انتظار افت قیمت آهن در دولت جدید

انتظار افت قیمت آهن در دولت جدید
انتظار افت قیمت آهن در دولت جدید

آهن پرایس: بازار فولاد کشور طی هفته های اخیر با رکود زیادی همراه بود. شایان ذکر است رکود مقاطع فولادی از زمستان سال گذشته آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است . با این تفاسیر این رکود در هفته های اخیر به امید کاهش قیمت پس از اعلام نتایج ریاست جمهوری به اوج خود...

آهن پرایس: بازار فولاد کشور طی هفته های اخیر با رکود زیادی همراه بود. شایان ذکر است رکود مقاطع فولادی از زمستان سال گذشته آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است . با این تفاسیر این رکود در هفته های اخیر به امید کاهش قیمت پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به اوج خود رسید. آنچه که واضح است متقاضیان بازار آهن تحت تاثیر جو روانی بازار به تعدیل قیمت ها امیدوارند و خرید خود را به تعویق انداخته اند و همین امر باعث شده است که متقاضیان سرمایه ای نیز از بازار خارج شوند. 

اگر چه بخشی از رکود فعلی حاکم بر بازار مربوط به عدم تصمیم گیری خریداران مصرفی و سرمایه ای است و پس اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و مشخص شدن روند سیاسی قوه مجریه انتظار می رود که تقاضا مجددا به بازار روانه شود اما کاهش قیمت مقاطع فولادی به سادگی امکان پذیر نیست چرا که در بحث قیمت مقاطع فولادی دو امر نیز موثرند؛ اول اینکه در اقتصاد مسئله ای به نام چسبندگی قیمت وجود دارد و از طرف دیگر کاهش نرخ در این بازار وابسته به متغیرهای بنیادی دیگر از جمله نرخ ارز و بهای جهانی است .

نرخ ارز و بهای جهانی موثر در تعیین نرخ شمش و مقاطع فولادی طی یکسال اخیر رشد چشمگیری داشته اند و همین افزایش نرخ ارز، قیمت محصولات را تعیین می کند. طی یکسال گذشته تا کنون بهای بیلت فولاد صادراتی ایران فوب خلیج فارس رشد 80 درصدی داشته و به قیمتی حدود 640 دلار به ازای هر تن رسیده است. این امر سیگنال داخلی موثر بر افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار داخل کشور بوده است. در هفته ی منتهی به 28 خرداد امسال نرخ ارز نیمایی  نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایشی 29.5 درصدی داشته و نرخ ارز آزاد 30 درصد رشد داشته است.

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: خواب عمیق بازار آهن

تا 28 خرداد امسال ، میلگرد در بورس کالا با میانگین قیمتی 14 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه شد و قابل توجه است که در سال گذشته همین زمان نرخ پایه میلگرد 6 هزار و 300 تومان به ازای هر کیلوگرم بوده و در واقع در یک بازه زمانی یکساله قیمت میلگرد در این بازار 122 درصد افزایش قیمت داشته است.

 آنچه که به چشم می خورد بهای میلگرد در بازار آزاد تهران تا 28 خرداد ماه به 15 هزار و 300 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید، در حالیکه که این محصول در خرداد ماه سال گذشته در بازار آزاد تهران قیمتی حدود 7 هزار و 300 تومان به ازای هر کیلوگرم داشته و رشدی حدود 110 درصدی را لمس کرده است .این حجم از رشد قیمتی، حجم معاملات مقاطع فولادی در بورس کالا و بازار آزاد را کاهش داد. 

بر اساس آمار اعلامی در سایت بورس کالای ایران طی سال گذشته 82.5 درصد از میلگرد عرضه شده در معاملات بورس کالا مورد معامله قرار گرفته بود که متاسفانه این رقم در زمان مشابه امسال در تاریخ 28 خرداد 1400 به 13.5 درصد کاهش یافته است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.