افت معاملات بازار مسکن

افت معاملات بازار مسکن
افت معاملات بازار مسکن

افت معاملات بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، یکی از عوامل بنیادین تغییر نرخ های پیشنهادی در بازار مسکن، کاهش بهره ‌های بانکی است که به رشد قیمت های اعلامی از سوی برخی مالکان منجر شده اما معاملات چندانی با مشاهده قیمت های نجومی صورت نگرفته است.
 کاهش نرخ سود بانکی، رکود ناشی از ویروس کرونا، افزایش قیمت ارز از جمله عواملی است که بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد. در این بین ممکن است  قیمت‌های کذایی از سوی مالکان اعلام شود اما آنچه عملاً توسط فعالان آگاه و مسلط اتفاق می‌افتد خرید و فروش با قیمت‌ های منطقی است.

بنا بر اظهارات مسئولان بازار مسکن صرف نظر از هیجانات کاذبی که بعضا دیده می شود خیلی نگران افزایش قیمت مسکن در نیمه اول سال جاری نخواهیم بود؛ زیرا با توجه به رشد بازار بورس، سرمایه‌ ها هم اکنون روانه آن بخش شده و به بازار ملک رخنه نکرده است. از وضعیت این روزهای بازار مسکن می توان گفت: بعد از برداشته شدن محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا معاملات اندکی افزایش یافته اما قابل مقایسه با اردیبهشت سال گذشته نیست.

 تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن در اردیبهشت سال99 افت محسوسی نسبت به سالهای قبل داشته است. همین عامل باعث شده تا ظرفیتی برای جهش قیمتی وجود نداشته باشد. بازار مسکن نسبت به بازارهای ارز، طلا و بورس کندتر است، ارزش یک سهم در بورس به یک باره ۵۰ درصد بالا برود یا کاهش پیدا کند اما هیچ گاه در بازار مسکن چنین اتفاقی نخواهد افتاد. 

بنابراین اگر قیمت پیشنهادی از طرف یک مالک به یک باره ۵۰ درصد افزایش یافت نباید چندان به آن توجه کرد و آن را پر رنگ نشان داد. تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ به ۱.۲ هزار واحد مسکونی محدود شد که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸۷.۸  و ۶۳.۷ درصد کاهش نشان می دهد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: