قیمت میلگرد تا کی کاهشی است؟

قیمت میلگرد تا کی کاهشی است؟

ثبات قیمت‌ میلگرد در کانال 22 هزار تومانی به ثبات قیمت‌های جهانی و قیمت مقاطع فولادی صادراتی CIS وابسته است که درحال حاضر در هر تن 440 دلاری گزارش می‌شود؛ همچنین با حفظ قیمت دلار در کانال 48 هزار تومان امکان دارد قیمت آهن آلات نیز در بازار داخلی تثبیت شود...

آهن پرایس: نخستین روز با ثبات قیمت روز آهن در اغلب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی همراه بود اما همچنان کاهش قیمت چشمگیری در برخی مبادی فروش قابل مشاهده بود.

بازار ارز نیز روند نسبتا ثابتی داشت و قیمت دلار در همان کانال 48 هزار تومانی متوقف شده بود به طوری که در پایان روز هر دلار بازار آزاد 48 هزار و 650 تومان مبادله شد.

روند قیمت آهن آلات

به دنبال فضای ثابت و آرامی که در بازار آهن حکمفرما بود قیمت روز میلگرد آجدار همچنان در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد و شماری از کارخانه‌ها نیز بین 100 تا 400 تومان قیمت محصولات خود را کاهش دادند. کف قیمت میلگرد در محدوده 22600 تا 23600 تومان گزارش شد.

قیمت روز تیرآهن همچنان در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما روند کاهشی نرخ هر شاخه تیرآهن در کارخانه ذوب آهن اصفهان همچنان تداوم داشت به طوری که روز گذشته نیز قیمت تیر ذوبی 10 تا 50 هزار تومان کاهش داشت.

قیمت روز پروفیل ساختمانی، قیمت پروفیل صنعتی، قیمت پروفیل مبلی و سایر پروفیل‌ها عمدتا ثابت اعلام شدند اما قیمت پروفیل پایا اصفهان 500 تومان کاهش داشت. قیمت لوله صنعتی، لوله داربستی، لوله مبلی و سایر لوله‌های دارزدار و بدون درز هم در کلیه شرکت‌ها ثبات داشتند.

قیمت نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی و قیمت سپری در اکثر کارخانه‌ها بین 100 تا 600 تومان کاهش داشت ولی قیمت نبشی ناب تبریز ثابت اعلام شد.

قیمت ورق گالوانیزه و ورق روغنی در اکثر کارخانه‌ها بین 400 تا 800 تومان کاهش داشت اما قیمت ورق رنگی شیروانی در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد؛ قیمت ورق سیاه نیز غالبا ثابت اعلام شد اما قیمت ورق سیاه مبارکه در برخی ضخامت‌ها بین 100 تا 300 تومان کاهش داشت.

با توجه به نرخ شمش صادراتی که بین 440 تا ۴۵۰دلار دلار اعلام می‌شود و همچنین قیمت میلگرد صادراتی که در هر تن 480 تا 490 دلار اعلام می‌شود، قیمت میلگرد بازار داخلی که درحال حاضر در کانال 22 هزار تومانی قرار دارد، تقریبا منطقی تلقی می‌شود و توقع می‌رود که در همین کانال‌های قیمتی متوقف و تثبیت شود.

البته تثبیت قیمت‌ میلگرد در کانال 22 هزار تومانی منوط به ثبات قیمت‌های جهانی و نرخ محصولات صادراتی CIS است که فعلا در کانال 440 دلاری قرار دارد و همچنین با حفظ قیمت دلار در کانال فعلی شاید کاهش قیمت آهن آلات در بازار داخلی متوقف شود.

همانطور که از گزارش‌ها برمی‌آید تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان با توجه به قیمت‌ها فعلی دچار زیان هستند و اگر بیش از این بازار ریزش کند احتمالا زیان بیشتری به تولیدکننده تحمیل خواهد شد.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است که از 2 هزار و 200 تن شمش عرضه شده در بورس دیروز حدود 1100 تن تقاضا ثبت شد که نرخ آن در هر کیلو 19 هزار و 881 تومان بود.

همچنین 178 هزار تن آهن اسفنجی عرضه شده نیز به طور کامل معامله شد که نرخ آن با کمی عقب‌نشینی در هر کیلو به 11 هزار و 662 تومان رسید.

امروز هم 3 محصول فولادی در بورس عرضه می‌شود که شامل گندله سنگ آهن، کنسانتره سنگ آهن و آهن اسفنجی است، گفتنی است حدود 11 هزار تن آهن اسفنجی بریکت عرضه می‌شود که نرخ پایه آن 12 هزار و 441 تومان تعیین شده است، گفتنی است نرخ این محصول حدود 5.3 درصد و حجم آن نیز 64 درصد کاهش داشته است.

تحلیلی جامع از اوضاع بازار فولاد داخلی و جهانی

گزارش‌ها حاکی است که تقاضای بازار جهانی همچنان ضعیف و بی‌رمق گزارش می‌شود و روند کاهشی قیمت قراضه، بازار شمش، اسلب و سایر مقاطع فولادی را تحت تاثیر قرار داده و همانطور که احتمال می‌رفت نرخ شمش در محدوده 450 دلار فوب اعلام می‌شود

از همین رو با در نظر گرفتن رکود جهانی تغییر اوضاع فعلی در کوتاه مدت امری بعید به نظر می‌رسد اما احتمال دارد قیمت‌های جهانی به کف خود نزدیک شود؛ همچنین احتمال می‌رود قیمت شمش تا 420 دلار نیز کاش بیابد که در صورت تحقق این امر ممکن است شاهد ثبات قیمت‌ها و رونق تقاضا باشیم.

در چنین شرایطی که قیمت‌های جهانی نیز کاهش یافته و نیز با توجه به تعرفه‌ای که برای عوارض محصولات صادراتی تعیین شده است، تولیدکنندگان هم با توجه به محدودیت‌های برق، ۲٪ گمرک صادراتی و هزینه گاز بسیار بالا، تمایل چندانی به صادرات فولاد ندارند و ترجیح می‌دهند در بازار داخلی معامله کنند.

اما برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به تحریم‌ روسیه و غیاب این کشور از بازار جهانی فولاد، فرصت مناسبی برای حضور ایران در بازارهای صادراتی و ارزآوری برای کشور است.

با تمام این اوصاف باید گفت برای بررسی اوضاع بازار در روزهای آینده چند عامل مؤثر و مهم را در نظر داشت و با توجه به این موارد در جهت خرید آهن یا فروش آن تصمیم درستی اتخاذ کرد.

یکی از مواردی که احتمال دارد به تداوم ریزش قیمت‌ها منجر شود، احتمال کاهش بیشتر قیمت شمش cis و شمش صادراتی ایران است که دلایل آن در بالا ذکر شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: قیمت میلگرد در کانال 22 هزار تومانی

مورد بعدی تحمیل زیان مالی به شرکت‌های تجاری در بازار داخلی است؛ زیرا با توجه به افزایش فروش اعتباری در بازار و همچنین افزایش فروش مدت‌دار آهن در بین توزیع‌کنندگان برای جلوگیری از زیان مالی و همچنین احتمال بروز مشکلات مالی در بانک‌های خصوصی به دلیل انباشت زیان قابل توجه آنها، ریسک‌های فعالی است که احتمال دارد اوضاع بازار را تحت تأثیر قرار دهد از طرفی باید گفت مواردی که بیان شد صرفا احتمالات است و مککن است اتاق نیفتد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 3 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (4)

 • سیدمهدی
  سیدمهدی1402/05/04 - 13:43 پاسخ

  قیمت ها از قدرت خرید مردم بالاست مردم قید ساخت وساز را زدانداگر قیمت ها پایین بیایدبازار درآمد آهن فروش ها وکلا ساخت وساز رونق می گیرد

 • سلامی
  سلامی1402/05/03 - 07:25 پاسخ

  مردم قدرت خرید ندارن

 • خداداد کمایی
  خداداد کمایی 1402/05/02 - 13:16 پاسخ

  سلام به تمامی عزیزان تولید کننده میلگرد لطفا قیمت را پایین بیاورد چونکه مردم قدرت خرید قیمت فعلی را ندارند به خاطر خدا را به زیر بیست هزار تومان برسانید

 • اصغر
  اصغر1402/05/02 - 09:21 پاسخ

  نه معلومه مشام بعضی ها ارزونی نمیخوره اخه بی عرضه میلگرد ارزون بشه کل کالاهای که ساختمانی هست کم کم میان پایین و میشه ساختمان ساخت و زندگی کرد و مسکن هم ارزون میشه بعدش

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.