اقدامات دولت جدید برای بهبود مسکن

اقدامات دولت جدید برای بهبود مسکن
اقدامات دولت جدید برای بهبود مسکن

آهن پرایس : به گفته کارشناسان  اقتصادی کشور برای مهار بازار مسکن چند عامل بسیار پر اهمیت می باشد : افزایش تولید و افزایش ساخت و ساز، کاهش تورم، کنترل نقدینگی مهمترین ارکان جهت بررسی و یافتن راهکارهایی  جهت ایجاد ثبات در بازار مسکن است. بر اساس تجربه ی دولت های ...

آهن پرایس : به گفته کارشناسان  اقتصادی کشور برای مهار بازار مسکن چند عامل بسیار پر اهمیت می باشد : افزایش تولید و افزایش ساخت و ساز، کاهش تورم، کنترل نقدینگی مهمترین ارکان جهت بررسی و یافتن راهکارهایی  جهت ایجاد ثبات در بازار مسکن است. بر اساس تجربه ی دولت های قبل چنانچه آیت الله رییسی بخواهد مسیر پیشین مبنی بر ساخت وساز مسکن های دولتی را پیش گیرد قیمت مسکن پایین نخواهد آمد.

عباسعلی زینعلی اظهار داشت: قیمت مسکن در کشور ما به متغیرهای کلانی بستگی دارد از جمله ی این متغیرها، رشد نقدینگی، نرخ تورم و رشد اقتصادی کشور بسیار حائز اهمیت است. همچنین این ارکان بر ساخت مسکن و قیمت مصالح ساختمانی و زمین بسیار موثر است. چنانچه این متغیرها با برنامه ریزی و به شکل اصولی مدیریت شود، می توان روند این بازار را به ثبات رساند.

پیش بینی عباسعلی زینعلی از بازار مسکن در دولت آیت رییسی چنین است که: برای سامان بخشی به بازارها بالاخص بازار مسکن می بایست جلوی رشد نقدینگی گرفته شود؛ تورم را کنترل گردد و همچنین تولیدات باید در همه سطوح افزایش یابد، در این صورت است  که به رشد اقتصادی خواهیم رسید و بازارها از تلاطم خارج شده و رنگ آرامش نسبی را خواهند دید؛ در غیر اینصورت فکر کردن به کاهش قیمت مسکن عبث و بیهوده می باشد.

کارشناسان اقتصادی مسکن بر تاثیر نرخ ارز به تورم عمومی تاکید داشته و اظهار می کنند که: چنانچه نرخ ارز در یک مدت طولانی با ثبات نسبی همراه باشد؛ به همین موازات در دیگر بازارها نیز ثبات رویت خواهد شد و این حجم از افزایش حبابی قیمت حذف خواهد شد. در چهار ساله دوم دولت تدبیر و امید که بی ثباتی موج میزد، تنش های سیاسی و بین المللی هم بر نوسانات و نابسامانی ها ی اقتصادی موثر بود. وقتی بازارها دچار حباب قیمتی شدند و قیمت ها متلاطم شد همگان بر این انتظار بودند که در نرخ مسکن رشد قیمتی فوق العاده ای اتفاق بیوفتد. اما ورق روی دیگری را نشان داد.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بررسی سرنوشت قیمت مسکن

از یک سو انتخابات ریاست جمهوری امریکا، رفتن ترامپ و آمدن بایدن و احیای مجدد برجام باعث شد انتظارات تورمی کاهش یابد. از سوی دیگر کار بسیار خردمندانه ی بانک مرکزی که از چاپ پول بی پشتوانه امتناع کرد و کسری بودجه را این چنین رفع نکرد سرعت رشد تورم را گرفت و جای تقدیر دارد.  

البته فراموش نشود ثبات اقتصادی این روزها ربطی به رشد اقتصادی و افزایش حجم تولید ندارد بلکه ثبات فعلی به دلیل کم تحرکی در توان تولید است. اما اینکه روند به چه صورت خواهد بود بستگی به سیاست های پولی دولت منتخب مردمی دارد. آنچه که پر اهمیت است، دولت باید تلاش نمایدرشد اقتصادی و نقدینگی از طریق تولید افزایش یابد نه اینکه با بی تدبیری پول بی پشتوانه چاپ کند.

کارشناس اقتصاد مسکن در مورد مبحث احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی اظهار داشت: بنده به این وعده ی رییس جمهور مردمی چندان امیدوار نیستم؛ چرا که اگر دولت بخواهد اقدام به ساخت و ساز نماید. طبق تجربه های قبل که انجام شده است این کار باعث تورم می شود و تاثیر آنچنانی بر رشد تولید مسکن نخواهد گذاشت. 

از منظر فعالان این حوزه بایستی ساخت و ساز به دست بخش خصوصی سپرده شود. در شرایط کنونی یک سری برنامه های کلی توسط آقای رئیسی ارائه شده اما جزییات برنامه ها بیان نشده است. با این اوصاف امیدواریم پس از تحویل قوه مجریه، برنامه های اقتصادی به شکل منسجم و جدی پیگیری شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (1)

  • علی
    علی1400/04/06 - 14:18 پاسخ

    سلام ،سال۱۳۹۶ میلگردکیلویی ۱۸۰۰تا ۱۹۰۰ نوسان قیمت، سال۱۳۹۷از ۱۹۰۰ تا۳۵۰۰ نوسان قیمت، سال۱۳۹۸ از۳۵۰۰ تا۴۹۰۰ نوسان قیمت،سال۱۳۹۹از۴۹۰۰تا۱۴۰۰۰تومان نوسان قیمت، سال۱۴۰۰ که تا امروز ازابتدای سال از۱۴۰۰۰ تا۱۵۵۰۰نوسان قیمت داریم ، شما بفرمائید کجای دنیا اینجور نوسانات قیمت ودزدی تا این حد هستش ،من که ی فروشنده جز درآهن هستم دادم دراومد چی میکشه مصرف کننده نهایی ، واقعا خودتان خجالت نمیکشید دزدان، مردم نمیفهمند که خرید میکنند ، به خدا قسم ی ماه کل کشور کسی میلگرد مصرف نکنند از صددرصد کارخانه ها ۹۰درصد ورشکست میشوند وچاره ای جز پایین آوردن محصولات خود ندارن،به نظر من قیمت واقعی میلگرد طبق حقوق کارگران وکارمندان به تناسب آن ۷۰۰۰تومان درکیلو باید باشد، اونی که سرش تو حساب وکتاب هست میفهمد اونی که نیست خودشو به نفهمی میزند.

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.