آیا مسکن رونق پیدا خواهد کرد؟

آیا مسکن رونق پیدا خواهد کرد؟
آیا مسکن رونق پیدا خواهد کرد؟

نمایندگان مجلس طرح دو فوریتی برای تحریک عرضه مسکن را به تصویب رساندند که این طرح به زودی در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. فعلا در طرح، بر ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی 4 سال تاکید شده است. به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، طرح مجلس برای رکود زدایی از بخش مسکن با سه هدف مشخص و چهار ابزار عملیاتی به زودی در...

نمایندگان مجلس طرح دو فوریتی برای تحریک عرضه مسکن را به تصویب رساندند که این طرح به زودی در صحن مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت. فعلا در طرح، بر ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی 4 سال تاکید شده است. به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، طرح مجلس برای رکود زدایی از بخش مسکن با سه هدف مشخص و چهار ابزار عملیاتی به زودی در صحن تشریح می شود. جزئیات اولیه این طرح حاکی از تمرکز غالب سیاست ها بر <<تحریک عرضه مسکن>> برای خانه اولی ها است.

هرچند اولین اقدام دولت بعد از تصویب طرح، <<نیازسنجی دوباره در بازار مسکن برای شناسایی جمعیت متقاضی موثر خانه>> تعریف شده است، اما فعلا در طرح، بر << ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی 4 سال>> تاکید شده است. قرار است منابع لازم برای تحریک بازار ساخت و ساز از سه محل بازگشت اقساط وام مسکن مهر، درآمد حاصل از مالیات بر عایدی املاک و همچنین تخصیص 25 درصد تسهیلات شبکه بانکی به بخش مسکن تامین شود. طراحان این طرح به دنبال امهال خط اعتباری مسکن مهر برای 10 سال دیگر علاوه بر امهال تا 1402 هستند. محتوای طرح، 8 اقدام برای رونق بازار مسکن در نظر گرفته است. با این وجود بررسی ها نشان می دهد حلقه آخر فرایند رونق پایدار در بخش مسکن یعنی متقاضیان مصرفی خرید، سهم چندانی از تسهیلات پیش بینی شده ندارند.

بر این اساس و در حوزه تامین منابع مالی برای ساخت مسکن دولت موظف شده است تا نیاز سالانه مسکن کشور را بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی مستند به مطالعات طرح جامع مسکن، در مناطق شهری و روستایی تامین کند. در این زمینه بازنگری طرح جامع مسکن با نیازسنجی ها و بازنگری های مورد نیاز مورد تاکید قرار گرفته است. بر اساس این برنامه  و در صورت تصویب نهایی، دولت موظف می شود در چهار سال نخست اجرای طرح به صورتی برنامه ریزی و اقدام کند تا سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی کشور احداث و عرضه شود.

از سوی دیگر و با هدف ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، حساب واحدی با عنوان<< حساب ملی مسکن>> در شبکه بانکی تشکیل خواهد شد که منابع آن نیز از محل منابع مالیات های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت با امهال اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس انداز مسکن یکم در هر سال، منابع وقف و خیرین و سایر منابع مشابه تامین می شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی