قیمت آهن و ارز بر مدار کاهش!

قیمت آهن و ارز بر مدار کاهش!

در ادامه کاهش نرخ دلار از کانال 70 هزار تومان به کانال 60 هزار تومانی، قیمت آهن آلات نیز روند کاهشی در پیش گرفتند اما با این حال تقاضا همچنان ضعیف است و به نظر می‌رسد با تداوم روند کاهشی دلار اوضاع بازار به نفع تقاضا تغییر کند...

آهن پرایس: دلار در بازار آزاد فعلا در محدوده 61 تا 60 هزار تومان که حمایت محسوب می‌شود و داخل ابر کومو قرار دارد، در برابر کاهش بیشتر مقاومت می‌کند؛ با این حال، اگر شرایط حاکم بر بازار به همین روال ادامه یابد، احتمال دارد که دلار از ابر کومو عبور کند و تا کف حمایت بعدی که حدود 59 هزار تومان است، کاهش یابد.

کاهش ادامه‌دار قیمت دلار در بازار آزاد می‌تواند فضای روانی بازار را به نفع تقاضا تغییر دهد و شاهد بازاری با ثبات نسبی و کاهش‌های مقطعی باشیم. شرایط فعلی بازار آهن و فولاد نیز مؤید این موضوع است.

به عنوان نمونه اکثر کارخانه‌ها قیمت میلگرد آجدار را ثابت نگه داشتند اما برخی دیگر نیز کاهش 100 تا 200 تومانی را اعمال کردند. کف قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی بین 25500 تا 26500 تومان به ازای هر کیلوگرم به همراه مالیات بر ارزش افزوده است.

قیمت میلگرد زاگرس با 200 تومان کاهش حدود 26.100 تومان اعلام شد و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان سایز 14 نیز با 100 تومان کاهش حدود 27.500 تومان عرضه شد.

تغییرات قیمتی در بازار میلگرد چندان محسوس نیست و معاملات بسیار ضعیف هستند و در برخی مبادی، تخفیفات افزایش یافته است. تنها عاملی که بازار میلگرد به آن واکنش نشان نمی‌دهد، نرخ‌های پایه میلگرد در بورس و قیمت شمش فولادی است.

پس از مطرح شدن بحث افزایش 14 درصدی نرخ پایه، بازار میلگرد با کاهش قیمت بیشتری روبه‌رو شد.

قیمت تیرآهن نیز در برخی کارخانه‌ها ثابت اعلام شد اما قیمت آهن اصفهان امروز و فولاد یزد 10 تا 50 هزار تومان کاهش قیمت داشتند.

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه و کاویان 100 تا 600 تومان افزایش داشتند ولی قیمت ورق آهن اکسین ثابت اعلام شد. قیمت ورق استیل، ورق‌های گالوانیزه، روغنی و رنگی در اکثر کارخانه‌ها 1000 تومان کاهش داشتند.

همچنین قیمت پروفیل آهنی، پروفیل گالوانیزه، پروفیل مبلی در اکثر کارخانه‌ها ثابت اعلام شدند؛ قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله مبلی، لوله اسپیرال و ...نیز در اکثر کارخانه‌ها ثبات داشتند.

قیمت قوطی آهن تولید شده از ورق 2 میلیمتری مبارکه در تهران حدود 45 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به همراه مالیات بر ارزش افزوده است. در مناطق خارج از تهران، قیمت‌ها پایین‌تر است و می‌توان محصولات را با یک تا 2 هزار تومان قیمت کمتر تهیه کرد، به خصوص اگر از ورق‌های تولیدی اهواز یا گیلان استفاده شده باشد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: چالش‌های بازار آهن در سال 1403

قیمت نبشی و ناودانی و قیمت سپری هم در عمده مبادی فروش بدون تغییر بود اما قیمت نبشی جاوید بناب 300 تا 500 تومان کاهش داشت.

در نهایت با توجه به نوسانات قیمت اهن الات، به نظر می‌رسد با توجه به شرایط حاکم بر بازار ارز و فولاد، می‌توان انتظار داشت که در روزهای آینده شاهد ثبات نسبی قیمت‌ها و کاهش‌های مقطعی باشیم البته، تداوم روند نزولی دلار می‌تواند عامل اصلی تغییر اوضاع به نفع تقاضا و رونق بیشتر بازار باشد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.