آرامش بازار آهن در پایان تیرماه

تحلیل روزانه بازار آهن آلات
آرامش بازار آهن در پایان تیرماه

بازار آهن و فولاد در حال حاضر روزهای آرامی را سپری می‌کند به طوری که چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای جهانی، عاملی که موجب افزایش و هیجان در بازار شود، مشاهده نمی‌شود. از طرفی ضعف تقاضا نیز این اوضاع را تشدید می‌کند، به عبارتی دیگر در ایام گرم تابستان اوضاع بازار آهن و فولاد به شدت سرد و یخ‌زده است

آهن پرایس: روز گذشته قیمت روزانه آهن‌آلات در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد و بسیاری از آهن‌فروشان بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه کردند، اگرچه برخی نوسانات جزئی در تعدادی از مبادی فروش به ویژه در بازار میلگرد مشهود بود.

بازار ارز نیز نوسان جزئی افزایشی داشت اما همچنان در کانال 31 هزار تومانی بود که در پایان روز گذشته هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت 31 هزار و 700 تومان مبادله شد؛ به نظر می‌رسد با انتشار خبر سفر بایدن به خاورمیانه شاهد نوسانات نرخ دلار در روزهای آتی باشیم.

تحلیل روزانه بازار آهن آلات

همانطور که انتظار می‌رفت نخستین روز کاری پس از تعطیلات بازار آهن راکد و بی‌رمق بود، قیمت‌ها غالبا ثابت اعلام شد و خریدوفروش چشمگیری هم مشاهده نشد. بازار میلگرد مطابق معمول نوسانات متعددی داشت به این صورت که علاوه‌بر کاهش 100 الی 200 تومانی در بسیاری از شرکت‌ها، با ثبات قیمت نیز همراه بود. نرخ متوسط میلگرد آجدار وزن استاندارد روز گذشته در بازه 16 هزار و 600 الی 17 هزار و 700 تومان برآورد شد.

مشاهده قیمت میلگرد آجدار در آهن پرایس
نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... با ثبات نسبی همراه بودند؛ قوطی پروفیل ضخامت 2 میلیمتر در بازه 22 هزار و 500 تومان الی 23 هزار و 800 تومان برآورد شد. نرخ نبشی و ناودانی ایرانی نیز مانند اغلب محصولات فولادی در اکثر شرکت‌ها با ثبات قیمت عرضه شد.

قیمت انواع ورق‌های سرد و گرم مانند ورق سیاه و ورق استیل و همچنین نرخ روز ورق روغنی، گالوانیزه و رنگی نیز بدون تغییر اعلام قیمت شدند. قیمت روز تیرآهن در بخش کیلوفروشی تقریبا با ثبات همراه بود، برخی از شرکت‌ها اعلام قیمت نکردند و در برخی از شرکت‌ها نیز کاهش 200 الی 400 تومانی مشاهده شد، در بخش شاخه‌فروشی نیز قیمت‌ها تقریبا ثبات داشت. با توجه به اینکه اوضاع بازار داخلی آرام است اما برخی با القای کمبود تیر ذوبی مانع از ریزش نرخ این محصول شده‌اند به طوری که بین میلگرد و تیرآهن فاصله قیمتی محسوسی ایجاد شده است

براساس گزارش‌ها قیمت پایه تیرآهن در هفته گذشته 16 هزار تومان و نرخ پایه یک سبد دارای تیر 14 حدود 16 هزار و 200 تومان الی 16 هزار و 400 تومان ثبت شد که با تحویل دوماهه، تمام شده آن به 17 هزار و 400 تومان می‌رسد.

روز گذشته تیرآهن سایز 14 حدود 19 هزار و تیر سایز 16 حدود 18 هزار و 500 تومان قیمتگذاری شد. با توجه به اینکه نرخ شمش در هفته گذشته 13 هزار و 950 تومان برآورد شد براساس فرمول نرخ تیر در هفته جاری با 14 درصد فاصله قیمتی، باید حدود 15 هزار و 900 تومان اعلام قیمت شود.

از طرفی با توجه به اینکه نرخ شمش حدود 180 تومان ریزش داشته است، قیمت آن و همچنین میانگین قیمت تیرآهن باید کمتر از نرخ‌های اعلامی هفته گذشته باشد، اما آنچه در بازار مشاهده می‌شود وجود حباب 2 هزار تومانی در تیر سایز 14 و حباب 5 هزار تومانی تیر سایز 30 و 16 و 24 است که عمده علت آن را می‌توان در کمبود عرضه و تحویل سایزهای گفته شده و سوءاستفاده برخی شرکت‌ها از این شرایط جست‌وجو کرد.

عرضه کافی سایزهای 14، 16، 20 و 30 یکی از راهکارهای ایجاد آرامش در بازار و رفع القای کمبود این محصول است که به ایجاد حباب مثبت به سود مصرف‌کننده و توزیع‌کننده‌های کوچک منجر خواهد شد.

به گزارش آهن پرایس، در هفته جاری که فعالیت بازار آهن از وسط هفته آغاز شده است، بعید به نظر می‌رسد نوسانات چشمگیری رخ دهد، از طرفی دیگر با توجه به اینکه بازارهای جهانی با افت شدید قیمت‌ها و رکود مواجه هستند و رشد اقتصادی چین هم روند کندی دارد، نمی‌توان انتظار داشت که بازار داخلی رو به افزایش باشد.

مشاهده قیمت روزانه ورق رنگی آهن پرایس

از طرفی دیگر باید دید انتشار خبر سفر بایدن به خاورمیانه و عربستان و افزایش فشارها بر ایران، چه نتیجه‌ای برای ما در بر خواهد داشت، ضمن اینکه اخبار قطعی برق هم بی‌اثر شده و دیگر نمی‌توان کمبود برق را دستاویزی برای افزایش قیمت‌ها قرار داد. در کنار این عوامل با عرضه و تحویل کافی تیرآهن ذوبی در روزهای آتی، شاهد تعدیل نرخ این محصول و بهبود اوضاع بازار خواهیم بود.

براساس گزارش‌ها امروز دوفوریت لایحه ضدتورمی دولت در مجلس بررسی خواهد شد؛ به همین دلیل در این زمینه سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد: اگر لایحه ضدتورمی دولت تصویب شود تورم و هزینه‌های تولید کاهش خواهد یافت. براساس لایحه مذکور، حقوق گمرکی مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی و قطعات از 4 درصد به یک درصد کاهش خواهد یافت.

در ادامه میتوانید این خبر را نیز مطالعه نمایید: رکود بازارآهن در تعطیلات

همچنین طبق این لایحه 70 درصد وارداتی که به طور مستقیم با تولید در ارتباط است مشمول کاهش حقوق گمرکی خواهد شد. گفتنی است با تصویب این لایحه حدود 28 میلیارد دلار درآمد بودجه‌ای دولت کاهش می‌یابد که می‌توان با انتشار و فروش اوراق مالی این هزینه را تأمین کرد ولی با کاهش هزینه ترخیص تولید، کنترل تورم نیز افزایش خواهد یافت.
در پایان نیاز به یادآوری است که تا ساعتی دیگر حدود 243 هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه خواهد شد که شامل شمش بلوم، ورق گالوانیزه و ورق گرم، سنگ آهن و ... می‌شود.
حجم شمش بلوم برای عرضه در بورس حدود 89 هزار و 300 تن در نظر گرفته شده که نرخ پایه آن نیز 12 هزار و 612 تومان تعیین شده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: