پالس حمایت بازارساز از صنایع

پالس حمایت بازارساز از صنایع

قیمت آهن آلات روز چهارشنبه نیز با کاهش و ثبات نسبی همراه بود و با توجه به ابلاغیه‌ بورس کالا در خصوص قیمتگذاری شمش در عرضه هفته آینده، به نظر می‌رسد محصولات فولادی به کف نرخ‌های بنیادی نزدیک شده است که این به معنی حمایت بازارساز از صنایع و کنترل کاهش بیشتر قیمت محصولات فولادی است...

آهن پرایس: روز چهارشنبه نیز بازار آهن همچنان رکودی و ساکت بود اما در عین حال کاهش قیمت آهن آلات به طور جسته و گریخته در شمار زیادی از مبادی فروش قابل مشاهده بود، با این حال بازار آهن خالی از مشتری و تقاضای مؤثر بود.

بازار ارز نیز با افزایش جزئی همراه بود به طوری که قیمت دلار که در نیمه کانال 51 هزار تومان قرار داشت، افزایش یافت و در پایان روز هر دلار بازار آزاد حدود 51 هزار و 700 تومان اعلام شد.

می‌توانید خلاصه اخبار آهن و فولاد امروز را در پادکست زیر گوش کنید:

بررسی اوضاع بازار آهن

قیمت میلگرد آجدار در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما کاهش 100 تا 200 تومانی در تعدادی از کارخانه‌ها مشاهده شد. کف قیمت میلگرد روز گذشته در محدوده 22.500 تا 22.700 تومان اعلام شد.

به عنوان نمونه قیمت میلگرد نیشابور با کاهش 200 تومانی همراه بود که در هر کیلو به 23.360 هزار تومان رسید؛ همچنین قیمت میلگرد میانه 300 تومان کاهش داشت و 22.600 تومان اعلام شد.

قیمت روز میلگرد آجدار

قیمت میلگرد فولاد زاگرس

قیمت میلگرد ابرکوه

قیمت میلگرد فایکو

قیمت میلگرد امیرکبیر خزر

22.800

22.700

23.200

22.900

 قیمت روز تیرآهن شاخه‌ای هم در بیشتر کارخانه ثابت اعلام شد و تنها قیمت تیرآهن ذوبی در برخی سایزها بین 10 تا 50 هزار تومان کاهش داشت.

قیمت قوطی پروفیل، قیمت قوطی مبلی، قیمت پروفیل گالوانیزه و انواع پروفیل‌ها عمدتا ثابت بودند اما کاهش 100 تا 300 تومانی به ویژه در قیمت پروفیل 2 میل مشاهده شد؛ بدیهی است که این بازار همچنان دچار حباب مثبت است و انتظار می‌رود قیمت قوطی آهن به قیمت‌های واقعی نزدیک شود.

در همین راستا قیمت قوطی پروفیل 2 میل مبارکه بین 38.500 تا 39.000 تومان اعلام می‌شود. قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مبلی، قیمت لوله صنعتی و سایر لوله‌ها هم در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شدند.

قیمت ورق سیاه نیز در غالب مبادی فروش ثبات داشت و تنها قیمت ورق آهن مبارکه در برخی ضخامت‌ها با کاهش 200 تا 500 تومانی همراه بود؛ همچنین قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و قیمت ورق رنگی شیروانی هم در تعداد زیادی از کارخانه‌ها 200 تومان کاهش داشت.

قیمت نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی هم در عمده مبادی فروش یا ثبت نسبی همراه بودند اما قیت نبشی جاوید بناب و آریان فولادکاهش 200 تومانی داشتند.

تحلیلی بر معاملات بورس کالا

گزارش‌ها از معاملات بورس کالای روز چهارشنبه حاکی از معاملات بسیار ضعیف در مقاطع فولادی عرضه شده بود به طوری که تنها 10 درصد از عرضه‌ها به فروش رسیدند.

به این صورت که 264 هزار و 773 تن میلگرد عرضه شده تنها 19 هزار و 989 تن معامله شد که معادل 7.5 درصد برآورد شد، قیمت ثبت شده برای این محصول 21 هزار و 171 تومان اعلام شد.

همچنین حدود 1823 تن نبشی معامله شد و از 2546 تن ناودانی هم حدود 55 درصد آن معامله شد. ورق گرم نیز 700 تن معامله شد که معادل 3.4 درصد از حجم عرضه شده بود. 20 هزار تن تختال عرضه شده نیز به فروش نرسید.

روز گذشته طی ابلاغیه‌ای که بورس کالا منتشر کرد از سه شنبه آینده بازه منفی 5 درصد در محاسبه نرخ شمش به منفی 3 دصد کاهش خواهد یافت.

به نظر می‌رسد قیمت روز آهن آلات نرخ کف را لمس کرده‌اند و انتظار می‌رود براساس این ابلاغیه افزایش تقاضا برای این محصول تکانی به بازار آهن بدهد و از رکود فعلی خارج شود.

گفتنی است اگرچه قیمت میلگرد بورسی و قیمت میلگرد بازار فاصله قابل توجهی دارد اما اگر میلگرد بازار در کانال 22 هزار تومانی تثبیت شود، با توجه به کاهش قیمت پایه محصولات فولادی، احتمالا دو هفته آینده فرصت خوبی برای خرید میلگرد از بورس کالا فراهم شود.

آنطور که در تحلیل‌های پیشین نیز بیان شد تلاش بازارساز با اجرای برخی سیاست‌های انقباضی در راستای کاهش بیشتر قیمت آهن آلات و کنترل بورس کالا است که به نظر می‌رسد به موضوع مسکن ملی و معاملات فولاد و سیمان در بروس کالا مربوط باشد.

اگرچه باید رکود شدیدی که در بازار مسکن مشاهده می‌شود را نیز در نظر داشت به عبارتی تقاضا در سطح پایین‌تری نسبت به عرضه قرار دارد و اگر معامله‌ای هم مشاهده می‌شود مربوط به عرضه‌های اعتباری سه ماهه است که طبق شنیده‌ها برای نقد کردن محصول در بیرون از بورس کالا است.

برخی معتقدند روند نزولی قیمت آهن آلات در خارج از بورس کالا به زیرفروشی برخی خریداران نیز مرتبط است که برای کسب نقدینگی مدنظرشان به فروش زیر قیمت و دامپینگ داخلی اقدام می‌کنند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: مقاومت قیمت پروفیل به اصلاح

با این اوصاف می‌توان گفت به نظر می‌رسد همزمان با نزدیک شدن به کف قیمت‌های بنیادی نخستین سیگنال‌های حمایتی بازارساز از صنایع صادر شده است.

اگرچه باید این را در نظر داشت که حمایت بازارساز از صنایع به معنی بروز نواسانات ناگهانی و نجومی نیست و ممکن است تنها روی قیمت‌های فعلی تثبیت دهد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.