جهش 1000 تومانی قیمت پروفیل در 2 روز

جهش 1000 تومانی قیمت پروفیل در 2 روز

شهریورماه درحالی رو به پایان است که بازار آهن و فولاد درغالب بخش‌های بازار ثابت است و تنها در برخی حوزه‌ها افزایش و کاهش نسبی قیمت روزانه آهن آلات مشاهده می‌شود.بازار ارز هم با توقف در کانال 31 هزار تومان نوسانات قابل توجهی نداشت.

آهن پرایس: شهریورماه درحالی رو به پایان است که بازار آهن و فولاد درغالب بخش‌های بازار ثابت است و تنها در برخی حوزه‌ها افزایش و کاهش نسبی نرخ روز آهن آلات مشاهده می‌شود.

بازار ارز هم با توقف در کانال 31 هزار تومان نوسانات قابل توجهی نداشت و با نزدیک شدن قیمت دلار به کانال 32 هزار تومانی در ابتدای روز، مجددا کمی کاهش یافت و در نهایت در بازار آزاد حدود 31 هزار و 730 تومان مبادله شد.

تحلیل نوسانات بازار آهن

قیمت میلگرد آجدار روز گذشته در عمده شرکت‌ها ثبات داشت اما افزایش 100 الی 200 تومانی نیز در برخی شرکت‌ها مشاهده شد، در این میان نیز تعدادی از کارخانه‌ها از جمله کارخانه میلگرد ذوب اهن اصفهان و امیرکبیر حدود 50 الی 400 تومان قیمت محصولات خود را کاهش دادند. قیمت‌های بازار میلگرد روز گذشته در بازه 15 هزار و 300 الی 16 هزار و 100 تومان بود و متوسط نرخ آن نیز 15 هزار و 620 تومان برآورد شد.

قیمت روز تیرآهن نیز عمدتا ثابت بود اما تیراهن کارخانه ذوب آهن اصفهان در برخی شاخه‌ها کاهش 10 الی 20 هزار تومانی داشت و تیر 14 فایکو نیز 20 هزار تومان کاهش قیمت داشت. نرخ روز نبشی و ناودانی نیز در غالب کارخانه‌ها با ثبات همراه بود اما نبشی کارخانه جاوید بناب حدود 100 تومان نرخ محصولات خود را افزایش داد.

انواع ورق‌ها از جمله نرخ ورق سیاه و انواع آن در اکثر شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما ورق سیاه فولاد مبارکه با کاهش 100 الی 500 تومانی اعلام قیمت کرد. قیمت ورق گالوانیزه، روغنی و رنگی نیز مانند سایر محصولات فولادی در عمده شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

قیمت روز قوطی پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی، صنعتی و ... عمدتا با افزایش قیمت اعلام شدند که به طور میانگین رقمی حدود 500 الی 1000 تومان اعلام شد. نرخ ورق مبارکه ضخامت 2 میلیمتر حدود 21 هزار و 700 تومان شنیده می‌شود که نسبت به قبل از معاملات ورق کلاف گرم فولاد مبارکه در بورس کالا افزایش 500 الی 800 تومانی داشته است.

کمبود ورق کلاف گرم در بازار و همچنین کاهش ارزش پول ملی از علل بروز جهش قیمت این محصول طی دو روز گذشته است، اما به نظر می‌رسد با افزایش حجم تولید یا واردات می‌توان کمبود بازار را جبران و بازار را اشباع کرد.

اما در نهایت می‌توان گفت با نزدیک شدن به پایان هفته و همچنین تعطیلی‌های پیش رو در هفته آتی، احتمال ثبات قیمت آهن آلات محتمل‌ترین گزینه در آغاز فصل پاییز است.

گزارش‌ها حاکی از عرضه 148 هزار و 684 تنی محصولات فولادی در بورس کالا است که شامل محصولاتی همچون میلگرد، ناودانی و نبشی، تیرآهن، ورق سرد لوزام خانگی و خودرو می‌شود.

میلگرد آجدار عرضه شده در بورس حجمی حدود 85 هزار و 558 تن دارد که نرخ پایه آن 14 هزار و 155 تومان تعیین شده است. این محصول در مقایسه با اخرین عرضه کاهش حجم 48/1 درصدی داشته است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: جو نسبتا آرام در بازار آهن

براساس آمار و گزارش‌ها از بورس کالا، در شش ماه اول سال حدود 6/2 میلیون تن شمش عرضه شده است که از میزان تنها حدود 2/8 میلیون تن مورد معامله قرار گرفته است.

به عباتی در ماه حدود یک میلیون تن شمش عرضه شده است که از این میزان حدود 460 تن از آن معامله شده است. با این اوصاف می‌توان این نتیجه را گرفت که نیاز بازار کشور به شمش 460 هزار تن در ماه است و لزوم عرضه کل شمش تولیدشده در بورس توجیه عقلانی و کارشناسی ندارد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (2)

  • بهرامی
    بهرامی1401/06/30 - 14:15 پاسخ

    قیمت تیرآهن ذوب وکرمانشاه چند روی سایز ۱۸؟

  • امیرحسین
    امیرحسین 1401/06/30 - 14:13 پاسخ

    قیمت یملگرد افزایشی یاکاهشی