بهترین فرصت برای خرید آهن

بهترین فرصت برای خرید آهن

بازار نیمه تعطیل آهن آلات روز گذشته در غالب حوزه‌ها روند نسبتا ثابتی داشت؛ اما جز ورق و پروفیل، سایر محصولات فولادی با کاهش جسته و گریخته همراه هستند. طبق آمار معاملات بورس کالا و بازار آزاد هم در پایین‌ترین سطوح خود گزارش می‌شود. با این اوصاف با توجه به احتمال قطعی گاز در آبان و نوسانات نرخ دلار، در بازار فعلی فرصت خوبی برای خرید آهن و میلگرد فراهم است...

آهن پرایس: همانطور که انتظار می‌رفت بازار آهن و فولاد روز گذشته در ثبات و سکوت بود و قیمت روز آهن آلات در غالب حوزه‌ها بدون تغییر عرضه شد و صبر و تماشا فضای غالب بر بازار بود.

 بازار ارز نیز روند نسبتا ثابتی داشت و قیمت دلار روز گذشته تغییر چندانی نداشت به طوری که در پایان روز هم هر دلار 49 هزار و 500 تومان مبادله شد.

 

خلاصه این خبر را میتوانید در قالب پادکست در فایل زیر گوش دهید :

نگاهی به نوسانات قیمت آهن آلات

روز گذشته که بازار نسبتا نیمه تعطیل به شمار می‌رفت و گویا تعطیلات در بازار هنوز تمام نشده بود، اما در این میان قیمت میلگرد آجدار در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد و برخی از شرکت‌ها هم بین 50 تا 200 تومان کاهش قیمت داشتند.

کف قیمت میلگرد بین 23.100 تا حدود 23.600 تومان قرار داشت. قیمت میلگرد نیشابور با 100 تومان کاهش حدود 23.810 تومان اعلام شد، قیمت میلگرد میانه هم با کاهش 150 تومان همراه بود و قیمت هر کیلو میلگرد میانه به 23 هزار و 600 تومان رسید. قیمت میلگرد فولاد زاگرس هم 23.600 تومان اعلام شد.

 قیمت روز تیرآهن نیز در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد؛ قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی سایزها بین 10 تا 20 هزار تومان کاهش داشت.

قیمت ورق سیاه در چند کارخانه و در برخی سایزها با افزایش 100 تا 200 تومانی همراه بود برخی کارخانه‌ها بدون تغییر قیمت عرضه شدند. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق استیل و انواع ورق سرد هم ثابت اعلام شدند.

قیمت نبشی، قیمت ناودانی و قیمت سپری هم عمدتا ثبات داشتند اما چند کارخانه هم قیمت محصولات خود را بین 100 تا 300 تومان کاهش دادند.

قیمت پروفیل آهنی، قیمت پروفیل در و پنجره، قیمت پروفیل مبلی و انواع پروفیل‌ها در غالب کارخانه‌ها ثبات داشتند اما قیمت پروفیل نیکان و کیان پرشیا در برخی ضخامت‌ها بین 100 تا 300 تومان افزایش داشتند.

قیمت پروفیل 2 میلیمتر عمدتا 36 تا 37 هزار تومان اعلام شد که طبق نمودار قیمت پروفیل ساختمانی در یک هفته گذشته، نوسان چندانی در نرخ این محصول مشاهده نشد و در برابر کاهش قیمت مقاوم است. اما روز گذشته که بازار نسبتا نیمه تعطیل بود برخی از کارخانه افزایش جزئی در قیمت قوطی آهن اعمال کردند تا شاید موجب تحریک تقاضا شود.

قیمت لوله مبلی، قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مبلی و سایر لوله‌های درزدار و بدون درز نیز در اکثر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد.

گزارش‌ها از بورس کالا نیز حاکی است که محصولات بورسی هم تقریبا بدون تقاضا بود و تقاضای محدودی هم اگر مشاهده شد روی برخی محصولات اعتباری بود. در واقع می‌توان گفت معاملات تالار صنعتی بورس کالا در پایین‌‌ترین سطوح حجم معاملاتی کالای فولادی که بورس کالا تا به حال به خود دیده، به پایان رسید.

اگر چه علت اصلی افت تقاضا، رکود شدید بازار مسکن است که از افزایش قیمت زمین و مسکن در چند سال اخیر و کاهش قابل توجه توان خرید مردم نشأت گرفته؛ اما دخالت برخی مسئولان درباره تعیین قیمت فولاد در بازار داخلی، به نوعی تشدیدکننده این رکود و به هم زدن تعادل بازار است.

بر همین اساس طبق آمار موجود از معاملات بورس کالا، دیروز از کل محصولات فولادی عرضه شده تنها 13 درصد آن مورد معامله قرار گرفت، به عبارتی از 274 هزار و 565 تن محصول فولادی عرضه شده حدود 35 هزار و 970 تن به فروش رسید.

از این میان تنها 10 درصد از میلگرد عرضه شده معامله شد. به این صورت که عرضه میلگرد آجدار 218 هزار و 80 تن بود اما 23 هزار و 593 تن آن معامله شد؛ قیمت ثبت شده برای این محصول هم 21 هزار و 626 تومان برآورد شد.

ورق گالوانیزه G نیز حدود 2 هزار و 650 تن معامله ش که قیمت آن 3.2 درصد افزایش داشت. از کل حجم تیرآهن عرضه شده هم حدود 27 درصد به فروش رسید. 2 هزار و 282 تن نیز از کل نبشی عرضه شده معامله شد اما حدود 70 درصد از 3 هزار و 264 تن ناودانی عرضه شد.

با توجه به آمار معاملات بورس کالا و قیمت‌ روز آهن در بازار آزاد می‌توان اینگونه برآورد کرد که قیمت میلگرد روز احتمالا طی چند روز اخیر کف 22 هزار تومانی را تجربه خواهد کرد و به نظر می‌رسد زمان خوبی برای اقدام به خرید میلگرد مورد نیاز است.

چراکه باید در نظر داشت با احتمال قطعی گاز در ایام سرد و نوسانات احتمالی نرخ دلار در ماه آبان، ممکن است بازار تحریک شده و با نوسانات افزایشی قیمت آهن آلات مواجه شویم.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازار آهن در انتظار اصلاح

با این حساب و با در نظر گرفتن کلیه مؤلفه‌های بنیادین اثرگذار در نرخ آهن آلات، به نظر می‌رسد شرایط فعلی بازار به ویژه در هفته‌های پیش رو فرصت خرید خوبی در کف قیمت‌ها مهیا است؛ بنابراین توصیه می‌شود تا جو بازار آرام است و نوسانات به صورت خطی و ثابت است به خرید آهن آلات مورد نیاز اقدام کنید.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.