محدودیت های بازار مسکن

شرط بازار مسکن
محدودیت های بازار مسکن

محدودیت های بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، آمار‌ ها بیانگر آن است که قیمت مسکن در تهران ظرف سه سال ۲۵۴ درصدی رشد کرده است. میانگین قیمت مسکن در پایتخت از ۴.۴ میلیون تومان در هر متر مربع در اسفند ۱۳۹۵ به متری ۱۵.۶ میلیون تومان در اسفند ۱۳۹۸ رسید.
با توجه به این موضوع، توان متقاضیان مصرفی به شدت کاهش یافته و احتمالا نمی‌توان در سال ۱۳۹۹ ردپایی از آن‌ها در بازار مسکن پیدا کرد و کماکان این بازار در قبضه ۷۷ درصد سفته ‌باز که مدام بر طبل گرانی مسکن می‌کوبند، باقی می‌ ماند، مگر آن‌که با اعمال سیاست‌ های مالیاتی، زمینه دور شدن دلالان از این بازار فراهم شود تا بلکه متقاضیان واقعی مشروط به ثبات قیمت مسکن تا چند سال آینده فرصت خرید پیدا کنند.

ارائه هر گونه پیش‌بینی در خصوص وضعیت پیش روی بازار مسکن امر چندان آسانی نیست و ممکن است به دلیل وجود برخی نا اطمینانی‌ها شرایطی کاملا متفاوت با وضعیت فعلی در ماه‌ های آینده بر بازار‌ها از جمله بازار مسکن حاکم شود، تحلیل‌ ها و پیش بینی ‌ها در خصوص وضعیت پیش روی بازار مسکن با فرض ثبات شرایط و پارامتر‌های درونی و بیرونی بازار مسکن ارائه می‌ شود و ممکن است در صورت وقوع وقایع غیر مترقبه، شرایط دیگری بر بازار حاکم شود.

بر اساس مولفه‌ های درونی و بیرونی اثرگذار بر بازار مسکن با فرض ثبات شرایط کنونی، رشد قیمت مسکن در سال ۹۹ نباید از حد تورم عمومی فراتر رود؛ پیش بینی می‌شود رشد قیمت مسکن در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۷ حداکثر معادل ۳۰ درصد رقم بخورد و بنابراین انتظار جهش قیمتی برای بازار مسکن سال ۹۹ تقریباً امری بعید به نظر می‌ رسد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: