قیمت آهن دوباره اوج می گیرد؟

قیمت آهن دوباره اوج می گیرد؟

نخستین روز هفته با افزایش قیمت دلار همراه بود به طوری که در یک هفته گذشته نزدیک 3 هزار تومان رشد داشته است، قیمت آهن آلات هم کم و بیش افزایشی بود اما کف قیمت میلگرد همچنان در کانال 22 هزار تومانی قرار دارد...

آهن پرایس: قیمت آهن آلات در برخی حوزه‌ها روند افزایشی در پیش گرفت اما شمار زیادی از مبادی فروش قیمت روز آهن را بدون تغییر عرضه کردند.

روند صعودی بازار ارز روز گذشته نیز ادامه داشت و قیمت دلار نزدیک هزار تومان افزایش یافت. قیمت دلار در یک هفته اخیر با روند صعودی از کانال 50 هزار تومان تا کانال 53 هزار تومان افزایش یافت و در پایان روز گذشته 53 هزار و 50 تومان اعلام شد.

قیمت میلگرد در اکثر کارخانه‌ها ثابت بود اما در برخی از مبادی فروش هم بین 100 تا 300 تومان افزایش داشت اما با این حال کف قیمت میلگرد در کانال 22 هزار توامنی است به طوری که قیمت پیشنهادی میلگرد آجدار در محدوده 22 تا 22.700 تومان اعلام می‌شود.

قیمت میلگرد نیشابور با افزایش 100 تومانی22.960 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد امیرکبیر نیز با 200 تومان افزایش حدود 23.200 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد میانه هم 200 تومان افزایش داشت و هر کیلو از این محصول 22.900 تومان به فروش رسید.

قیمت روز تیرآهن در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان و قیمت تیرآهن فایکو در برخی سایزها افزایش 10 تا 100 هزار تومانی داشتند.

قیمت روز ورق سیاه فولاد مبارکه و کاویان در برخی ضخامت‌ها با افزایش 100 تا 900 تومانی همراه بودند و قیمت ورق آهن اکسین و گیلان ثابت اعلام شدند. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق شیروانی، قیمت ورق استیل و انواع ورق سرد نیز با افزایش 300 تومانی همراه بودند.

قیمت روز پروفیل آهنی، قیمت پروفیل سبک، قیمت پروفیل در و پنجره و انواع پروفیل‌ها عمدتا ثبات داشتند و تنها قیمت پروفیل نیکان افزایش 100 تومانی داشتند. قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله داربست، قیمت لوله مبلی و انواع لوله‌ها در کلیه مبادی فروش ثبات داشتند.

قیمت نبشی، قیمت ناودانی و قیمت سپری در بیشتر شرکت‌ها با افزایش 100 تا 300 تومانی همراه بودند، قیمت نبشی جاوید بناب ثابت اعلام شد.

گزارش‌ها از معاملات بورس کالا حاکی است معاملات آهن اسفنجی نیز چندان چشمگیر نبود و به‌رغم هفته‌های گذشته که تقاضای هیجانی داشت، روز گذشته استقبال چندانی از این محصول مشاهده نشد.

به این صورت که 99 هزار تن آهن اسفنجی عرضه شده به طور کامل معامله شد و قیمت هر کیلو از آن 12 هزار و 271 تومان برآورد شد. قیمت آهن اسفنجی در عرضه روز گذشته با کاهش قیمت 10.6 درصدی همراه بود.

برای تیرآهن نیز رقابت چندانی ثبت نشد و بیشترین استقبال به تیرآهن سایز 30 اختصاص داشت؛ میلگرد ذوب آهن هم تقریبا روی قیمت پایه معامله شد، اما به طور کلی تقاضا در بازار آزاد و بورس کالا، فارغ از نوسانات نرخ دلار و جریانات سیاسی منطقه همچنان ضعیف گزارش می‌شود.

به دلیل سیاست‌های دلارزدایی قیمت دلار برای بازارساز چندان اهمیتی ندارد و ملاک بازارساز دلار نیما و نرخ مبادله است؛ به عبارتی دیگر با توجه به سیاست‌های انقباضی و رکود بازار مسکن و توقف ساخت و ساز بازار آهن و فولاد داخلی نسبت به سایر بازارهای مالی و کالایی کنترل شده است.

با این حال باید سایر پارامترها را نیز مدنظر قرار داد؛ قیمت شمش صادراتی در هر کیلو 18700 تومان اعلام می‌شود که با توجه به آن کف قیمت میلگرد نیز در بازار داخلی 22.600 تومان برآورد می‌شود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: تدبیر دگر باشد و تقدیر دگر

به نظر می‌رسد محدوده قیمت میلگرد که در بازار 22 تا 22.700 هزار تومان اعلام می‌شود، قیمت منطقی و بدون حباب مثبت است و البته با در نظر گرفتن تورم موجود به نظر می‌رسد نرخ بدی برای خرید نیست و اگر کسی قصد خرید آهن و میلگرد را دارد می‌تواند با در نظر گرفتن شرایط و اوضاع بازار محصول مورد نیاز خود را تهیه کند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.