بازار آهن غلاف کرد

بازار آهن غلاف کرد

اصلاح قیمت دلار، کاهش تولید و افت تقاضا در هفته جاری به کاهش جسته و گریخته قیمت آهن آلات منجر شده است که با توجه به سردی هوا و تعطیلات پیش رو افت بیشتر تقاضا و کاهش احتمالی تولید را در پیش خواهیم داشت...

آهن پرایس: اصلاح تدریجی قیمت آهن آلات و کاهش چشمگیر تقاضای مصرفی عمده‌ترین جو غالب بر فضای آهن و فولاد بازار داخلی در روز گذشته بود که البته با نزدیک شدن به تعطیلات پایان هفته این روند شدت بیشتری گرفت.

قیمت دلار هم که روند اصلاح در پیش گرفته بود روز گذشته بین دو کانال 54 و 55 هزار تومانی نوسان داشت و در پایان روز هم 55 هزار و 500 تومان اعلام شد.

به دنبال اصلاح جسته و گریخته قیمت‌ها پس از نوسانات افزایشی، بیشتر کارخانه‌ها روز گذشته بین 100 تا 600 تومان قیمت میلگرد آجدار را اصلاح کردند و برخی مبادی فروش هم ثبات قیمت داشتند.

قیمت میلگرد نیشابور در هر کیلو 24.210 تومان اعلام شد که کاهش 200 تومانی داشت، قیمت میلگرد امیرکبیر 24.700 تومان و قیمت میلگرد میانه هم 24.500 تومان اعلام شد.

قیمت روز تیرآهن در اکثر مبادی فروش ثابت اعلام شد ما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان بین 30 تا 100 هزار تومان کاهش داشت. قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی هم عمدتا ثابت اعلام شدند اما چند کارخانه بین 200 تا 400 تومان کاهش قیمت داشتند.

قیمت روز پروفیل، قیمت پروفیل مبلی، قیمت پروفیل در و پنجره و انواع پروفیل‌ها عمدتا بدون تغییر بودند و چند کارخانه هم بین 200 تا 400 تومان قیمت قوطی پروفیل را اصلاح کردند. قیمت لوله مبلی، قیمت لوله داربست، قیمت لوله مانیسمان و انواع لوله‌ها در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

قیمت روز ورق سیاه در چند کارخانه فولاد مبارکه و اکسین بین 100 تا 300 تومان کاهش داشت و چند کارخانه هم قیمت ورق آهن را ثابت اعلام کرد. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق شیروانی، قیمت ورق روغنی و انواع ورق سرد نیز در غالب مبادی فروش با کاهش 500 تا 1000 تومان کاهش داشت.

گزارش‌ها از معاملات بورس کالا حاکی است روز گذشته برای 178 هزار و 938 تن شمش بلوم حدود 198 هزار و 684 تن تقاضا ثبت شد. قیمت پایه این محصول در هر کیلو 19 هزار و 878 تومان برآورد شد و بررسی معاملات روز گذشته بیانگر کاهش حجم 23 درصدی عرضه شمش نسبت به هفته گذشته بود.

برآوردها از اوضاع بازار آهن و فولاد در هفته‌های اخیر حاکی از بروز نوسانات متعدد در این بازار بود که به افزایش قیمت آهن آلات منتهی شد، در این میان قیمت آهن اسفنجی نیز در هر کیلو به 14 هزار تومان افزایش یافت. در همین میان افزایش قیمت دلار و انتشار اوراق سپرده با بهره 30 درصدی فاکتورهایی بود که قیمت شمش را نیز تحریک کرد به طوری که قیمت شمش رشد 5.4 درصد را ثبت کرد.

با احتساب میانگین قیمت شمش که حدود 20 هزار و 177 تومان اعلام شد و با محاسبه هزینه حمل و تبدیل این محصول به میلگرد، قیمت میلگرد آجدار تولید شده از این شمش حدود 24 هزار تومان خواهد شد؛ اما در حال حاضر با توجه به کاهش قیمت دلار و افت اقاضا در بازار داخلی قیمت هر کیلو میلگرد کارخانه حدود 23 هزار و 500 تومان اعلام می‌شود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: کاهش قیمت فرصتی برای خرید آهن

با توجه به مؤلفه‌های اثرگذار موجود درباره اوضاع بازار آهن تا پایان سال می‌توان اینگونه گفت که با در نظر گرفتن نبود نقدینگی در واحدهای تولیدی، نوسانات بازار منفی است و با نزدیک شدن به پایان سال احتمالا تولید و تقاضا کاهش خواهد یافت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.