نوسانات نامتعارف بازار فولاد

نوسانات نا متعارف بازار فولاد
نوسانات نامتعارف بازار فولاد

نوسانات نامتعارف بازار فولاد

طبق گزارشات کسب شده از بازار فولادطی ماه های اخیر، همواره تلاش ناظرین دولتی بازار یا کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد کشور بر این اساس بوده که با کنترل عرضه های مکفی برخی از فولاد سازان بزرگ کشور در بازار داخلی و از طریق بورس کالا، از نوسان گیری های نا متعارف یا به عبارت دیگر از نوسانات قیمتی غیر معمول و ناپایدار بازار داخلی جلوگیری به عمل آورد.
بدیهی است که فولاد یک کالای تولید داخلی با هزینه های تولید عمدتا ریالی بوده و لذا اتصال بازار داخلی این کالا به نوسانات ارز حاشیه بازار در شرایط جنگ اقتصادی و درهای تقریبا بسته اقتصادی کشور، طبیعتا فعلی نا متعارف و غیر قابل قبول از سمت برخی از دلسوزان مردم دیده می شود. پیش ترها ایرادی بر این تفکر وارد شده بود، بر این اساس که اختلاف قیمت به وجود آمده بین بازار داخلی و بازار خارجی، موجب پیدایش رانت برای برخی از تجار با فعالیت صادراتی ریالی برای آنها در بازارچه های مرزی خواهد شد که این روزنه با درایت وزارت محترم صمت بسته شد و صادرات صرفا محدود به تولید کننده یا نماینده قانونی او گردید. بدین ترتیب فعالیت بازار داخلی فولاد عملا به پیروی از اقتصاد مقاومتی، مستقل از نوسانات دلاری از بازار صادراتی دور گردید.
این نوع تنظیم بازار اما برای برخی از فعالان بازار فولاد خوشایند نیست، چرا که تحمل نرخ فولاد ارزان قیمت داخلی در مواجه با قیمت های دلاری خارجی را ندارند. این عده معتقد به فروش بر مبنای دلاری در بازار داخلی ریالی هستند که خوشبختانه این تفکر علیرغم تلاش های صورت گرفته از سمت برخی از عرضه کنندگان؛ عملا در بازار داخلی تحقق پیدا نکرده است.
بعد از شروع اولین مرحله از ساماندهی و کنترل مجدد نرخ ارز بازار حاشیه توسط صرافی ملی، التهاب برخی از بازار های کالایی به خصوصبازار فولاد کشور، به سرعت برطرف گردید به طوری که  هیجان باقی مانده در بازار که با شک و  دودلی در تصمیم گیری برای خرید همراه بود، در بازار خارج از بورس کالا مرتفع گردید.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (3)

 • میهمان
  میهمان1398/04/18 - 10:35 پاسخ

  مرگ بر آمریکا

 • محمد رضا
  محمد رضا1398/04/17 - 10:24 پاسخ

  سلام . ازین به بعد دیگه کسی گول این جوسازیای فروشندگان آهنو نمیخوره دیگه بازار اون التهاب قبلنو نداره بازار داره به سمتی میره که از یکطرف یک ماه دیگه تحریمهای آمریکا اجرا میشه تو بحث فولاد دوما به زمستون نزدیک میشیم که دیگه خریداری نمیمونه که بخواد بخره و به نظرم قیمت آهن میرسه بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ عزیزان به امید اون روز صبر کنید که خداوند هم با صابرین است

  • جاوید
   جاوید 1398/04/17 - 12:04

   تا وقتی این مردم باشن عمرا قیمت به این مرز برسه. منم طرز فکر شما رو داشتم. دیدید ک رسید به مرز چهار تومن هجوم آوردن. حساب کنید بشه ۳ و نیم. آنوقت که تولید کننده ببینه مصرف کننده هست عمرا توی رنج ۳ و نیم نگه داره. همین داستان میشه که این هفته شاهدش بودیم

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳