وضعیت بازار مسکن در سال آینده

وضعیت بازار مسکن در سال آینده
وضعیت بازار مسکن در سال آینده

وضعیت بازار مسکن در سال آینده

طبق بیانه ای که از مشاور وزیر راه وشهرسازی منتشر شد، هرچند که تلاش شده است در سال آینده وزارتخانه از دهک‌های کم‌ درآمد جامعه در قالب مسکن اجتماعی حمایت بکند ، ولی بازار رهن به دلیل محدودیت های منابع بانکی از توسعه جا مانده است. «حسین عبده تبریزی» ادامه داد: انتظار می رود برنامه ساخت مسکن مصرفی برای «خانه اولی‌ها»، «بدمسکن‌ها و افراد ساکن در بافت‌های فرسوده»، تامین «مسکن اجتماعی» برای دهک‌های یک تا چهار اقتصادی و «اقشار متوسط» متقاضی واحدهای معمولی و مصرفی در بازار مسکن هدایت شود.

برای ورود به کانال ما در تلگرام کلیک کنید ! 

طبق اعتقاد وی، در سال‌های اخیر مسیر حرکت سرمایه‌گذاران و سازندگان مسکن از الگوی غالب تقاضا در بازار واحدهای مسکونی فاصله گرفته و عمده سرمایه‌های ساختمانی ‌اکنون در واحدهای لوکس و فروش نرفته بلوکه شده است. عبده تبریزی ادامه داد: سال‌های اخیربیشتر منابع و تسهیلات بانکی بخش مسکن به احداث ساختمان های لوکس، گران قیمت و بزرگ اختصاص یافته، اما امسال در همه ماه‌ها بیش از نیمی از معاملات انجام شده در بازار مسکن مربوط به واحدهای کمتر از 80 مترمربع و با ارزش کلی کمتر از سه میلیارد ریال (300 میلیون تومان) در شهر تهران بوده و این موضوع تصویر روشنی از مسکن مورد تقاضا و در توان خانه ‌اولی‌ها و عمده متقاضیان بازار مسکن را نشان می دهد.

وی معتقد است، اکنون یک «حس اشتباه» و یک «تصور نادرست» از ویژگی‌های رونق در بازار معاملات مسکن سال آینده در میان برخی از فعالان این بازار وجود دارد و تصور می‌کنند به دلیل نبود حباب قیمتی در بازار مسکن، اکنون بازار معاملات ملک در شرایط رکودی به سر می‌برد، اما این برداشت غلط است.

عبده تبریزی اضافه کرد: « نبود حباب قیمتی» در بازار معاملات مسکن، نشان‌دهنده حاکمیت رکود در دوره کنونی و ماه‌های پیش‌رو نیست؛ بلکه بازار معاملات مسکن در دوره رونق جدید، همراه با شکل‌گیری حباب قیمتی پیش‌بینی نمی‌شود.مشاور وزیر راه وشهرسازی گفت: انتظار برخی فعالان بازار مسکن برای بروز پدیده «هجوم تقاضا» در دوره رونق معاملات ملکی در سال آینده غلط است و شواهدی مانند «کاهش نرخ رشد جمعیت» ، «افت نرخ رشد مهاجرت به کلانشهرها» نشان می‌دهد، دوره رونق پیش رو با هجوم تقاضا برای واحدهای مسکونی روبرو نخواهد شد، بنابراین هرگونه تصور مبنی بر هجومی شدن بازار تقاضای مسکن در سال 96 نیز اشتباه است.

وی خاطرنشان ساخت: مشکل کنونی در مسیر رونق معاملات بازار مسکن، «کوچک بودن ابعاد بازار رهن» برای پرداخت حجم و سقف بیشتر تسهیلات خرید به متقاضیان است و توسعه بخش مسکن در سال آینده و سال‌های بعد بی‌تردید، نیازمند «توسعه بازار رهن» است هر چند در این مسیر محدودیت‌های زیادی وجود دارد.

این صاحبنظر حوزه مسکن، کاهش نرخ اشتغال در کشور، تضعیف قدرت خرید خانوارها، کاهش نرخ رشد متوسط درآمد خانوارها و همچون روند نزولی میانگین سالانه پس انداز خانوارها و متقاضیان مسکن را مهمترین موانع موجود در مسیر دسترسی خانوارها به واحدهای مسکونی اعلام کرد.

به گفته وی، شاخص‌های پیش‌نگر در بازار ملک نشان از «بهبود اوضاع» در بازار مسکن در سال 96 دارد و علت اصلی نبود توسعه تسهیلات رهنی در کشور «نرخ بالا و مستمر تورم» بوده که موجب شده بانک‌ها و موسسه های مالی در دوره‌های بلندمدت به متقاضیان تسهیلات ارایه نکنند؛ اما اکنون وضعیت تا حدودی اصلاح و تورم کنترل شده است.
عبده تبریزی گفت: اعطای تسهیلات خرید مسکن توسط همه بانک‌ها آزاد شد، اما به دلیل نبود یارانه، نبود منابع و نرخ‌های بالای سود بانکی هنوز توسعه بازار رهن در کشور با محدودیت‌های جدی روبروست.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی امکان توسعه بازار رهن وجود دارد و استقبال خانه اولی‌ها از افتتاح حساب در صندوق پس انداز یکم مسکن برای دریافت تسهیلات خرید آپارتمان(تا سقف 160 میلیون تومان در تهران)، نشان‌دهنده وجود 160 هزار تقاضای قطعی برای خرید مسکن در سال آینده است.

به اعتقاد این متخصص مالی، آمارها نشان می‌دهد، نزدیک به 160 هزار نفر تاکنون در این صندوق ثبت نام کرده‌اند که از سال آینده متقاضی قطعی خرید مسکن هستند.

وی افزود: اکنون اصلی‌ترین مشکل دولت در بخش مسکن مساله اسکان «19 میلیون نفر بدمسکن» ساکن در بافت‌های فرسوده و حاشیه‌های شهری است؛ در عین حال حدود 2 میلیون واحد مسکونی خالی مطابق با برآوردهای اولیه در سال 95 است که سرمایه‌ای بیش 130 میلیارد دلار را در خود حبس کرده است.به گزارش ایرنا، عباس آخوندی وزیر راه وشهر سازی نیز پیش از این اعلام کرده بود، طرح مسکن مهر نتوانست به میزان پنج درصد افراد بد مسکن جامعه را جذب کند.
به گفته وی، دولت یازدهم از سال 1392 تا پایان بهمن ماه امسال در مجموع بیش از 800 هزار دستگاه واحد مسکونی مهر را تکمیل و افتتاح کرد و تعداد 838 هزار و 574 واحد را به متقاضیان تحویل داد.

برای ورود به کانال ما در تلگرام کلیک کنید ! 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: