هجوم نقدینگی از بانک ها به بازارآهن

هجوم نقدینگی از بانک ها به بازارآهن
هجوم نقدینگی از بانک ها به بازارآهن

هجوم نقدینگی از بانک ها به بازارآهن

افزایش قیمت ها در بازار آهن آنطور که همگان فکر می کردند حباب نبوده و امکان تخلیه آن به این سرعت به علت تدابیر اقتصادی دولت که در دست بررسی می باشد امکانپذیر نمی باشد. شنیده ها حاکی از این است که در وزارت اقتصاد طرحی برای اخذ مالیات از سود سپرده بانکی در راستای توسعه پایه‌های مالیاتی ایجاد و در پیش نویس اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم گنجانده شده است. از این رو شرایط برای  آن دسته از سازندگان و عناصری که می توانند در بازار آهن فعالیت کنند و به رونق آن بیافزایند سخت می شود چراکه می بایست سرمایه خفته خود را از بانک ها خارج و مجددا به بازار تزریق کنند؛ بدین ترتیب احتمال تدام سیر صعودی قیمت آهن آلات و دور شدن از وضعیت ثبات و رکود در بازار آهن بیش از پیش خودنمایی می کند.

به گزارش آهن پرایس در متن این پیش نویس، پیش بینی شده که با عملیاتی شدن طرح هایی از این قبیل می توان 20 تا 30 هزار میلیارد تومان مالیات را برآورد کرد. اگرچه متن تهیه شده هم چنان در حال بررسی در وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده و مشخص نیست در فرایند قانون‌گذاری چه تغییرات دیگری نیز می تواند ایجاد کند. در بند 54 این پیش نویس که قرار است به ماده 104 قانون فعلی الحاق شود آمده است:  درآمد (سود دریافت) اشخاص حقیقی و حقوق حاصل از موارد زیر (اعم از اینکه درآمد مذکور در منبع مشمول مالیات، معافیت و یا مشمول نرخ صفر باشد) به استثنای درآمدهای که مشمول مقررات سایر فصول شناخته شده است، به شرح زیر مشمول مالیات می‌باشد: 

1- 50 درصد سود سهام و سهم شرکه از اشخاص حقوقی

2-سود سرمایه گذاری در اوراق مشارکت و سایر انواع اوراق بهادار

3- سود متعلق به حساب‌های پس انداز، سپرده‌های مختلف و گواهی‌های سپرده نزد بانک‌ها،‌ موسسات مالی و اعتباری، صندوق‌ها و نظایر آن به شرح زیر: الف- سود متعلق به سرمایه گذاری کوتاه مدت کمتر از شش ماه، 60 درصد سود حاصله 
ب- سود متعلق به سرمایه گذاری‌های میان مدت شش ماه تا یک سال، 40 درصد سود حاصله 
ج-سود متعلق به سرمایه گذاری‌های بلند مدت بیشتر از یک سال، بیست درصد سود حاصله
 
4-سود سرمایه گذاری نزد سایر اشخاص 

5-سود حاصل از انواع عقود اسلامیاشتراک گذاری:

نظرات کاربران (3)

 • سید علی قاعده دان
  سید علی قاعده دان1398/08/12 - 22:12 پاسخ

  یعنی اگر سرمایه در بانک بماند پرداخت مالیات قطعی و اگر تبدیل به آهن شود عدم پرداخت مالیات ( فرار مالیاتی )قطعی است پس همچنان ضعف سیستم مالیاتی کاملا آشکار است

 • Mohammad Moghadam
  Mohammad Moghadam1398/08/09 - 18:30 پاسخ

  این قضیه را باید بدانیم که روز به روز از قدرت خرید جامعه کاسته می شود و همین امر باعث شده که تولید کنندگان و فعالان سعی کنند با هر نقشه و حقه ای خریدار را به پای معامله بیاورند.

 • رضا
  رضا1398/08/09 - 16:44 پاسخ

  یعنی این همه سال اشتباه می‌شده که از سود سپرده های بانکی مالیات گرفته نمیشد چیزی که اینجا مشخص میشه اینه که هیچ وقت علاج واقعه قبل از وقوع صورت نمیگیره ،بلکه چو فردا شود فکر فردا کنیم ،! وقتی همه میدونیم با این کار هجوم نقدینگی به سوی دلالی وعملا ضررش متوجه مردم میشه چرا قبل از اعلام این تصمیم فکری بحال جلوگیری از این اتفاق نمیشه ،چرا مسیر را برای سرمایه گذاری در تولید و اشتغال آماده نمی‌کنیم ،حداقل سپرده های کلان را که از بانک ها خارج میشه پیگیری کنیم تا فرار مالیاتی مجددی به شکل دیگه صورت نگیره .

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: