افزایش قیمت آهن با معاملات شمش

افزایش قیمت آهن با معاملات شمش

بازار میلگرد و تیرآهن تحت تأثیر عرضه شمش در بورس کالا  باعث افزایش قیمت آهن آلات شد، با توجه به فشارها و محدودیت‌های بالادست در حوزه انرژی و مواد اولیه، همچنین عوارض صادراتی صنایع فولادی، اقدامات حمایتی و تغییر رویکرد بازارسازان در جهت اصلاح قیمت داخلی به  آزادسازی خرید شمش و کنستانتره توسط تجار و صدور اجازه تأمین ال سی داخلی برای فولادسازان بزرگ منجر شد که افزایش نسبی قیمت‌ها را رقم زد...

آهن پرایس: گزارش‌ها از بازار آهن و فولاد داخلی از افزایش قیمت روز آهن در برخی از زیرمجموعه‌های بازار حکایت داشت و شمار زیادی از مبادی فروش نیز تغییری در قیمت محصولات خود اعمال نکردند.

بازار ارز با روند ثابتی همراه بود و نوسانی در قیمت دلار مشاهده نشد، به طوری که هر دلار بازار آزاد از ابتدا تا انتهای روز روی 48 هزار و 700 تومان ثابت ماند.

تحلیلی بر اوضاع بازار اهن

با بروز نوسانات افزایشی در بازار اهن، قیمت روز میلگرد در عمده شرکت‌ها با افزایش 100 تا 500 تومانی همراه بود و شماری از مبادی فروش نیز تغییر قیمت نداشتند.

قیمت روز تیرآهن در اکثر مبادی فروش بدون تغییر عرضه شد اما در این میان قیمت تیرآهن اصفهان و تیرآهن فایکو در برخی سایزها با افزایش10 تا 100 هزار تومان همراه بودند.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی و سپری در عمده مبادی فروش حدود 100 تا 300 تومان افزایش داشتند و تعدادی نیز قیمت‌ها را ثابت اعلام کردند.

قیمت پروفیل سبک، قیمت پروفیل در و پنجره و انواع پروفیل‌ها در کلیه مبادی فروش ثبات داشتند، همچنین قیمت لوله مانیسمان، لوله داربست، لوله مبلی و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز هم ثبات قیمت داشتند.

قیمت روز ورق سیاه در اکثر کارخانه بدون تغییر عرضه شد اما قیمت ورق آهن مبارکه در برخی ضخامت‌ها حدود 200 تومان افزایش داشت. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و ورق رنگی هم در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

همانطور که از آمار و ارقام برمی‌آید روز گذشته قیمت آهن و میلگرد تحت تأثیر برخی عوامل با روند افزایش همراه شد. استقبال چشمگیری که از عرضه شمش در بورس کالا اتفاق افتاد باعث افزایش قیمت روز آهن آلات در شماری از حوزه‌ها شد. قیمت برخی از محصولات به میزان ۲۰۰ تومان بر کیلوگرم و در برخی موارد حتی ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

به نظر می‌رسد فشارها و محدودیت‌های بالادست در حوزه انرژی و مواد اولیه، همچنین عوارض صادراتی صنایع فولادی، باعث اقدامات حمایتی و تغییر رویکرد بازارسازان شده است، به عبارتی تغییراتی مانند آزادسازی خرید شمش و کنستانتره توسط تجار، صدور اجازه تأمین ال سی داخلی ( فروش اعتباری) برای فولادسازان بزرگ و تلاش برای اصلاح قیمت داخلی به بروز چنین نوساناتی منتهی شده است که نتیجه آن رشد قیمت آهن کیلویی با حمایت بازارسازان است.

رونق فروش شمش در بورس کالا

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی است براساس بررسی معاملات در رینگ داخلی بورس‌کالا، تقاضا برای شمش فولاد در سومین هفته نیز افزایش یافته است.

قیمت پایه شمش فولاد XSP در رینگ داخلی بورس‌کالا در کانال 18‌هزار تومانی تثبیت شده است و بازار جهانی نیز تحت تأثیر داده‌های اقتصادی نگران‌کننده در چین قرار گرفته که منجر به کاهش قیمت اهن الات در این کشور شده است.

به طور کلی و با در نظر گرفتن شرایط کلی بازار می‌توان گفت افزایش استقبال از شمش به فاصله بین نرخ دلار صادراتی و نرخ اسکناس بازار برمی‌گردد که این امر باعث گپ منفی بین قیمت میلگرد بورس و بازار شده است، زیرا شمش با استقبال چشمگیری مواجه است درحالی که میلگرد تقاضایی ندارد بنابراین بازار میلگرد تحت هر شرایطی به ناچار باید خود را با معاملات شمش تطبیق دهد اما این تطابق ممکن است با فاصله زمانی دو هفته‌ای اتفاق بیفتد.

پس با این اوصاف نوسانات هفتگی محدود و مثبت در بازار میلگرد دور از انتظار نیست اما بازار دچار مشکلاتی همچون بی‌پولی، کمبود تقاضا و نقد کردن ال‌سی‌ها است، با این حال همه کارخانه‌ها به شمش نیاز دارند.

 نتیجه این فرایند این است که قیمت فروش میلگرد داخلی به تدریج از قیمت فروش میلگرد صادراتی جدا می‌شود و بالا می‌رود و به گران شدن و رکود بازار میلگرد منتهی می‌شود که این امر ناشی از افزایش فاصله نرخ دلار صادراتی و نرخ اسکناس است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار خراب آهن و میلگرد

طبق آمار امروز در تالار صنعتی بورس‌کالا، محصولات فولادی با حجم عرضه 32 هزار و 500 تن و قیمت پایه مشخصی عرضه می‌شوند. از این میزان 1500 تن ورق رنگی با قیمت 43 هزار و 491 تومان عرضه می‌شود که قیمت آن در مقایسه با هفته گذشته 0.7 درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، 8 هزار تن ورق سرد B با قیمت پایه 30 هزار و 518 تومان و 7 هزار تن ورق قلع اندود با قیمت پایه 41 هزار و 910 تومان عرضه می‌شوند. قیمت پایه ورق سرد B در مقایسه با قیمت پایه قبلی 0.1 درصد کاهش یافته است، در حالی که قیمت پایه ورق قلع اندود با افت 15.6 درصدی روبرو شده است؛ همچنین 16 هزار تن ورق گالوانیزه G با قیمت پایه 38 هزار تومانی عرضه می‌شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • هاشی خموشی
    هاشی خموشی1402/05/18 - 13:47 پاسخ

    چقدر این دولت کثافت و بی شرم هستید ک روش حضرت معاویه ابوسفیان پیش گرفتید

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.