آتش گرانی در بازار مسکن

آتش گرانی در بازار مسکن
آتش گرانی در بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، از هر بازاری که بگذریم، مسکن نیاز اصلی خانوار بوده که در دو سال اخیر متوسط رشد ۴ برابری را تجربه کرده و به تاسی از رفتار های انتظاری و واقعی، به قیمت های سرسام آوری رسیده است. قطعا در این حالت اجاره بها نیز از این...

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، از هر بازاری که بگذریم، مسکن نیاز اصلی خانوار بوده که در دو سال اخیر متوسط رشد ۴ برابری را تجربه کرده و به تاسی از رفتار های انتظاری و واقعی، به قیمت های سرسام آوری رسیده است. قطعا در این حالت اجاره بها نیز از این نرخ ها تبعیت کرده و جامعه هدف مستاجران و اقشار ضعیف را تحت فشار گذاشته و شرایط زندگی را سخت کرده است.

متاسفانه بازار مسکن درگیر سوداگری و سفته بازی است و دلالان، مسکن را با قیمت پایین خریداری کرده ولی به بازار عرضه نمی کنند. هدف از این اقدام کسب سود و فروش با قیمت بالا است. از طرفی بهم خوردن عرضه و تقاضای مسکن از سالهای گذشته به دلیل توقف و تعلیق ساخت مسکن از جمله مسکن مهر و نیز شرایط کرونایی که بسیاری از کسب و کارهای خرد و خدماتی و حتی تولیدی را تعطیل کرده که باید به مشکلات کنونی افزود.

طبق آمارهای رسمی از مرکز آمار حدود ۳۷ تا ۴۰ درصد مردم اجاره نشین هستند و مشکل گرانی مسکن و اجاره بها تاثیری مستقیم بر زندگی شان دارد. مجلس یازدهم هفته گذشته با قید فوریت طرح اخذ مالیات بر خانه های خالی به منظور افزایش عرضه مسکن و کاهش قیمتها که نقش مهمی برای جلوگیری از احتکار و سوداگری دارد، را در دستور کار قرار داد. این طرح بر مبنای اصلاح ماده ۵۴ قانون مالیاتهای مستقیم بوده که از سال ۹۴ تبدیل به قانون شد اما در این سالها رنگ و بوی اجرایی به خود نگرفت. در حال حاضر طرح مالیات بر خانه های خالی از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی و چکش کاری است تا بتواند به سرعت وارد فاز تصویب و اجرا شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.