت 77 هزار و 200 تومان معامله شد که افت سه درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که طبق گزارشات ، به گفته کارشناسان وضعیت بازار مسکن در نیمه اول سال باوجود کرونا شاهد رشد ۱۰۰‌درصدی قیمت‌ها بوده و در شش ماه نخست سال بازار مسکن تحت‌تاثیر عواملی، چون کرونا، بازارهای موازی از قبیل ارز و سکه و حتی بورس و همچنین مسائل کلان اقتصادی کشور و فضای معامله‌گری، رشدی نامتعارف داشته است. بر این اساس بیش از ۸۰ درصد کسانی که این روزها در بازار معامله می‌کنند افرادی هستند که با نگاه سرمایه‌گذاری در این بخش ورود کرده‌اند و قدرت خرید مصرفی مردم برای مسکن به ‌شدت کاهش یافته است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.