وضعیت رهن و اجاره در بازار مسکن

وضعیت رهن و اجاره در بازار مسکن
وضعیت رهن و اجاره در بازار مسکن

وضعیت رهن و اجاره در بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، در چند روز اخیر به شکل محسوسی از تعداد آپارتمان‌ های رهن کامل در بازار اجاره کاسته شده و اکنون کانون عرضه این گروه از فایل ‌ها، آپارتمان ‌های کوچک ‌متراژ با مساحت کمتر از ۷۰ متر مربع است.

در حالی که طی هفته‌ های گذشته تقریبا در تمام گروه‌ های متراژی تعدادی از آپارتمان‌ ها توسط موجران به شکل رهن و اجاره یا رهن کامل قابل تبدیل عرضه شده بود، اما به تدریج ذخیره این فایل‌ ها به پایان رسیده و اکنون فقط در گروه آپارتمان‌ های نقلی و کوچک ‌متراژ به ویژه در نیمه شرقی تهران می‌ توان واحد های عرضه شده به‌ صورت رهن کامل را یافت.

البته تعداد اندکی فایل در گروه آپارتمان ‌های بزرگ‌ متراژ نیز در میان فایل‌ های رهن کامل باقی مانده که این موارد اغلب به دلیل اینکه فراتر از توان مالی مستاجران بوده، هم چنان نزد بنگاه‌ ها باقی مانده است. از این رو واسطه‌ ها ملکی در بازار مسکن اظهار دارند، علاوه بر واحد هایی که از ابتدا با ودیعه پیشنهادی برای رهن کامل فایل شده‌ اند، تعدادی از آپارتمان ‌های اجاری نیز به‌ صورت قابل تبدیل به رهن کامل عرضه شده‌ اند و دست متقاضیان اجاره آپارتمان برای تغییر در میزان ودیعه و اجاره ماهانه باز است. بنا بر این گفته می‌ شود تعداد این نوع فایل‌ ها با نزدیک شدن به پایان تابستان رفته رفته افزایش خواهد یافت.

از این رو می توان گفت، بازار مسکن بر خلاف بسیاری از بازار های سرمایه ‌ای، خاصیتی دوگانه دارد و همین موضوع مسیر حرکت این بازار را متفاوت می ‌کند. به این معنا که مسکن از یک ‌سو به دلیل آن که سرپناه است یک کالای مصرفی به حساب می ‌آید و از سوی دیگر کالایی بادوام است که استهلاک آن مدت ‌ها طول می‌کشد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: