افزایش قیمت میلگرد فروکش کرد

افزایش قیمت میلگرد فروکش کرد

هفته گذشته بازارساز با حذف برخی محدودیت‌ها در زنجیره تأمین به نوعی حمایت خود را از کف نرخ‌های فعلی اعلام کرد که حاصل آن تحریک جزئی قیمت‌ها و افزایش قیمت اهن الات به ویژه در بازار میلگرد و تیرآهن بود اما این مسئله به معنی آغاز افزایش قیمت‌ها نبود و مجددا شاهد فروکش کردن این التهاب بودیم...

آهن پرایس: چهارشنبه گذشته که به نوعی آخرین روز کاری هفته بود بازار آهن و فولاد نوسانات متعددی تجربه کرد اگرچه التهاب نوسان افزایشی وسط هفته کاهش یافته بود اما در برخی شرکت‌ها افزایش نسبی قیمت آهن کیلویی مشاهده شد و برخی حوزه‌ها هم کاهش و ثبات قیمت داشتند.

بازار ارز اما نوسان چندانی نداشت و قیمت دلار همچنان در مرز 49 هزار تومان قرار داشت و در پایان روز چهارشنبه هم هر دلار حدود 49 هزار و 100 تومان مبادله شد.

بررسی اوضاع بازار آهن

قیمت روز میلگرد روز چهارشنبه در اغلب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما چند کارخانه بین 100 تا 200 تومان افزایش قیمت داشت و برخی مبادی فروش هم قیمت میلگرد را بین 100 تا 300 تومان کاهش دادند.

قیمت روز تیرآهن هم در بسیاری از کارخانه‌ها در هر شاخه بین 10 تا 100 هزار تومان افزایش داشت اما چند کارخانه هم بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه کردند. قیمت روز نبشی، ناودانی و سپری هم در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما قیمت نبشی آریان فولاد حدود 200 تومان افزایش داشت.

قیمت پروفیل سبک، قیمت پروفیل Z و انواع پروفیل‌ها عمدتا ثابت اعلام شدند، همچنین قیمت لوله داربست، قیمت لوله مانیسمان و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز هم ثبات داشتند.

قیمت انواع ورق سرد و گرم نیز نوسانات متعددی داشتند به این صورت که قیمت ورق سیاه در چند کارخانه ثابت بود، قیمت ورق سیاه مبارکه در برخی ضخامت‌ها بین 100 تا 200 تومان کاهش داشت و قیمت ورق کاویان هم در برخی ضخامت‌ها حدود 500 تومان افزایش داشت. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و قیمت ورق رنگی شیروانی هم در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد.

با گشایش خرید شمش در بورس کالا، شاهد آغاز روند افزایش قیمت آهن آلات در اغلب حوزه‌های بازار آهن داخلی بودیم که ادامه این روند افزایشی منوط به عرضه مقاطع طویل در بورس چهارشنبه بود.

اما عرضه حجم زیادی از میلگرد خراسان به صورت اعتباری در بورس کالا به نوعی هیجان افزایش قیمت فرونشست و بازار میلگرد که پیشگام نوسانات سایر محصولات است، تا حدی از تب و تاب افتاد؛ اگرچه تحرک ایجاد شده چندان شدید و چشمگیر نبود و تنها بخش محدودی از تقاضا که منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها بودند برای تأمین محصول موردنیاز خود به بازار ورود کردند.

به طور کلی می‌توان گفت تغییر استراتژی و راهبرد بازارساز و حذف برخی محدودیت‌ها در بخش‌هایی از زنجیره تأمین از حمایت بازارساز از کف قیمت‌های کنونی حکایت دارد اما این مسئله الزاما به معنی آغاز افزایش قیمت‌ها نیست.

همانطور که هفته گذشته نیز اشاره شد دو احتمال بازار اهن داخلی را ممکن است در هفته جاری تحت تأثیر قرار دهد. نخستین مسئله کاهش قیمت شمش CIS است که احتمالا بازار داخلی تحت تأثیر آن کمی اصلاح شود و نکته دیگر هم احتمال دارد پول بلوکه شده ایران از مسیر عمان آزادسازی شود که نتیجه این امر در نرخ دلار و به‌تبع در قیمت روز آهن مشاهده خواهد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: افزایش قیمت آهن ادامه دارد؟

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز 2 میلیون و 23 هزار و 448 تن محصول فولادی در بورس عرضه می‌شود که از این میزان 83 هزار و 440 تن به شمش بلوم اختصاص دارد که قیمت آهن در هر کیلو 20 هزار و 671 تومان در نظر گرفته شده ست. گفتنی است نرخ این محصول در مقایسه با آخرین عرضه 3 درصد کاهش داشته و حجم آن نیز کاهش 24.6 درصدی دارد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • ایوب سلیمی
    ایوب سلیمی1402/05/08 - 02:06 پاسخ

    مگر نمیگن قیمت خانه ریزشی و خریداری نداره پس چطوره میلگرد و سیمان مصالح اصلیند مخصوصا سیمان هر روز گران میشه واقعا باید کدوم حرفو باور کرد.لوله و اتصالات چرا گران میشه.قیمت مسکن هم ریزشی حتما مصالح از خارج میارن ارزان تمام میشه

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.